کد خبر: 9726
تاریخ انتشار: 2 شهریور 1398 - 15:50
دانیستنی پزشکی

فراتاب_گروه علمی: نام رایج و متداول پودری است که از چندین گونه مختلف گیاهی با عنوان Cinnamomum گرفته می شود و به عنوان پر مصرف ترین ادویه در دنیا شناخته می شود. با این حال بسیاری از مردم متوجه این نکته نمی شوند که می توانند از دارچین علاوه بر پاشیدن آن بر روی غذا، به شکل قرص  های دارچین یا روغن اسانس دارچین  و یا حتی دمنوش دارچین نیز استفاده کنند. در این مقاله از بخش طب سنتی و داروهای گیاهی دکتر سلام به بررسی فواید دارچین می پردازیم. محققان از دارچین به عنوان یک گیاه دارویی چند منظوره یاد می کنند و به این نکته اشاره می کنند که دارچین دارای فوایدی از جمله مبارزه با التهاب، حمایت از سلامت قلب و بهبود حساسیت انسولین می باشد. شما می توانید به جای استفاده از خود دارچین، از قرص  های دارچین نیز که دارای خواص ضد میکروبی، ضد قارچی و ضد دیابتی است استفاده کنید یا دمنوش آن را تهیه کنید. دارچین چیست؟ دارچین یک ادویه مفید برای سلامتی است که در سراسر جهان مورد استفاده دارویی و خوراکی قرار می گیرد. دارچین، معمولا به صورت یکی از این دو نوع یافت می شود، یا یه شکل دارچین کارسیا و یا دارچین سیلان و حاوی تعدادی از آنتی  اکسیدان  ها و ترکیبات مفید مانند سینامالدئید، سینامیل استات و الکل سینامیل است. مطالعات نشان می دهند که دارچین، در موارد زیر کاربرد دارد: به دلیل اثرات آنتی اکسیدانی که دارد، به کاهش التهاب و حمایت از عملکرد سیستم ایمنی بدن کمک می کند. کاهش قند خون بعد از صرف غذا کاهش قند خون در افراد مبتلا به بیماری دیابت مبارزه با باکتری ها، قارچ ها و میکروارگانیسم های دیگر به منظور پیشگیری یا درمان عفونت هایی مانند برونشیت و کاندیدا حمایت از سلامت شناختی و قلبی پیشگیری از چاقی و یا معکوس کردن روند چاقی بهبود بهداشت و سلامت دهان و دندان و پوست کمک به درمان مشکلات گوارشی و از دست دادن اشتها و خیلی موارد دیگر آیا مصرف دارچین ضرری ندارد؟ بیشتر مطالعات نشان داده ا ند که مصرف دارچین ضرری ندارد و به خوبی تحمل می شود، با این حال دارچین می تواند به طور بالقوه ای با اثرات بعضی از داروها مانند رقیق کننده های خون یا دارو های دیابت که برای کاهش قند خون مورد استفاده قرار می گیرند، تداخل پیدا کند. 5 مورد از فواید دارچین کمک به تنظیم میزان قند خون و پیشگیری از مقاومت به انسولین آیا دارچین در کنترل قند خون موثر است؟ تعدادی از مطالعات نشان  داده اند که دارچین، اثرات مفید و مثبتی بر میزان سطح قند خون و حساسیت به انسولین دارد، به این معنی که قادر است برای افراد مبتلا به دیابت نوع 2، سندرم متابولیک و یا مقاومت به انسولین مفید باشد. شواهدی نیز وجود دارد مبنی بر این که دارچین به چندین روش باعث  بهبود سلامت متابولیکی بدن می شود از جمله کمک به افزایش سنتز گلیکوژن در کبد و افزایش جذب گلوکز در عضلات اسکلتی. به نظر می رسد که ترکیبات موجود در پودر دارچین به نام پلیمرهای متیل هیدروکسی کلکون (MHCPs)، در مقاومت به انسولین نقش دارد. با این حال، پذیرفتن هر تحقیق و مطالعه ای که نشان می دهد دارچین برای افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ یا دیابت نوع ۲ می تواند مفید باشد، منصفانه نیست زیرا لزوما به کاهش سطح گلوکز در طولانی  مدت،کمکی نمی کند. اگر بخواهیم بهترین قرص  های دارچین را برای دیابت مورد بررسی قرار دهیم باید بگوئیم که دارچین سیلان که معمولا رنگ روشنی دارد نسبت به دارچین کاسیا که رنگ تیره تری دارد،  تاثیر کمتری بر روی تنظیم قند خون می گذارد.

