تشخیص بیماری قلبی از طریق بزاق | فراتاب
کد خبر: 9837
تاریخ انتشار: 6 شهریور 1398 - 05:00
تحقیقات پزشکی:
محققان استرالیایی موفق به ساخت یک ابزار کوچک به اندازه چوب بستنی شده‌اند که قادر به پیش‌بینی نارسایی قلبی و بیماری‌های قلبی از طریق بزاق است.

 فراتاب_ علمی: به گزارش پایگاه خبری ساینس دیلی، در نوک این ابزار نانوحسگرهایی وجود دارد که نشانگرهای زیستی بیماری قلبی را از طریق بزاق اندازه‌گیری کرده و احتمال بیماری‌های قلبی و نارسایی قلبی را پیش‌بینی می‌کند و از طریق یک نرم‌افزار هشدار می‌دهد. توانایی این ابزار در اندازه‌گیری غلظت نشانگرهای زیستی بسیار بالاست و به راحتی می‌تواند با آزمایش‌های پیشرفته رقابت کند. از طرفی آزمایش‌های رایج تنها پس از بیماری و حمله قلبی قادر به شناسایی و اندازه‌گیری این نشانگرها هستند؛ در حالی‌که با استفاده از این فناوری می‌توان بیماری را از قبل پیش‌بینی و با راهکارهای درمانی مناسب از وقوع مشکل جلوگیری کرد.

این فناوری توسط محققان دانشگاه RMIT در استرالیا و یک استارتاپ طراحی شده و امید است تا سال ۲۰۲۱ میلادی وارد بازار شود. محققان در تلاشند تا از این ابزار برای تشخیص و پیش‌بینی بیماری‌های دیگری از جمله سرطان بهره‌برداری کنند.
بر اساس آمار سازمان جهانی بهداشت، بیماری‌های قلبی عروقی علت اصلی مرگ و میر در سراسر جهان است. بر اساس این آمار تغذیه سالم و حداقل ۱۵۰ دقیقه فعالیت سبک ماننده پیاده روی در هفته برای سلامت قلب ضروری است.

نظرات
آخرین اخبار