کد خبر: 12397
تاریخ انتشار: 4 اردیبهشت 1403 - 12:32
برگزار کننده: گروه رسانه‌ای فراتاب | مدرس: د.اردشیر پشنگ

چهاردمین دوره آموزش روزنامه‌نگاری و فن نویسندگی «فراتاب» در یک نگاه

 • تعداد ترم‌ها: 3 ترم
 • زمان‌بندی برگزاری کلاس‌ها: نیمه فشرده
 • شیوه آموزش: تلفیق تئوری، تجربه و تمرین‌های کاربردی (فعالیت در یک تحریریه‌ی آنلاین و حرفه‌ای)
 • هدف: آموزش روزنامه روزنامه‌نگاری حرفه‌ای از مقدماتی تا پیشرفته، ارتقای جدی مهارت نویسندگی و فعالیت حرفه‌ای در شبکه‌های اجتماعی
 • شروع دوره (ترم اول): 30 اردیبهشت 1403
 • پایان دوره (ترم سوم): 21 شهریور 1403
 • مدرس دوره: دکتر اردشیر پشنگ سردبیر، مولف چند کتاب و مدیر گروه رسانه‌ای فراتاب و پژوهشگر ارشد مسائل خاورمیانه

 

این دوره متمرکز بر آموزش و تقویت مهارت‌های زیر است:

 • مهارت نویسندگی: یادگیری پله به پله اصول حرفه‌ای خبرنگاری و نویسندگی و 18 سبک‌ مختلف در انواع گزارش‌نویسی، مصاحبه گرفتن، شرکت در کنفرانس و میزگرد، یادداشت نویسی
 • مهارت ارتباطات: چگونگی فعالیت حرفه‌ای و تخصصی-کاربردی در شبکه‌های اجتماعی
 • مهارت فن بیان: آموزش و تقویت اصول فن بیان
 • تقویت زاویه دید در نحوه انتخاب و پرداختن متفاوت به سوژه‌های مختلف
 • مدیریت زمان در نوشتن و صحبت کردن و نحوه انتخاب کلمات و جملات طلایی
 • مهارت‌های فنی: نحوه ساخت گزارش‌های ویدئویی و پادکست صوتی
 • چگونگی تبدیل شدن به یک برند و فعالیت درآمدساز و اعتبارزا در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی
 • آماده‌سازی فکری، سوژه‌ای و عملیاتی برای ترسیم و نوشتن بخش‌های مرتبط با نوشتن یک کتابنحوه برگزاری کلاس: آنلاین/ مجازی با امکان دیدن ضبط برنامه برای کسانی که غایب هستند با استفاده از چند اپلیکیشن کاربردی و ساده

 

متن کامل توضیحات + شرایط و فرم ثبت‌نام دوره‌ی 14

 • ثبت‌نام ترم مقدماتی کارگاه چهاردهم روزنامه‌نگاری از روز سه‌شنبه 4 اردیبهشت شروع خواهد شد.

«میان نوشتن با خوب‌نوشتن و خوب‌نوشتن با حرفه‌ای‌نوشتن تفاوت‌ها بسیار فاحش است! لازمه حرفه‌ای‌نوشتن، حرفه‌ای‌شدن در اندیشیدن، دیدن، خواندن، پرسیدن، تجربه‌کردن و فراگیری مهارت‌ها است؛ و در جهانی که روزبه‌روز تخصصی‌تر و پیچیده‌تر می‌شود، ما هم ناگزیریم سرانجام متفاوت از گذشته تن به چالش یادگیری روش‌های حرفه‌ای دهیم، فرقی هم نمی‌کند در کجا هستیم؟ چند سال داریم؟ مشکلات‌ما رشته و سطح مدرک‌مان چی‌هست؟ چرا که اینها مهارت‌هایی ضروری برای یکایک ما در عصر ارتباطات و دوران زیست شبکه‌های اجتماعی است.»(اردشیر پشنگ)

 

مدرس دوره

اردشیر پشنگ، دکترای روابط بین‌الملل و پژوهشگر ارشد مسائل خاورمیانه، عضو فدراسیون بین المللی روزنامه نگاران IFJ مدیرمسئول و سردبیر پایگاه خبری فراتاب، سردبیر ماه‌نامه فراتاب کُردی، دارای 22 سال سابقه مطبوعاتی و 12 سال تدریس حرفه‌‌ای در مراکز علمی و پژوهشی معتبر از جمله در وزارت علوم و تحقیقات و فناوری، دانشگاه‌های تربیت مدرس و زنجان، مرکز مطالعات استراتژیک خاورمیانه، انجمن علوم سیاسی ایران و ... است.