آیا دارچین به کاهش وزن شما کمک می کند؟

دارچین علاوه بر بهبود سلامتی، به کنترل وزن نیز می تواند کمک کند. در یک آزمایش بالینی دوسوکور تصادفی به مدت 6 هفته، ۱۱۶ نفر که به سندروم متابولیک مبتلا بودند را به دو گروه مداخله رژیم غذایی تقسیم کردند. گروهی که در روز ۶ قرص دارچین (معادل 3 گرم) را مصرف می کردند و گروهی که در روز 6 کپسول آرد گندم ( معادل 5/2 گرم) را مصرف می کردند. نتایج این مطالعه نشان دهنده این موضوع بود که گروه مصرف کننده دارچین در مقایسه با گروه مصرف کننده آرد گندم، با کاهش بیشتری از قند خون ناشتا، دور کمر و شاخص توده بدنی روبرو شدند. کاهش فشار خون و کلسترول اثبات شده است که دارچین می تواند به کاهش عوامل خطر بروز بیماری  های قلبی کمک کند. حال آنکه تمام مطالعات و تحقیقات، نشان نداده اند  که دارچین دارای اثرات قابل  توجهی بر سلامتی قلب می باشد اما مطالعات کمی نشان داده  اند که قرص دارچین می تواند به کاهش سطوح کلسترول و تری گلیسرید کمک کند. به عنوان مثال، تحقیقی که توسط انجمن دیابت آمریکا انجام شد نشان داد که افراد بزرگسال، پس از مصرف دارچین به مدت ۴۰ روز، میزان گلوکز، تری گلیسیرید،کسترول بد و کلسترول کلی را کاهش دادند، در حالی که گروه دارونما که دارچین مصرف نکرده بودند، با چنین تغییراتی روبرو نشدند. علاوه بر این، دارچین از تشکیل لخته خون نیز می تواند پیشگیری کند. اثرات آنتی اکسیدانی دارد و به کاهش التهاب کمک می کند دارچین دارای تعدادی از آنتی اکسیدان ها و دیگر ترکیبات مفید است که به کنترل التهاب و مبارزه با آسیب رادیکال های آزاد مثل تانین ها، فلاونوئیدها، گلیکوزیدها، ترپنوئید ها و آنتراکینون ها کمک می کند. دارچین،گردش خون را نیز افزایش می دهد، ترمیم بافت ها را بهبود می  بخشد و می تواند درد را به طور کامل درمان کند. محافظت از مغز در مطالعاتی که بر روی حیوانات انجام گرفته، مشخص شده  است که پودر دارچین دارای فوایدی است که شامل محافظت از مغز با کاهش استرس اکسیداتیو می باشد. به این معنی که ممکن است از بروز  بیماری هایی مانند آلزایمر و پارکینسون پیشگیری کند. این اعتقاد وجود دارد که دارچین به دلیل داشتن خواص آنتی اکسیدانی و رادیکال های آزاد، از نورون ها در برابر استرس اکسیداتیو و کاهش آسیب سلولی محافظت می کند و از سلامت شناختی نیز حمایت می کند. مبارزه با عفونت دارچین دارای خواص ضد میکروبی، آنتی بیوتیکی، ضد قارچی و ضد ویروسی است یعنی این که می تواند از سیستم ایمنی بدن حمایت کند و خطر ابتلا به بروز بیماری  هایی مانند کاندیدا، برونشیت، سرماخوردگی، گلو درد و ذات الریه  را کاهش دهد. دارچین همچنین می تواند به تازه شدن نفس شما کمک کند و با کشتن باکتری  های مضر در داخل دهان،به سلامت دهان و دندان کمک کند. علاوه بر این، به نظر می رسد که دارچین به درمان بیماری  های پوستی از جمله آکنه، قرمزی و سوزش، روزاسه و آلرژی های پوستی می تواند  کمک  کند.

