کد خبر: 1076
تاریخ انتشار: 1 اردیبهشت 1395 - 12:34
برنامه‌های اسلام‌ستیزانه حزب راست‌گرای افراطی آلترناتیو برای آلمان (AfD) انتقاد شدید احزاب و نهادهای دموکراتیک آلمان را برانگیخت.

به گزارش فراتاب ،برنامه‌های اسلام‌ستیزانه حزب راست‌گرای افراطی آلترناتیو برای آلمان (AfD) انتقاد شدید احزاب و نهادهای دموکراتیک آلمان را برانگیخت.

بئاتریس فون اشتروش و الکساندر گاولند، از اعضای رهبری این حزب، یکشنبه ۱۸ آوریل، در گفت‌‌وگویی با روزنامه‌ "فرانکفورتر آلگماینه زونتاگ‌ تسایتونگ" گفتند: «اسلام جهان‌بینی‌ای است که با قانون اساسی آلمان هماهنگی ندارد.»

گاولند، این مذهب را "عنصری خارجی‌" خواند که در آلمان هرگز "میهنی نخواهد یافت."

به گفته‌ این دو، قرار است حذف نمادهای اسلامی از اماکن همگانی در برنامه‌ آتی حزب گنجانده شود. گلدسته‌های مساجد، اذان‌گویی و روبنده از جمله‌ این نمادها خوانده شدند.

سران حزب آلترناتیو برای آلمان هم‌چنین ‌خواستار کنترل شدید کلاس‌های قرآن در برخی از مساجد شده و گفتند که باید از آموزش اصول افراطی اسلام در این کلاس‌ها جلوگیری کرد.

یورگ مویتن، یکی دیگر از اعضای رهبری حزب افراطی "آلترناتیو برای آلمان" هم‌چنین خواهان به رسمیت شناختن "برتری دین مسحیت نسبت به ادیان دیگر در آلمان" شد.

او در مصاحبه‌ای با خبرگزاری آلمان گفت: «اسلام به آلمان تعلق ندارد، هر چند که حضور مسلمانان در این کشور واقعیتی است.»

به گفته‌‌ او مسلمانان در آلمان، می‌توانند مناسک مذهبی خود را به‌جا آورند، «ولی باید روشن باشد که موازین قانونی بر این اصول، برتری دارد و در مواردی که مسلمانان خواهان اجرای شریعت هستند، باید به قوانین ما ارجحیت داده شود.»

اعتراض احزاب

بنا بر ارزیابی احزاب ائتلافی آلمان، طرح جدید حزب "آلترناتیو برای آلمان" با اصول قانون اساسی این کشور در تضاد است. روز دوشنبه (۱۸ آوریل) فرانک یوزف یونگ، مسئول فراکسیون احزاب دموکرات مسیحی و سوسیال مسیحی این کشور در امور کلیسا و مذاهب دیگر با اشاره به این که گرایش‌های راست‌گرایانه‌ حزب آلترناتیو برای آلمان هر روز شدیدتر می‌شود، به روزنامه‌ "دی ولت" گفت: «موضع این حزب نسبت به اسلام، نشان‌دهنده‌ نظرات افراطی رهبران آن است که با اصول قانون‌اساسی هم‌خوان نیست.»

کرستین گریزه، مسئول حزب سوسیال دموکرات این کشور در امور کلیسا و مذهب نیز طرح برنامه‌‌ حزب "آلترناتیو برای آلمان" را مغایر با موازین قانونی خواند.

گریزه در مصاحبه‌ای با "دی ‌ولت" یادآور شد که سران افراط‌گرای این حزب "به گونه‌ای بسیار خطرناک پیش‌داوری‌های بی‌‌پایه را در جامعه‌ آلمان دامن می‌زنند."

به گفته‌ کرستین گریزه بیش از ۹۰ درصد مسلمانان در آلمان در چارچوب‌های قوانین این کشور عمل می‌کنند. مسئول حزب سوسیال دموکرات این کشور در امور کلیسا و مذهب، تاکید کرد که به دلیل عمل و اقدام یک گروه کوچک افراطی، نباید یک مذهب را رد کرد.

یورگ مویتن، از اعضای رهبری حزب افراطی آلترناتیو برای آلمان: اسلام به آلمان تعلق ندارد

یورگ مویتن، از اعضای رهبری حزب افراطی "آلترناتیو برای آلمان": اسلام به آلمان تعلق ندارد

آرمین لاشت، معاون دبیراول حزب سوسیال مسیحی نیز در مصاحبه‌ای با روزنامه‌های "راین ـ نکار ـ تسایتونگ" و "پاسائر نویه پرسه" از راه‌انداختن کارزار تبلیغاتی این حزب علیه اسلام برای کسب آرای بیشتر انتقاد کرد و آن را پدیده‌ جدیدی خواند که «سبب شکاف در قشرهای جامعه می‌شود.»

به باور لاشت، مواضع افراطی این افراد مغایر با اصول قانون اساسی است. او هشدار داد: «وقتی حزبی دایم اصول قانون اساسی را زیرپا بگذارد، نهادهای مربوطه با دقت بیشتری این اقدامات را زیر نظر می‌گیرند و ارزیابی می‌‌کنند.»

واکنش دولت آلمان

اشتفن زایبرت، سخنگوی دولت آلمان، با اشاره به مفاد اصل چهار قانون اساسی که از جمله بر آزادی دین و وجدان نظارت دارد، یادآور شد که این اصل هم‌چنان "معتبر است."

زایبرت از ارزیابی گفته‌های اسلام‌ستیزانه‌ رهبران حزب آلترناتیو برای آلمان خودداری کرد و گفت: «وقتی این موارد هنوز در برنامه‌ی حزب درج نشده‌، دلیلی برای تفسیر آن هم وجود ندارد.» او یک بار دیگر گفته‌ معروف آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، را تکرار کرد و گفت که "اسلام به آلمان تعلق دارد".

انتقاد رئیس شورای مرکزی مسلمانان

ایمان مازیک، رئیس شورای مرکزی مسلمانان در آلمان، در این رابطه طرح جدید این حزب افراطی را مشابه رویکردهای حزب نازی دانست و گفت: «از زمان هیتلر تا کنون این نخستین بار است که اعتبار یک جامعه‌ مذهبی زیر سوال برده می‌شود و موجودیت آن مورد تهدید قرار می‌گیرد.»

مازیک در گفت‌وگویی با برنامه‌ اخبار شبکه‌ اول تلویزیون آلمان تاکید کرد: «نه اسلام، بلکه اصول این حزب است که با قانون اساسی آلمان مغایرت دارد.» او گفت کارزاری که سران افراط‌گرای این حزب به راه‌انداخته‌اند، ضد اصول قانون اساسی آلمان است.

رئیس شورای مرکزی مسلمانان در آلمان گفت: «حزب آلترناتیو برای آلمان بر موجی از اسلام‌ستیزی سوار است و از این رو روشنگری، یکی از مهم‌ترین وظایف ما است.» او بحث در این باره که مسلمانان هم با اقدام به حرکات افراطی در گسترش نفوذ حزب یادشده در آلمان سهیم بوده‌اند را "نادرست" خواند.

نظرات
آخرین اخبار