مشکل بزرگ افراد مبتلا به «اوتیسم»/ اوتیسمی ها درک صحیحی از فضای نظامی ندارند | فراتاب
کد خبر: 8339
تاریخ انتشار: 4 خرداد 1397 - 23:10
مدیرعامل انجمن اوتیسم عنوان کرد:
مدیرعامل انجمن اوتیسم بزرگ‌ترین مشکل پیش‌روی افراد مبتلا به اوتیسم را خدمت سربازی آن ها دانست و گفت: این افراد نمی‌توانند فضای نظامی را به درستی درک کنند و توانایی تشخیص خطر را ندارند.

فراتاب - گروه علمی: سعیده صالح‌غفاری مدیرعامل انجمن اوتیسم ایران، در خصوص اختلال اوتیسم توضیح داد:‌ کودکان مبتلا به اوتیسم برای داشتن یک زندگی ساده با مشکلات زیادی مواجه هستند به طوریکه برای آموزش این کودکان باید هزینه‌های زیادی صرف شود.

وی افزود: این کودکان حتی در ساده‌ترین مهارت‌های زندگی مانند غذا خوردن با مشکل مواجه بوده و باید ساعت‌ها در این زمینه آموزش ببینند تا بتوانند به این مهارت‌ها دست یابند.

مدیرعامل انجمن اوتیسم ایران افزود: آموزش این بیماران بسیار خاص است و باید همراه با توانبخشی به آنها ارائه شود که همین موضوع باعث تحمیل شدن هزینه‌های سنگین به خانواده‌ها می‌شود. اگر خانواده‌ای بتواند از پس تأمین این مبالغ سنگین برآید و بیماری فرزندش زودهنگام تشخیص داده شود باز هم فرد مبتلا در بزرگسالی با همین اختلال مواجه خواهد بود و در طیف اوتیسم قرار دارد.

وی خاطرنشان کرد: این افراد در مهارت‌های ارتباطی و اجتماعی به شدت با مشکل مواجه هستند و درک صحیحی از فضای اطراف خود ندارند و دنیای این کودکان بسیار ساده است. باید توجه داشته باشیم که حتی اگر این افراد تحصیلات دانشگاهی هم داشته باشند بیماری‌ آنها درمان‌پذیر نبوده و همچنان با برخی اختلالات همراه هستند.

غفاری ادامه داد:‌ یکی از بزرگ‌ترین مشکلات پیش‌روی افراد مبتلا به اوتیسم بحث خدمت سربازی آنها است به دلیل اینکه این افراد نمی‌توانند فضای نظامی را به درستی درک کنند و توانایی تشخیص خطر را ندارند.

مدیرعامل انجمن اوتیسم ایران ادامه داد: از اسفند سال گذشته با ارتش و نیروهای مسلح جلساتی را برگزار کرده‌ایم تا به آنها اعلام داشتیم که بیماری اوتیسم را بهتر بشناسند و طیف اوتیسم در این مراجع تعریف دقیق علمی داشته باشد تا این بیماران بتوانند از نهادهای نظامی کارت معافیت سربازی دریافت کنند.

وی تصریح کرد:‌ این افراد پس از گذراندن کمیسیون‌های پزشکی سازمان نظام وظیفه با مشکل مواجه می‌شوند و به آنها اعلام می‌شود که تنها معاف از رزم بوده و می‌توانند به انجام خدمت سربازی بپردازند.

غفاری در پایان گفت: این موضوع در حالی است که این افراد دارای مشکلات حسی هستند و توانایی قرار گرفتن در این محیط را ندارند. ما از تمام سیاست‌مداران دولتی می‌خواهیم که در راستای تحقق حقوق این بیماران اقدام کنند و با تیم پزشکی نیروهای مسلح مذاکراتی انجام شود تا این کودکان از معافیت کامل برخوردار شوند.

نظرات
آخرین اخبار