درمان دیابت: آیا دارچین می تواند باعث کاهش قند خون شود؟

آیا این که دارچین می تواند میزان  قند خون در افراد مبتلا به دیابت را کاهش دهد درست است ؟با وجود مطالعات زیاد، هنوز مشخص نیست که دارچین می تواند به کاهش قند خون در افراد مبتلا به دیابت کمک کند. برخی از مطالعات مزیت های استفاده از این ادویه را نشان می دهند اما در برخی دیگر چنین نیست. مطالعات قبلی با در نظر گرفتن مقادیر مختلف و انواع مختلف دارچین انجام شده است که مقایسه نتایج را سخت می کند. ممکن است دارچین بتواند به بدن افراد کمک کند تا انسولین را به طرز موثر تری مصرف کند. اما تحقیقات و مطالعات بیشتری لازم است که مشخص شود چگونه مکمل های دارچین می تواند به افراد مبتلا به دیابت کمک کند. برای اکثر افراد، مکمل های دارچین حداقل برای استفاده کوتاه مدت بی خطر به نظر می رسد. اما مقدار زیاد آن برای افرادی که مشکلات کبدی دارند می تواند خطر آفرین باشد. حتما قبل از مصرف مکمل ها باید با پزشک خود مشورت کنید تا مطمئن شوید که برای شما مضر نیستند و از طرفی دیگر با سایر داروهای مصرفی شما تداخل نداشته باشند و آنها را تحت تاثیر قرار نمی دهند.  همچنین مهم است که به یاد داشته باشید هیچ ماده مغذی به تنهایی برای درمان و کنترل دیابت کافی نیست.

مدیریت و کنترل دیابت شامل موارد زیر است: سالم غذا خوردن ورزش منظم نظارت بر میزان قند خون و در برخی مواقع داروهای دیابت یا درمان با انسولین مقدار دوز توصیه شده برای مصرف قرص دارچین چند عدد کپسول دارچین باید مصرف کنید؟

در حال حاضر، هیچ مقدار ثابت و مشخصی برای دوز مصرفی دارچین وجود ندارد. توصیه های استاندارد و متعارف برای دوز مصرفی قرص دارچین،  بین ۱ تا ۴ گرم (2000 تا 4000 میلی گرم) در روز و نصف قاشق چایخوری پودر دارچین می باشد. در برخی مطالعات، مقدار دوز مصرفی تا ۶ گرم در روز نیز خطری ندارد، با این حال دوزهای بالاتر از این مقدار ممکن است خطرناک باشند و مصرف آن توصیه نمی شود.مطالعه ای که در سال ۲۰۱۶  انجام گرفت و در مجله آکادمی تغذیه و رژیم غذایی منتشر شد، نشان داد که مقدار دوز مصرفی دارچین برای افراد بزرگسال مبتلا به دیابت یا مقاومت به انسولین، به طور معمول از  ۱۲۰ تا 6000 میلی گرم در روز می باشد. مهم است که این مقدار از میزان 1/0 میلیگرم کومارین در هر کیلو از وزن بدن، تجاوز نکند. کومارین یک ماده فعال در دارچین است که اگر در مقادیر زیادی خورده شود، سمی است.دارچین سیلان، حاوی کمترین میزان کومارین می باشد. قرص دارچین چه زمان و چگونه باید مصرف شود؟ قرص  های دارچین به صورت روزانه و به همراه غذاهایی که حاوی کربوهیدرات می باشند، میتوانند مصرف شوند.دارچین سیلان، ماده فعال کومارین کمتری دارد و با اینکه بهترین مکمل در نظر گرفته می شود، اما گاهی اوقات می تواند تاثیرات زیان آور نامطلوبی داشته باشد. البته لزومی ندارد که دارچین به صورت مکمل و یا به شکل قرص مصرف شود. شما می توانید از دارچین به عنوان یک ادویه برای غذاهایی مانند بلغور جو دو سر، لاته یا قهوه و یا در پختن انواع غذاهای سالم استفاده کنید. علاوه بر این، از پوست درخت دارچین می توان برای تهیه چای دارچین استفاده کرد  زیرا نسبت به قرص ها و عصاره دارچین، پتانسیل کمتری برای ایجاد عوارض جانبی دارد. این طور به نظر می رسد که قرص  های دارچین دارای مزایایی هستند و از این رو متخصصان مراقبت های بهداشتی معمولا مصرف آن را به افراد مبتلا به سندرم متابولیک، کلسترول بالا  و غیره توصیه می کنند. همچنین کسانی که دارچین مصرف می کنند، به استفاده از آن در رژیم غذایی سالم خود پایبند باشند و به توصیه های پزشک مبنی بر استفاده از دارو ها عمل کنند.