دو روش مختلف بهره‌مندی از کارگاه چهاردهم: کلاس استاندارد و کلاس ویژه

 کلاس استاندارد (ظرفیت 15 نفر)

در دوره عادی و استاندارد کارگاه چهاردهم هر دانشجو طی هر ترم 15 تا 17 تمرین که دست‌کم 3 تمرین آن نوشتن گزارش‌های نوشتاری و حرفه‌ای بر اساس سرفصل‌های کلاس خواهد داشت سوژه‌ی این تمرین‌ها فرد به فرد متفاوت و از علایق و یا تخصص دانشجو و مسائل روز در آن حوزه انتخاب خواهد شد. سوژه تمرین پس از مشورت با استاد، توسط دانشجو نوشته شده و پس از بررسی‌های لازم در صورت تایید، متن با نام و تصویر دانشجو در سایت خبرگزاری فراتاب به عنوان یک مطلب رسمی منتشر می‌شود.

توجه1: مطالب نوشتاری منتشر شده در خبرگزاری فراتاب، به همراه مدرک دوره جزء سوابق کاری مهم و حرفه‌ای هر نفر حساب می‌شود و در استخدام و همکاری‌های آتی هر نفر در مراکز مختلف رسانه‌ای، پژوهشی، روابط عمومی و ... تاثیر بسیاری دارد.

 کلاس ویژه (ظرفیت 5 نفر)

کلاس ویژه ترکیبی از کلاس استاندارد و خصوصی به شمار می‌رود در دوره ویژه با ظرفیت محدود 5 نفر، هر دانشجو ضمن حضور در دوره عادی اما در بخش تمرین‌ها طی هر ترم به میزان 50 تا 100 درصد  تمرین‌های اختصاصی اضافی برای انجام خواهد داشت. این تمرین‌ها از علایق و یا تخصص دانشجو و مسائل روز در همان حوزه خواهد بود. به عبارت دیگر میزان وقتی که استاد برای هم‌فکری در انتخاب سوژه‌ها، ارتقای سطح علمی و فن نوشتن دانشجو خواهد گذاشت دست‌کم دو برابر بیشتر از دوره عادی خواهد بود. تمرین‌های عملیاتی در سه ترم مقدماتی، پیشرفته و تکمیلی پس از بررسی با نام و تصویر دانشجو در سایت خبرگزاری فراتاب به عنوان مطالب رسمی منتشر می‌شون که طبیعتا به همراه مدرک دوره جزء سابقه‌ی کار حرفه‌ای هر نفر حساب می‌شود.

توجه 2: دانشجوی کلاس ویژه پس از پایان کلاس‌ها در یک دوره کارآموزی 2 ماهه به همکاری با موسسه رسانه‌ای فراتاب خواهد پرداخت این مهم علاوه بر افزایش تجربه به عنوان بخشی از سوابق کاری دانشجو نیز لحاظ می‌شود.

  

