کد خبر: 7956
تاریخ انتشار: 12 اردیبهشت 1397 - 04:20
اولین همایش علمی با عنوان بررسی چالش ها و ارائه راهکارهای نوین مدیریت شهری با حضور محسن هاشمی رئیس شورای اسلامی شهر تهران، حسن رسولی عضو شورای اسلامی شهر تهران، شهرداران مناطق ۹ و ۱۷، اساتید، پژوهشگران و متخصصان امور شهری در تالار ایوان شمس برگزار شد.

فراتاب - گروه اجتماعی: اولین همایش علمی با عنوان بررسی چالش ها و ارائه راهکارهای نوین مدیریت شهری با حضور  محسن هاشمی رئیس شورای اسلامی شهر تهران، حسن رسولی عضو شورای اسلامی شهر تهران، شهرداران مناطق ۹ و ۱۷، اساتید، پژوهشگران و متخصصان امور شهری در تالار ایوان شمس برگزار شد.

در این همایش مهدی بابایی مسئول سازمان بسیج شهرداری تهران با بیان آن که ضرورت توجه به علم و پژوهش و تحقیق در حوزه مدیریت شهری بر کسی پوشیده نیست اظهار داشت: فضای تحقیق و پژوهش در همه فضای شهرداری تهران باید ساری و جاری شود و بر هین اساس معاونت علمی سازمان بسیح شهرداری تهران با استفاده از ظرفیت کانون نخبگان بسیجی و عقد تفاهم  با ۳۸ دانشگاه نهاد علمی و پزوهشی اقدام به بررسی چالش ها و ارائه راهکارهای نوین مدیری شهری کرده است.

مسئول سازمان بسیج شهرداری تهران گفت: در پایان سال گذشته ۲۳۵ مقاله به دبیرخانه این همایش ارسال شد که در مدت یک ماه زمان برگزاری فراخوان، استقبال خوبی بود و پیرو ارسال این مقالات، ۱۸۰ مقاله توسط کمیته علمی متشکل از اساتید، پژوهشگران و متخصصان امور شهری مورد پذیرش قرار گرفت.

بابایی اضافه کرد: این مقالات در حوزه های فرهنگی و اجتماعی، سلامت محیط زیست و خدمات شهری، حمل و نقل و ترافیک، فنی عمرانی، شهرسازی و معماری، مالی و اقتصاد شهری به دبیرخانه واصل شده بود و نکته قابل توجه این است که حدود ۴۰ درصد از مقالات، توسط کارمندان بسیجی شهرداری تهران ارسال شده بود و این این افتخاری است که بسییجانمان در این حوزه مشارکت داشتند و این می طلبد در همایش های بعدی تخصص محور تر به موضوعات شهری پرداخته شود تا بتوانیم قدمی هر چند کوچک در توسعه کلانشهری مثل تهران برداریم.

وی تصریح کرد: تهران دیگر کلان شهر نیست و تبدیل به یک ابر شهر شده است و باید تک تک مدیران برای اداره آن از اخرین راهکارها و تحولات علمی مدیریت شهری استفاده کنند.

بابایی با تقدیر از حضور بدون چشم داشت هیئت علمی و اساتید حاضر در این همایش ابراز داشت: اساتید و هیئت علمی بدون کوچکترین چشم داشتی و با روحیه بسیجی در این همایش همکاری کردند تا با کمترین هزینه این همایش علمی را برگزار کنیم.

وی در پایان خاطر نشان کرد: در شهرداری تهران باید به گونه ای عمل کنیم که کارآمدی نظام اسلامی را اثبات کنیم و این اتفاق نمی افتد مگر با استفاده از توان و ظرفیت نیروهایی در تراز انقلاب اسلامی و بسیج باید به عنوان یک الگو در این عرصه حضور فعال داشته باشد.

توانمندی علمی موجب شکست تهدیدات دشمن می شود

سردار صابری جانشین فرمانده سپاه حضرت محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ نیز در اولین همایش علمی بررسی چالش ها و ارائه راهکارهای نوین مدیریت شهری که به همت بسیج شهرداری تهران برگزار شد، توانمدی علمی را موجب شکست تهدیدات دشمن عنوان کرد و گفت: از ابتدای انقلاب تاکنون دشمن در عرصه ها مختلف اقدام به تهدید کشور ما کرده است که یکی از این عرصه ها، عرصه علم و پژوهش است که به حمدلله کشور ما در این میدان به خوبی می درخشد.

جانشین فرمانده سپاه حضرت محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ با بیان ان که ما از اوایل انقلاب  فراز و نشیب زیاد دیده ایم اظهار داشت: پس از پیروزی انقلاب برخی ها  همواره می گفتند چند ماه دیگر این انقلاب نمی ماند، اما همواره شاهد آن بوده ایم همه ابرقدرت ها و دنیای استکبار جمع شدند که این انقلاب را نابود کنند و مردم را از کاری که کرده اند پشیمان کنند و نتوانستند.