عوارض جانبی و اقدامات احتیاطی قرص های دارچین عوارض جانبی مصرف قرص  های دارچین چیست؟ آیا مصرف زیاد دارچین می تواند به شما آسیبی وارد کند؟

اگر چه بعید به نظر می رسد که دارچین باعث بروز واکنش های نامطلوبی شود، اما استفاده از این ادویه در مقدار دوز های متمرکز، می تواند باعث بروز عوارض جانبی شود، از جمله سوزش دهان و لب ها، قرمزی پوست (در هنگام استفاده موضعی)، سوء هاضمه، قند خون پائین، واکنش  های آلرژیک در برخی افراد و آسیب بالقوه به کبد هنگامی که در دوزهای بالا مصرف می شود.

دارچین با چه دارو هایی فعل و انفعال برقرار می کند؟

قرص های دارچین می توانند بر روی میزان سطح قند خون تاثیر بگذارند و بنابراین نباید بدون نظارت پزشک، با داروهای تجویزی دیابت مصرف شوند. همچنین ممکن است به طور بالقوه با داروهای آنتی  بیوتیک، رقیق کننده های خون و دیگر داروهای قلبی فعل و انفعالاتی را به وجود بیاورند. چنانچه فردی دچار  اختلال لخته شدن خون باشد، باید قبل از شروع مصرف قرص های دارچین، در مورد مصرف مکمل دارچین با پزشک خود صحبت کند. همچنین شواهد کافی برای بی خطر بودن مکمل های دارچین در مورد زنان باردار و شیرده وجود ندارد و معمولا توصیه می شود که قرص های دارچین را مصرف نکنند. طرز تهیه دمنوش دارچین روش های مختلفی برای چگونگی تهیه چای دارچین برای دیابت، کاهش وزن، التهاب و یا سلامت کلی بدن به علاوه چندین دستور  طرز تهیه چای دارچین وجود دارد. یکی از آسان  ترین و ساده ترین روش های تهیه چای داغ دارچین، این است که یک قاشق چایخوری دارچین را به یک فنجان آب داغ اضافه کرده و هم بزنید. همچنین می توانید با استفاده از چوب دارچین، این نوشیدنی را تهیه کنید به این صورت که یک چوب دارچین را به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در آب جوش بگذارید تا دم بکشد. این روش باعث می شود که طعم منحصر به فرد و ترکیبات سالم آن، در این نوشیدنی بماند و حفظ شود. کیسه  های چای دارچین نیز در بسیاری از فروشگاه  های عرضه محصولات سالم و بهداشتی، موجود هستند که اغلب با گیاهان یا انواع مختلفی از چای های دیگر مانند چای سبز دارچین، چای زنجبیل دارچین یا چای عسل دارچین ترکیب می شوند. شما همچنین می توانید ترکیبات مورد علاقه خود مانند چاشنی ها و شیرین کننده های طبیعی را به چای دارچین اضافه کنید. زردچوبه، سیب، لیمو و موز همگی مواد خوشمزه و مغذی هستند که می توانید برای طعم دادن به چای دارچین، به آن اضافه کنید.در اینجا چند دستور ساده برای تهیه این نوشیدنی آورده شده  است: چای دارچین کره ای چای زردچوبه، دارچین و زنجبیل چای موز دارچین چای لیمو دارچین عسل چای سیب دارچین هر چند که دستورالعمل  های خاصی برای زمان نوشیدن چای دارچین وجود ندارد اما بسیاری از افراد ترجیح می دهند که آن را در صبح و یا کمی قبل از خواب، به عنوان یک نوشیدنی آرامبخش و خواب آور مصرف کنند.