نکات کلیدی در خصوص کارگاه

 • شیوه آموزش در کارگاه، ترکیبی از تئوری و تجربه توام با تاکتیک‌ها و تکنیک‌های فن نوشتن بصورت علمی و عملی است. همه دانشجویان دوره با هرسطحی که در کلاس حضور دارند، در هرجلسه پس از ارائه مباحث تئوریک، دست به نوشتن خواهند زد، بررسی فنی و محتوایی هر نوشته با هرسطح و زاویه دید متفاوتی، باعث افزایش تنوع، تجربه و بهبود کیفیت یادگیری می‌شود.
 • محتوای کارگاه اعم از مباحث درسی و نظری کاملا از نظر متد آموزشی (به موازات کلاس‌های آموزشی بین‌المللی) و چه از نظر طرح موضوعات روز در حوزه‌های مختلف کاملا به‌روز می‌‌باشد.
 • نکته کلیدی دیگر در رابطه با این کلاس، تاکید بر نگارش و دیدی تخصصی در فن نوشتن و ژورنالیسم است، بر اساس برنامه‌هایی که از جلسه نخست ارائه خواهد شد، هر نفر می‌بایست حوزه علاقه خود را در یک یا دو حوزه تخصصی مشخص کند. نحوه تمرین‌ها و سوژه‌ها به دو گونه کلی خواهد بود. بخشی از آنها عمومی و برای همه کلاس است و بخش دیگر کاملاً تخصصی خواهند بود.
 • بطور مثال کسی که علاقمند است در حوزه مسائل خاورمیانه کار کند به او سوژه‌ها و تمرین‌هایی درباره «بحران جاری میان ایران و اسرائیل»، «تحولات ترکیه»، «دیپلماسی عربستان» و ... داده خواهد شد و کسی که می‌خواهد یک ورزشی‌نویس و یا یک فوتبالی‌نویس حرفه‌ای شود، سوژه‌هایش در رابطه با «لیگ برتر فوتبال ایران» خواهد بود کسی که در حوزه زنان، علمی و یا فرهنگی می‌نویسد نیز به همین ترتیب.
 • در کارگاه پیش رو کار هم بر روی رسانه‌های رسمی و هم بر روی شبکه‌های اجتماعی از منظری حرفه‌ای دنبال خواهد شد. در هر جلسه برای هریک از این دو حوزه در کنار نکات لازم، تمرین‌هایی در نظر گرفته می‌شود، هر جلسه پُست‌های منتشر شده اعضای کلاس در فضای شبکه‌های اجتماعی از جمله در توئیتر و اینستاگرام کاملاً بررسی می‌شود.
 • تمرین فن بیان و مدیریت زمان: پس از مشخص شدن حوزه تخصص و علاقه هرنفر. این نفرات می‌بایست در هر ترم حداقل چهار بار در یک فایل ویدئویی و یا صوتی 60 ثانیه‌ای ضمن معرفی خود، به صورت تیتروار گزارشی از مهمترین تحولات حوزه مربوطه خود در هفته‌ای که گذشت را بدهند. همچنین این تمرین برای هریک از تمرین‌های خبرنویسی، گزارش نویسی و ... نیز اعمال می‌شود. بطور مثال یک فردی که گزارشی خبری در 450 کلمه از گران شدن قیمت مسکن می‌نویسد بایست در یک فایل صوتی 60 ثانیه‌ای مهمترین نکات این گزارش را بصورتی حرفه‌ای، شیوا و دقیق ارائه دهد. این تمرین مقدمه ای برای ساخت پادکست صوتی و گزارش ویدئویی در کارگاه‌های دیگر گروه فراتاب است.
 • این کارگاه فقط یک کلاس آموزش و بررسی فنون مهارت نوشتن و روزنامه‌نگاری نیست، در این کلاس زاویه دید پیدا کردن، امضای خاص داشتن در نوشتن یکی از اهداف جدی آن است.
 • گسترش شبکه‌های اجتماعی و سرعت بالای تکنولوژی باعث شده است تا امروزه دیگر روزنامه‌نگاری تنها دال بر فعالیت در یک نشریه مکتوب و یا تنها با مهارت نوشتن نباشد، بلکه مهارت‌های گزارشگری تلویزیونی (نوع اینترنتی) و رادیویی (پادکست) بسیار در جهان امروز مورد اقبال قرار دارد، در این کارگاه نیز دروس و تمرین‌های در هرهفته با یک سوژه ثابت در سه بخش نوشتاری، تصویری و صوتی خواهد بود.

 

ارائه مدرک

 • ارائه گواهی دو زبانه (فارسی -انگلیسی) شرکت در دوره توسط گروه رسانه‌ای فراتاب (هر ترم یک گواهی)
 • انتشار تمرین‌های در قالب مطلب حرفه‌ای و قابل جستجو در گوگولبا توجه به برنامه ریزی کارگاه تا پایان دوره هر نفر دست کم 10 تمرین (مجموعا 50 تمرین) کلاسی‌اش بصورت مطالب حرفه‌ای در مطبوعات با نام و تصویر خودش منتشر خواهد کرد که این امر خود یک رزومه کاری و حرفه‌ای برای وی محسوب می‌شود. اعضای کلاس علاوه بر دوره کارآموزی ویژه در هر ترم دو برابر سایر اعضای کلاس استاندارد باید در بخش نوشتاری تمرین‌ها فعالیت کنند.
 • دریافت توصیه‌نامه موثر و حرفه‌ای جهت یافتن شغل: سه نفر برتر کلاس استاندارد به همراه سه نفر عضو کلاس ویژه (در صورت اتمام موفقیت آمیز دوره) می‌توانند جهت یافتن کار روزنامه‌نگاری و کارهای مرتبط «توصیه‌نامه» استاد کلاس را دریافت کنند.
 • دریافت کارت خبرنگاری حرفه‌ای:برخی از نفرات که از یکسو توان و علاقه بیشتری برای نوشتن از خود نشان دهند و از سوی دیگر توسط شورای سردبیری فراتاب مورد تایید قرار گیرند، می‌توانند وارد سیکل همکاری با این موسسه رسانه‌ای شوند که در نهایت خواهند توانست موفق به دریافت کارت حرفه‌ای خبرنگاری شوند.
 • سیکل دست‌یابی به کارت خبرنگاری: شرکت فعال و موفق در کارگاه، کارآموزی 3 تا 6 ماهه و نهایتا ورود به همکاری با تحریریه فراتاب

