دنیای نانو قادر به تشخیص باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک شد | فراتاب
کد خبر: 9921
تاریخ انتشار: 9 شهریور 1398 - 15:20
ستاد توسعه فناوری نانو
ترکیب زیست‌ شناسی مصنوعی و نانو زیست‌ فناوری منجر به ساخت ابزاری شده است که با استفاده از آن می‌توان وجود باکتری مقاوم در برابر آنتی‌بیوتیک را شناسایی کرد.

 فراتاب_ علمی: به گزارش فراتاب به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، با ترکیب نقاط کوانتومی و تلفن‌های هوشمند، به زودی می‌توان باکتری‌های مقاوم در برابر آنتی‌بیوتیک را در مدت ۴۰ دقیقه شناسایی کرد.

استافیلوکوکوس اورئوس نوعی باکتری بوده که می‌تواند منجر به بروز مشکلات جدی در سلامتی شود. یکی از نکات هراس‌انگیز درباره این باکتری آن است که نسبت به متیسیلین، نوعی آنتی بیوتیک مقاوم است.

سالانه بیش از ۷۰۰ هزار مرگ و میر بر اثر عفونت با باکتری‌های مقاوم در برابر آنتی‌بیوتیک گزارش می‌شود. شناسایی سریع این باکتری‌ها حیاتی بوده و می‌تواند به درمان کمک کند اما اکنون روش‌های شناسایی خیلی زمان‌بر است.

محققان دانشگاه مک‌کواری استرالیا با همکاری پژوهشگرانی از دانشگاه نیو ساوت ولز نشان دادند که می‌توان از DNA باکتری برای شناسایی وجود استافیلوکوکوس اورئوس استفاده کرد.

آنوار سانا از محققان این پروژه می‌گوید: «تیم ما با استفاده از زیست‌شناسی مصنوعی و نانو زیست‌ فناوری موفق به حل یکی از چالش‌های زیست‌پزشکی شده‌است. شناسایی سریع و ساده باکتری‌های مقاوم در برابر باکتری برای رسیدن به درمان موفق، ضروری است.»

این گروه با استفاده از واکنش زنجیره‌ای پلیمراز (PCR) اقدام به تکثیر مقدار زیادی از بخش کوچکی از DNA کرده و در نهایت از آن برای تشخیص استرین ویژه‌ای در استافیلوکوکوس اورئوس استفاده کردند.

محققان این پروژه از پیمایشگری حاوی نقاط کوانتومی برای تشخیص ژن‌های مورد نظر استفاده کردند، ژن‌هایی که مقاومت باکتری‌هایی نسبت به آنتی‌بیوتیک را ایجاد می‌کنند.

در مرحله PCR، ماده شیمیایی به DNA اضافه شده که موجب نشر فلورسانس می‌شود. زمانی که ژن‌ها توسط نقاط کوانتومی شناسایی شوند، نشر فلورسانس انجام شده که با استفاده از دوربین تلفن همراه می‌توان از آن عکس گرفت.

این روش ارزان و ساده می‌تواند به سرعت حضور باکتری را شناسایی کند. محققان این پروژه معتقدند که این سامانه با استفاده از باتری‌های استاندارد کار می‌کند و برای تشخیص سریع ابزاری ایده‌آل است.

منبع: http://www.nano.ir/

نظرات
آخرین اخبار