با این حال، می توانید در هر موقعی از روز از این نوشیدنی خوشمزه لذت ببرید و از مزایای منحصر به فرد آن در زمینه سلامتی، بهره مند شوید. آموزش روش های ساده تهیه قهوه دارچینی در اینجا یک فنجان قهوه با ترکیبی دلپذیر دارچینی را تقدیم شما می کنیم. علاوه بر اینکه قهوه دارچینی طعم خوبی دارد این نوشیدنی دارای خواص بسیاری نیز است. دارچین دارای خواص ضد باکتریایی، ضد قارچ و آنتی اکسیدان است و از ابتلا به بیماری های قلبی و دیابت جلوگیری می کند. زمانی که در منزل قهوه دارچینی برای خود درست می کنید، شما می توانید از اصل دارچین یا عصاره آن استفاده کنید. دارچین تنها برای طعم دار شدن قهوه نیست بلکه استفاده از اصل دارچین خواص زیادی را نیز دارا می باشد. در هر فنجان چه مقدار دارچین اضافه کنیم؟ سعی کنید دارچین زیاد در قهوه اضافه نکنید. یک دوز کامل غلیظ یا یک چهارم قاشق چای خوری در فنجان کامل است.

قهوه دارچینی با دستورالعمل اصل دارچین  

ترکیبات:   یک دوم فنجان قهوه  تیره و تلخ یک دوم فنجان شیر یک چهارم قاشق چای خوری اصل دارچین یک دوم شکر قهوه ای (شکر سرخ) برای طعم دار کردن طرز تهیه:   قدم اول در تهیه یک قهوه دارچینی، دم کردن قهوه است، بعد آن را کناری گذاشته و مخلوط دارچین، شکر قهوه ای و شیر را روی حرارت قرار دهید تا بخار پز شود. بعد به آرامی این مخلوط را به قهوه اضافه کنید فقط همزمان قهوه را نیز هم بزنید. در صورت تمایل می توانید یک دوز کامل دارچین را با خامه زده شده را برای تزیین بر روی قهوه بریزید. قهوه دارچینی با دستورالعمل عصاره دارچین ( قهوه دولچه لاته)   شرکت قهوه آمریکایی استارباکس با قهوه دولچه لاته در سراسر جهان شهره است. دولچه لاته یک شیر قهوه شیرین با عصاره دارچین می باشد. در این مقاله طرز تهیه این نوع قهوه را نیز شرح خواهیم داد. ترکیبات قهوه اسپرسو     دو اونس اسپرسو شش اونس شیر گرم دو قاشق پر عصاره دارچین طرزتهیه: یک شات اسپرسو دوبل( اسپرسو غلیظ) را استخراج یا یک کپسول اسپرسو را با آب جوش مخلوط می کنیم. دو قاشق عصاره دارچین اضافه کنید. شش اونس شیر سرد را در محفظه بخار بریزید تا کف کند. اکنون به آرامی شیر را در قهوه و سپس شکر را نیز برای طعم دادن به قهوه بریزید.