 

نحوه برگزاری کارگاه

کارگاه صرفا بصورت مجازی و با استفاده ترکیبی از اپلیکیشن‌های اینستاگرام، واتساپ و تلگرام و نیز ای‌میل برگزار می‌شود.

 شیوه آموزش دوره مجازی

این کارگاه بصورت مجازی و آنلاین برگزار خواهد شد. کل دوره مقدماتی شامل 10 جلسه و دست‌کم 40 ساعت است. این دوره مختص کسانی است که به دلیل بعد مسافت یا عدم هماهنگی ساعت حضور و یا به دلیل بی‌نظمی در برنامه کاری و روزانه خود نمی‌توانند در روز و یا ساعت بخصوصی مطالب، مباحث و تمرینات کلاس را پیگیری کنند. لذا اینکه در شهر، روستا و یا کشوری دیگر هستید یا اینکه دارای اینترنتی با سرعت کم و پرنوسان هستید دیگر یک محدودیت برای حضور در کارگاه به شمار نمی‌‌رود و در نتیجه می‌توانید در کارگاه شرکت کنید.

علاوه بر در اختیار قراردادن جزوه، تصاویر مربوطه به هرکلاس، فایل صوتی، دانشجویان بخش مجازی می‌‌بایست در مباحث تئوریک و عملی کلاس مشارکت فعال داشته باشند.

کارگاه کلاس مجازی از طریق یک گروه اختصاصی در تلگرام و نیز واتساپ و همچنین از طریق «ایمیل» بطور منظم و طبق جدول زمان‌بندی شده به ارسال بسته‌‌های آموزشی مربوط به هر مبحث اقدام خواهد کرد.

همچنین با استفاده از اپلیکیشن‌های واتساپ و تلگرام و تشکیل یک گروه از اعضا، کلاس‌های گروه مجازی در روزهای اعلام شده برگزار می‌شود. در ساعت مشخصی پکیج مطالب هر جلسه در گروه بارگذاری خواهد شد. اعضای محترم سپس می‌‌توانند به مطالعه دست زده و مباحث و سوالات خود را مطرح کنند. در هر ترم 3 تا 5  تمرین عملی برای هر نفر در حوزه تخصصی یا مورد علاقه وی نظر گرفته خواهد شد که می‌‌بایست در زمان اعلام شده انجام شود و سپس در گروه بارگذاری کند، تمرین‌های مذکور بطور کامل توسط استاد، بررسی شده و نکات لازم در مورد هریک از آنها گفته خواهد شد.

در صورت داشتن استاندارد لازم و رفع اشکالات، تمرین‌های مذکور که از مباحث روز می‌باشد در وبسایت رسمی و حرفه‌ای خبرگزاری فراتاب و یا در یکی از روزنامه‌ها با درج نام نویسنده آن، منتشر خواهد شد. در حقیقت با انتشار هر تمرین، نتایج عملی کار هریک از دانشجویان در معرض دیدگاه مخاطبان عمومی قرار خواهد گرفت و دانشجویان می‌‌توانند بازتاب‌های مختلف آن را در فضای رسمی و شبکه‌‌های اجتماعی مشاهده کنند. امری که تاثیر بسزایی در بهبود کیفیت قلم و دقت هر دانشجو خواهد داشت.

در کارگاه چهاردهم همچنین علاوه بر استفاده از اپلیکیشن اینستاگرام از اپلیکیشنی بدون نیاز به فیلتر برای حضور آنلاین و تصویری همه اعضا نیز استفاده می‌شود یک گروه با شرکت اعضا تشکیل می‌شود. در پایان هر جلسه ویدئو و فایل صوتی کلاس برای کسانی که به هر دلیلی در جلسه غایب بوده‌اند و یا دانشجویانی که می‌خواهند مجددا مباحث را مرور کنند در کلاس قرار داده خواهد شد.