دستورالعمل تهیه قهوه ساده دارچینی یک دوم فنجان قهوه یک دوم شیر داغ دو قاشق پر عصاره دارچین طرز تهیه: قهوه را جوشانده و دو قاشق پر عصاره دارچین را اضافه کرده و هم بزنید. شیر را در فر یا مایکروفر بجوشانید و به آرامی در حال هم زدن به قهوه اضافه کنید. برای مزه دار کردن آن شکر بریزید. قهوه با ترکیب شیر و دارچین همچنین، شما می توانید شیر با چوب دارچین را به قهوه خود اضافه کنید و این ترکیب مانند خامه است. برای تهیه قهوه با شیر، دو فنجان شیر داغ با یک چوب دارچین را در یک تابه متوسط بر روی حرارت ملایم گذاشته و بگذارید تا گرم شود. اکنون تابه را از روی حرارت بردارید و روی آن را بپوشانید و اجازه دهید تا چوب دارچین یک ساعت در شیر بماند. بعد از سفت شدن این ترکیب لذیذ، می توانید تا سه روز آن را در فریزر قرار دهید. هر زمان که خواستید این ترکیب خامه ای را مصرف کنید به آرامی آن را گرم کنید و از نوشیدنی خود لذت ببرید.

مصرف دارچین در بارداری دارچین گونه ای از گیاهان معطر است که از پوست درخت دارچین به عمل می آید. طعم دارچین در ابتدا شیرین است اما به محض جویدن طعم تندی را در دهان حس می کنید. همچنین، این گیاه با نام دارچینی، بعد از فلفل سیاه دومین گیاه شناخته شده و محبوب است و در آشپزی بویژه طبخ غذاهای آماده پرکاربرد است. دارچین سرشار از خواص دارویی است و استفاده از آن در درمان خانگی بیماری هایی چون سرما خوردگی و ورم مفاصل رایج است. این گیاه معطر در رژیم غذایی زنان باردار لحاظ می شود و بدلیل اهمیت دوران حاملگی سوالات بسیاری در رابطه با ایمنی دارچین مطرح شده است. بنابراین، در این مقاله سعی شده است تا ابهامات مربوط به این گیاه را برطرف کرده و سوالات رایج در مورد فواید و مضرات دارچین در دوران بارداری را پاسخ دهیم. آیا مصرف دارچین در دوران بارداری خطری ندارد؟ دارچین یک طعم دهنده عالی و سرشار از مواد مغذی است. این گیاه ارزشمند برای داشتن خواصی چون ضد التهاب، ضد باکتری، ضد ویروس در سطح جهان در درمان های خانگی بسیار استفاده می شود. به زنان باردار نیز توصیه می شود تا مقدار کمی از دارچین را برای درمان سرما خوردگی، سرفه، گلودرد، حالت تهوع و درد مفاصل مصرف کنند. در حقیقت، پزشکان برای معالجه کاهش اشتها، درد دندان و کنترل سطح کلسترول، مصرف منظم دالچینی( دارچین) را به زنان باردار توصیه می کنند.

آیا دارچین می تواند به باردار شدن شما کمک کند؟

پاسخ منفی است! هیچ تحقیقی تاثیر دارچین بر باروری را اثبات نکرده است. بهرحال، گیاه معطر دارچین سیستم ایمنی را تقویت کرده و این امر به درمان عفونت های شایع در بافت های بدن کمک می کند. فواید دارچین برای زنان باردار فواید بی نظیر دارچین برای زنان باردار عبارتند از: آنتی اکسیدان طبیعی:  دارچین دارای آنتی اکسیدان های طبیعی است که بطور خاص فقط در دوران بارداری پرفایده نیست. بلکه این گیاه معطر منبع آنتی اکسیدان است و بطور کلی مصرف آن برای تمام افراد مفید است. به بدن در مقابله با عفونت های باکتریایی، قارچی و انگلی کمک می کند. برخی از عفونت ها مانند سرماخوردگی و آنفلونزا با دارچین درمان می شوند.

چاشنی سالم در غذا:  دارچین یک طعم قوی و شیرینی کمی دارد. دارچین بعنوان یک چاشنی سالم در غذاها استفاده می شود که بهترین تاثیر را دوران بارداری دارد. مفید برای دیابت حاملگی: پوست درخت دارچین برای زنان مبتلا به دیابت حاملگی بهترین گزینه است. اگر در دوران بارداری سطح قند خون ثابت نباشد فرد دچار دیابت حاملگی شده است. دارچین به کاهش سطح قند خون در مبتلایان دیابت نوع 2 کمک می کند. مصرف چه مقدار دارچین برای زنان باردار ایمن است؟ اگرچه مصرف دارچین در دوران بارداری مفید است اما در مصرف آن نباید زیاده روی کرد. پزشکان توصیه کردند که روزانه بیش از 2 یا 4 میلی گرم پودر دارچین یا حداکثر 1 یا 2 چوب کوچک دارچین مصرف شود. مصرف بیش از اندازه دارچین می تواند باعث مسمومیت، مشکلات معدی و نارسایی کبد شود. اقدامات محتاطانه در زمان مصرف دارچین افراد خاصی ممکن است حساسیت به دارچین را در دوران بارداری تجربه کنند. این گروه باید از خوردن ادویه جات اجتناب کنند. دارچین تازه بسیار عالی است. دارچین مانده و کهنه می تواند برای سلامتی مضر باشد. پزشکان نسبت به مصرف دارچین در زنانی که حاملگی پرخطر دارند یا سابقه سقط دارند، هشدار داده اند. در آشپزی می توان از انواع متنوع دارچین سیلان که طعم ملایمی دارد استفاده کرد. از طعم دهنده صنعتی دارچین استفاده نکنید زیرا حاوی مواد شیمیایی است. هرگز در دوران بارداری روغن اسانس دارچین را مصرف نکنید، زیرا بسیار قوی است و می تواند مضرر باشد. مضرات و عوارض جانبی دارچین در دوران بارداری ممکن است در دوران بارداری بخاطر مصرف دارچین یکی از عوارض زیر را تجربه کرده باشید: دارچین بعنوان رقیق کننده خون عمل می کند و احتمال خونریزی را افزایش می دهد. مصرف بیش از حد دارچین بطرز خطرناکی سطح قند خون را پایین می آورد که احتمال دارد در این شرایط ناچار به انجام عمل جراحی اورژانسی شوید. گیاه معطر دارچین با بسیاری از داروها سازگاری نداشته و تداخل دارد، بنابراین پزشکان معتقدند که باید آگاهانه دارچین را در برنامه غذایی خود بگنجانید. افرادی که به دارچین حساسیت دارند ممکن است سوزش داخل دهان، التهاب زبان و زخم های دهانی را تجربه کنند. مصرف دارچین بیش از مقدار توصیه شده ممکن است منجر به سقط جنین شود. بسیاری از زنان از این گیاه برای سقط جنین استفاده می کنند که در بسیاری از موارد خطرناک است. مصرف روغن دارچین در دوران بارداری باعث زایمان زودرس می شود. انقباضات رحمی همچنین گفته شده است که مصرف دارچین در دوران حاملگی یک عامل کنش گرا در انقباضات رحمی و زایمان زود رس است. مصرف زیاد دارچین یا حتی استشمام روغن اسانس دارچین و هر روش دیگری ممکن است عامل انقباضات رحمی و زایمان زود رس در زنان شود. دارچین یکی از بهترین هدایا طبیعت به انسان و یک ادویه با رایحه دلپذیر است. جویدن پوست تند و شیرین این گیاه تاثیرات بسیاری بر سلامتی بافت های بدن دارد! بویژه، در دوران بارداری که مجاز به مصرف دارو نیستید دارچین شما را از برخی دردها نجات می دهد. البته، همیشه به یاد داشته باشید که دارچین را بصورت تازه مصرف کنید نه به شکل پودر صنعتی. اگر قصد طبخ یک غذای خوشمزه را برای خود دارید، فقط مقدار بسیار کمی از دارچین را برای طعم دار و معطر کردن به غذا بپاشید که میزان سلامت غذا را نیز افزایش می دهد.