 

سئوالات متداول

سئوال اول: آیا در کلاس مجازی بایستی برای شرکت در کلاس حتما در یک ساعت بخصوص آنلاین باشم؟

پاسخ: خیر، نفرات شرکت کننده در کارگاه مجازی ضرورتی برای حضور در یک ساعت منظم در شبانه‌روز نخواهند داشت بلکه می‌‌توانند در بازه‌های زمانی خاص و منعطفی در طول شبانه‌روز از بسته‌های آموزشی و مباحث مطروحه توسط مدرس بهره‌مند شده و سوالات خود را نیز مطرح کنند. بطور مثال درسی که در ساعت 18 تا 20 روز یک‌شنبه 30 اردیبهشت بصورت آنلاین تدریس می‌شود را شما می‌توانید در همان ساعت و یا ساعات و روز و حتی دو روز بعد مطالعه کنید! این سیستم آموزشی طوری برنامه‌ریزی شده است که حتی اگر به هر دلیلی یک هفته تا 10 روز نیز نتوانستند مباحث کلاس را پیگیری و در آن مشارکت کنید، همچنان امکان مطالعه این مباحث و رساندن خود به دیگر اعضای کلاس فراهم باشد.

 

سئوال دوم: در پایان این کارگاه چه مهارت‌های خاصی را یاد خواهم گرفت و یا در آنها تقویت خواهم شد؟

پاسخ: بنا به رئوس برنامه‌ها و تمرین‌های طراحی شده انتظار می‌رود در پایان دوره بتوانید جدای از انتخاب یک حوزه علاقه تخصصی و نیز بهبود کیفیت زاویه دید و انتخاب سوژه، به شیوه استاندارد گزارش خبری، گزارش تحلیلی، گزارش به سبک وال‌استریت‌ژورنالی، گزارش به سبک هوک، فنون مصاحبه و میزگرد، یادداشت و سرمقاله نویسی را در قالب یک فرمت استاندارد بین‌المللی را فرا بگیرید.

 

سئوال سوم: آیا در پایان این دوره خواهم توانست به‌‎کار روزنامه‌نگاری مشغول شوم؟ و یا حداقل بصورت استاندارد و حرفه‌ای بنویسم؟

پاسخ: بله، این کارگاه بصورت فشرده با توجه به موضوعات کلیدی تدریس و نیز ارائه منابع کمک آموزشی خود، شما را یاری می‌کند نه تنها در پایان دوره، بلکه در حین دوره مطالب خود را بصورت استانداردتر و حرفه‌ای‌تری نسبت به قبل نوشته و منتشر کنید! در همین راستا می‌توان به برخی از دانشجویان دوره‌های پیشین اشاره کرد که پس از پایان دوره اینک در نشریات حرفه‌ای مشغول به فعالیت هستند:

خانم‌ها و آقایان سمیرا محتشم (خبرگزاری میزان)، سوسن حسنی‌دخت (شبکه خبر)، صدیقه نژادقربان (روزنامه دنیای اقتصاد)، محمدحسن گودرزی (خبرگزاری ایکنا)، د.منصور براتی (سردبیر فعلی موسسه کادراس)، نیلوفر فلاح (بخش محتوایی دیجی‌کالا)، فاطمه نبی‌پور (اتاق خبر) محمد فیروزی، متین منجمی (اتاق ایران و چین)، د.فائزه قاسمی (مجله پژوهشی ایران‌شناسی)، ثریا ملکی (باختر کرمانشاه)، مینا نصر (نشریات افغانستان) و ...

 

سئوال چهارم آیا این کلاس تنها برای علاقمندان به یادگیری روزنامه‌نگاری حرفه‌ای و نویسندگی مفید است؟

قطعا پاسخ خیر است چون

اولا این یک کلاس مهارتی است به این معنی که مهارت نوشتن را در چند جهت مختلف با تکنیک‌ها، تاکتیک‌ها و تمرین‌های مختلفی تقویت می‌کند.

ثانیا با توجه به رشد فزاینده و جهان‌گیر شبکه‌های اجتماعی و ارتباطی که با شغل و دغدغه هرکسی دارد شاهد هستیم هر فردی در صفحه‌های کاری یا شخصی‌اش از کار، علایق و روزمرگی‌هایش می‌نویسد.

ثالثا یکی از مهمترین مباحث کلاس پرداختن به شبکه‌های اجتماعی و چگونگی فعالیت در مسیر برند شدن در آن است

در نتیجه این کارگاه برای هر فردی در هر شغل و رشته‌ای که می‌خواهد پست‌ها و محتواهای مکتوب و صوتی و تصویری با کیفیت بهتر، دقیق‌تر و تاثیرگذارتر تولید و منتشر کند، کاملا مفید و موثر خواهد بود.

 

بهترین محک کیفیت کلاس بررسی نمونه کارهای دانشجویان در دوره‌های پیشین

 • گزارش‌ها و مطالب منتشر شده 24 نفر از اعضای دوره 11:https://www.faratab.com/news/12107
 • لیلا عباسی – دوره 8 /  چرا پدیده کارتن خوابی پایان نمی یابد؟ / http://www.faratab.com/news/11442
 • مریم حسنی – دوره 9 / نفت و دموکراسی؛ رابطه‌ای همچنان معکوس! / http://www.faratab.com/news/11480
 • نشمیل علیمرادی دوره 13/ جهانی شدن نوروز توسط کُردهای دیاسپورا  www.faratab.com/news/12388
 • کوهستان عبدالهی دوره 13 / هفت مساله برای رشد تاتر کودکان  www.faratab.com/news/12375
 • فاتح هدا – دوره 9 / واکاوی پرونده اعتراضات در اقلیم کردستان عراق /  http://www.faratab.com/news/11490
 • شبنم چادری – دوره 7 /منافع و بازی متعارض بازیگران مختلف در قره‌باغ! / http://www.faratab.com/news/11447
 • آنا یوسفیان – دوره اول / نوروز و موازنه هویت:  http://www.faratab.com/news/7561
 • منصور براتی – دوره 4 / تشدید بحران عراق و ترکیه در موصل: http://www.faratab.com/news/4297
 • مینا نصر (شهروند افغانستان) – دوره 10 / تقابل زنان و طالبان؛ پیروز نهایی کیست؟www.faratab.com/news/11845

 

هزینه‌های دوره

کلاس استاندارد - ظرفیت 15 نفر

 • هزینه ترم مقدماتی برای دانشجویان داخل کشور، 3.300.000 تومان (سه میلیون و سیصدهزار تومان) می‌باشد.
 • هزینه ترم مقدماتی برای داوطلبان مقیم خارج از کشور 5.500.000 تومان (پنج میلیون و پانصد هزار تومان) می‌باشد.

 

 • هزینه ترم پیشرفته برای دانشجویان داخل کشور 3.300.000 تومان (سه میلیون و سیصدهزار تومان)
 • هزینه ترم پیشرفته برای دانشجویان خارج از کشور 5.500.000 تومان (پنج میلیون و پانصد هزار تومان) می‌باشد.

 

 • هزینه ترم تکمیلی برای دانشجویان داخل کشور 3.500.000 تومان (سه میلیون و پانصدهزار تومان)
 • هزینه ترم پیشرفته برای دانشجویان خارج از کشور 6.000.000 تومان (شش میلیون تومان) می‌باشد.

تخفیف‌ها

 • دانشجویانی که هر سه دوره مقدماتی و پیشرفته را همزمان ثبت نام کنند می‌توانند از تخفیف 10 درصدی بهره‌مند شوند.
 • دانشجویان، خبرنگاران و نیز ساکنان مناطق محروم در داخل کشور، می‌توانند با هماهنگی با مسئول روابط عمومی فراتاب خواهان استفاده از برخی تخفیف‌های در نظر گرفته شده دیگر برای این دوره باشند. (سقف تخفیفات 20 درصد خواهد بود)

کلاس ویژه - ظرفیت 5 نفر

 • هزینه ترم مقدماتی 6.500.000 تومان (شش میلیون و پانصد هزار تومان)
 • هزینه ترم پیشرفته 6.500.000 تومان (شش میلیون و پانصد هزار تومان)
 • هزینه ترم تکمیلی 7.000.000 تومان (هفت میلیون تومان)

 

ثبت نام

الف- دریافت و تکمیل فرم ثبت‌نام: برای این منظور می‌بایست از طریق یکی‌ از راه‌های ارتباطی (ایمیل، واتساپ و یا تلگرام) فرم ثبت‌نام دوره 14 را از روابط عمومی فراتاب دریافت کنید. فرم مذکور را پس از مطالعه می‌بایست تکمیل کنید.