پاسخ سوالات رایج در مورد دارچین برای درمان سرما خوردگی و سرفه بهترین روش استفاده از دارچین چیست؟

  اگر در دوران بارداری مبتلا به سرماخوردگی یا سرفه شدید، دارچین برای معالجه شما کارآمد است. شما می توانید در منزل شربت دارچین را با ترکیب پودر دارچین و یک قاشق غذا خوری عسل و نصف فنجان آب تهیه نموده، روزی دوبار میل فرمایید. این شربت خانگی با میکروب ها مبارزه کرده و به سرعت باعث بهبودی می شود. چگونه دارچین بیماری صبحگاهی را در زنان باردار معالجه می کند؟ بیماری صبحگاهی( حالت تهوع یا استفراغ و یا هر دو در صبحگاه) که اکثرا زنان باردار از آن رنج می برند و برای رفع این بیماری توصیه شده است که در ماه های اول بارداری دارچین مصرف شود. برای نیل به این هدف کافی است چای دارچین را جایگزین کرده و بطور مرتب مصرف کنید. فقط یک تیکه چوب بزرگ دارچین را در آب در حال جوش بیندازید تا رنگ چوب دارچین  به قهوه ای کم رنگ تغییر رنگ دهد. حال از نوشیدن این چای با چکاندن یک قطره عسل لذت ببرید. چای دارچین یک نوشیدنی عالی در دوران بارداری برای کاهش استرس است و آرام بخش نیز می باشد.

علایم واکنش آلرژیک به دارچین در دوران بارداری چیست؟

  دارچین نیز مانند سایر ادویه جات صد در صد بی خطر نیست. در صورت داشتن حساسیت به دارچین این علایم در شما عارض می شود؛ درد شدید معدی، سرگیجه، استفراغ، خارش، اگزما، مشکل تنفسی، کهیر و تورم در لب ها، سوزش دهان و با بروز این علایم مصرف دارچین را قطع کرده و در اسرع وقت به پزشک مراجعه نمایید. سخن آخر دو نوع دارچین وجود دارد، دارچین کاسیا و یا دارچین سیلان که حاوی تعدادی آنتی اکسیدان و ترکیبات مفید هستند. دارچین فواید زیادی برای سلامتی دارد و می تواند به شما در موارد زیر کمک کند : تنظیم قند خون و یا پیشگیری از مقاومت به انسولین کاهش فشار خون و کلسترول کاهش التهاب حفاظت از مغز مبارزه با عفونت ها توصیه متعارف و  استاندارد در مورد میزان دوز مصرفی قرص دارچین، بین ۲ تا ۴ گرم در روز ( ۲۰۰۰ تا ۴۰۰۰ میلی گرم ) و یا حدود نصف تا ۱ قاشق چایخوری پودر دارچین است. قرص  های دارچین بر میزان سطح قند خون نیز تاثیر می گذارند و نباید با دارو های تجویزی دیابت، بدون نظارت پزشک، مصرف شوند. قرص های دارچین  ممکن است به طور بالقوه با داروهای آنتی بیوتیکی، رقیق کننده های خون و یا دیگر داروها، فعل و انفعالاتی را برقرار کنند. علاوه بر این، به یاد داشته باشید که دارچین ممکن است با داروهایی که برای کاهش میزان قند خون مصرف می کنید، تداخل داشته باشد. در صورت استفاده از دارو برای کنترل بیماری دیابت، قبل از اضافه کردن چای دارچین به برنامه روزانه خود با پزشک تان مشورت کنید تا از تاثیرات و عوارض مضر آن بر روی سلامتی خود پیشگیری کنید. 

نظرات
آخرین اخبار