ب- واریز هزینه ثبت‌نام: هزینه ثبت‌نام به شماره حساب و یا شماره کارت زیر واریز کرده و از فرم واریزی تصویری (گرفتن عکس یا اسکرین شات) تهیه کنید

 • شماره حساب  83380013531701    به‌نام اردشیر پشنگ (بانک سامان)
 • شماره کارت 6219861015051427    به‌نام اردشیر پشنگ (بانک سامان)

 

جارسال مدارک ثبت‌نام: فرم ثبت نام به همراه تصویر فرم واریزی هزینه کارگاه را از یکی از طریق‌های زیر ارسال کنید:

 

تقویم آموزشی دوره‌ی چهاردهم

ترم مقدماتی دوره‌ 14

 • سه‌شنبه  4 اردیبهشت | شروع ثبت‌نام
 • شنبه 29 اردیبهشت | پایان ثبت‌نام
 • یکشنبه 30 اردیبهشت - جلسه1 | مقدمات اساسی روزنامه‌نگاری + نحوه ضبط ویدئویی، محتوایی و فن بیان + منابع تکمیلی 1
 • چهارشنبه 2 خرداد - جلسه2 | اهمیت روزنامه‌نگاری در روزگار ما + تدریس ارزش‌ها و عناصر خبر + اخلاق روزنامه‌نگاری حرفه‌ای
 • یکشنبه 6 خرداد - جلسه3 | برنامه‌ریزی استراتژیک نوشتن برای هر نفر + برند شدن و کار در شبکه‌های اجتماعی + درست‌نویسی1
 • چهارشنبه 9 خرداد - جلسه4 | لید، اهمیت و کاربرد لید در شبکه‌های اجتماعی
 • یکشنبه 13 خرداد - جلسه5  | تیتر، انواع تیتر (از تیتر شاعرانه تا تیتر خبری و علمی)
 • چهارشنبه 16 خرداد - جلسه6 | زاویه دید و تقویت آن (تاثیر زاویه دید بر ایجاد تمایز میان یک نویسنده عادی با حرفه‌ای)، خبرنویسی
 • یکشنبه 20 خرداد - جلسه7 | گزارش‌خبری، گزارش توصیفی، نحوه استاندارد تعیین و طرح سوژه‌ی گزارش
 • چهارشنبه 23 خرداد - جلسه8 | گزارش به سبک تاریخی، گزارش به سبک تاریخی با لید، نحوه بازنشر گزارش در شبکه‌های اجتماعی
 • یکشنبه 27 خرداد- جلسه9 | گزارش هرم وارونه
 • چهارشنبه 30 خرداد - جلسه 10 |جمع بندی نهایی و بررسی گزارش‌های پایانی
 • پنجشنبه 31 خرداد | ارسال مدرک معتبر دو زبانه فارسی -انگلیسی شرکت در ترم اول کارگاه
 • تمرین‌های ترم اول | 10 تمرین کلاسی / 3 تمرین ویدئویی / 3 تمرین نوشتاری و حرفه‌ای و چاپ در خبرگزاری فراتاب
 • اهداف عملیاتی ترم اول | نوشتن گزارش به 4سبک مختلف، ساخت ویدئوی حرفه‌ای، فعالیت حرفه‌ای در شبکه اجتماعی
 • ظرفیت ترم اول | اعضای کلاس استاندارد: 15 نفر  / اعضای کلاس ویژه: 5 نفر

 

 ترم دوم - پیشرفته

 • شنبه  19 خرداد | شروع ثبت‌نام
 • شنبه 9 تیر | پایان ثبت‌نام
 • یکشنبه 10 تیر - جلسه 1 | مسائل و موضوعات اساسی در روزنامه‌نگاری2 + منابع تکمیلی2
 • چهارشنبه 13 تیر - جلسه 2 | درست‌نویسی2 درسطح پیشرفته +بررسی مجدد برنامه‌ریزی استراتژیک و نقشه راه هر نفر
 • یکشنبه 17 تیر - جلسه 3 |  گزارش‌نویسی به سبک هوک (قلاب) + ارتقای گزارش ویدئویی و فن بیان2
 • چهارشنبه 20 تیر - جلسه4 |  اهمیت بی‌طرفی، صحت و دقت + راستی‌آزمایی منابع + در زمان خشم چطور بنویسیم که...
 • یکشنبه 24 تیر - جلسه5 |  گزارش ترکیبی هرم وارونه و هوک
 • چهارشنبه 27 تیر - جلسه6 |  گزارش‌نویسی به سبک وال‌استریت ژورنالی
 • یکشنبه 31 تیر - جلسه7  | سطح حرفه‌ای فعالیت در شبکه‌های اجتماعی تخصصی، چگونگی سوژه‌یابی
 • چهارشنبه 3 مرداد - جلسه8  | تاکتیک‌ها و تکنیک‌ها در مصاحبه
 • یکشنبه 7 مرداد- جلسه9  | گزارش ترکیبی وال استریت ژورنالی و هرم وارونه و تاریخی با لید
 • چهارشنبه 10 مرداد - جلسه10 | بررسی گزارش‌ها و مصاحبه‌ها
 • شنبه 13 مرداد |  ارسال مدرک معتبر دو زبانه فارسی -انگلیسی شرکت در ترم دوم کارگاه
 • تمرین‌های ترم دوم | 10 تمرین کلاسی / 4 تمرین ویدئویی / 4 تمرین نوشتاری و حرفه‌ای و چاپ در خبرگزاری فراتاب
 • اهداف عملیاتی ترم دوم | نوشتن گزارش به 5 سبک جدید ، ارتقای ساخت ویدئوی حرفه‌ای، ارتقای تکنیک‎های فن بیان
 • ظرفیت ترم دوم |  اعضای کلاس استاندارد: 15 نفر  | اعضای کلاس ویژه: 5 نفر

 

 ترم سوم - تکمیلی

 • شنبه 23 تیر | شروع ثبت‌نام
 • شنبه 20 مرداد | پایان ثبت‌نام
 • یکشنبه 21 مرداد - جلسه1 | کلیات + نحوه ساخت پادکست + منابع کمک مطالعاتی3 + درست‌نویسی3
 • چهارشنبه 24 مرداد - جلسه2 | تنظیم گزارش انتقادی (تکنیک‌های نوشتن انتقاد در کشورهای نیمه‌باز و بسته!)
 • یکشنبه 28 مرداد - جلسه3 | گزارش ترکیبی انتقادی و وال‌استریت ژورنالی و هوک
 • چهارشنبه 31 مرداد - جلسه4 | میزگرد + گزارش تلفیقی
 • یکشنبه 4 شهریور - جلسه5 | تنظیم گزارش به سبک تحلیلی
 • چهارشنبه 7 شهریور - جلسه6 | کنفرانس مطبوعاتی
 • یکشنبه 11 شهریور - جلسه7 | نوشتن یادداشت
 • چهارشنبه 14 شهریور - جلسه8 | نوشتن سرمقاله
 • یکشنبه 18 شهریور - جلسه9 | نوشتن گزارش سیاستی
 • چهاریکشنبه 21 شهریور - جلسه 10 | جمع بندی و بررسی تمرین‌های نوشتاری پایانی، پادکست‌ها و گزارش‌های ویدئویی آخر
 • شنبه 24 شهریور | ارسال مدرک معتبر دو زبانه فارسی -انگلیسی شرکت در ترم سوم کارگاه
 • تمرین‌های ترم سوم | 4پادکست صوتی / 5 تمرین ویدئویی / 5 تمرین نوشتاری و حرفه‌ای و چاپ در خبرگزاری فراتاب
 • اهداف عملیاتی ترم سوم | نوشتن گزارش به 8 سبک حرفه‌ای، ساخت پادکست صوتی، آماده کار در سطح حرفه‌ای
 • ظرفیت ترم سوم | اعضای کلاس استاندارد: 15 نفر / اعضای کلاس ویژه: 5 نفر

 

و در پایان فراموش نکنید که

این کارگاه آموزشی – مهارتی به ما این واقعیت ملموس را گوشزد می‌کند که حتی در دورافتاده‌ترین جغرافیا، محروم‌ترین وضعیت و سخت‌ترین شرایط نیز خواهیم توانست، ضمن کشف علایق، دغدغه‌ها و تقویت مهارت‌ها و توانمندی‌های‌مان، بر همه و یا دست‌کم بیشتر مرزها و موانع محدود کننده غلبه کرده و با خوب و متفاوت دیدن و نوشتن برای خود، انسان‌ها و محیط اطراف و حتی فراتر از آنها موثرتر از قبل باشید.

 

اصول اخلاقی و حرفه‌ای دوره‌ی پیش‌رو مبتنی بر این شعارهای چهار‌گانه‌اند:

 1.  دقت
 2. انصاف
 3. بی‌طرفی
 4. شجاعت اخلاقی

فردای ما روشن‌تر از امروز خواهد بود در پرتو آگاهی، افزایش توان و مهارت‌ها، همکاری و خرد جمعی

گروه رسانه‌ای فراتاب

نظرات
آخرین اخبار