سردار صابری گفت: به برکت حضور مردم در صحنه های مختلف این انقلاب ماند و تبدیل به یک درخت تنومند چهل ساله شد. هر جای کشور که دشمنان خواستند این انقلاب را لگد مال و نابود کنند، به لطف رهبری های امام راحل و مقام معظم رهبری و حضور مردم این تهدیدات را خنثی شد.

وی تصریح کرد: خیلی با ارزش است که متولی کارهای علمی بسیج باشد و به عنوان یک الگو مطرح شود این سنگر، سنگر مهمی است که با سلاح علم و پژوهش و تحقیق به جنگ مشکلات برویم.

جانشین فرمانده سپاه حضرت محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ در پایان خاطرنشان کرد: مطمئن هستیم که این انقلاب به صاحب اصلیش می رسد. آن چه که ما باید مواظب ان باشیم خودمان هستیم، مبادا زمانی بگذرد و ما از این مسیر با ارزش فاصله گرفته باشیم.

 آمادگی شورای شهر جهت استفاده از مقالات علمی بسیج شهرداری

سید حسن رسولی عضو شورای اسلامی شهر تهران هم در این همایش از آمادگی شورای شهر جهت استفاده از مقالات علمی پذیرش شده در این همایش خبر داد و گفت: بسیجیان شهرداری تهران که مقالات علمی خود را به این همایش ارائه داده اند، می توانند با هماهنگی بسیج شهرداری تهران به کمیسون های تخصصی شورای اسلامی شهر برسانند.

رسولی گفت: ما نیازمند کار علمی هستیم، هر چه قدر کار های ما در مرحله تصمیم سازی از پشتوانه علمی و  پژوهشی قوی تری بهره مند باشد، شهر بهتر اداره خواهد شد.

عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت: کمیسون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران متولی اقتصاد حوزه مدیریت شهری است که باید لوایح بودجه سنواتی تقدیمی شهرداری تهران را مورد بررسی قرار دهد. آن چه که به صحن عرصه می شود بعد از اظهار نظرات موافق و مخالف تصویب می شود تبدیل می شود به قواعدی که شهرداری به عنوان چراغ راهنما به عنوان دورنما باید با آن حرکت کند.

وی خاطر نشان کرد: زحمات بسیار خوبی در گذشته انجام شده است، اما ممکن است در برخی موارد با گذشته اختلاف نظر داشته باشیم که تفاوت و اختلاف نظر یک نعمت است و امیدواریم که در یک فضای صمیمانه شاهد کاهش مشکلات موجود در حوزه مدیریت شهری باشیم.

وی اضافه کرد: ما به دنبال اصلاح ساختار و کوچک سازی شهرداری از بالا به پایین هستیم. معنی ندارد این همه سازمان های موازی و مشابه و این همه مدیر و معاون و مشاور وجود داشته باشد.

رسولی افزود: چارچوب‌های برنامه سوم تدوین شده است و همچنین در حوزه امور مالی با روابط مناسبی که با دولت فعلی داریم سعی کردیم سهم خود را از دولت دریافت کنیم و تاکنون قریب به ۹ مصوبه از مجلس فعلی دریافت کرده‌ایم که یکی از آن‌ها سهم شهر تهران از قانون مالیات بر ارزش افزوده است.

عضو شورای شهر تهران در پایان گفت: ‌توانستیم حق شهر تهران را از محل مالیات بر ارزش افزوده از ۶ درصد به ۱۸ درصد افزایش دهیم.

رسولی در ادامه با تاکید بر آن که نسل سوم انقلاب باید از گذشته کشور بیشتر بداند گفت: انقلاب اسلامی مسیر پر پیچ و خم و پرخطری را طی کرده است تا به دست ما رسیده است و همه بچه های انقلاب چه در سپاه و چه در حوزه سیاسی و چه حوزه اجرایی با روحیه انقلابی زحمات بسیاری کشیده اند.

  ناکارآمدی مدیریت شهری؛ علت مشکلات شهر تهران

محسن هاشمی نیز  در این همایش  با اشاره به روز جوان، از دولتمردان خواست تا جوان گرایی را به عنوان یکی از اصول مدیریتی سرلوحه کار قرار دهند.

وی در ادامه افزود: همه نیروهایی که از اوایل انقلاب روی کار آمدند، در دولت اصلاحات و در دولت احمدی نژاد حضور داشتند و دچار انسداد مسئولیتی شدیم. این نیروها حاضر نیستند جای خود را به جوانان بدهند.

هاشمی ادامه داد: از مقامات دولتی و کشور می خواهم تا به جوانان اعتماد کنند. در مقام شایسته سالاری، جوانان نسبت به میان سالان و پیران در اولویت هستند.

رئیس شورای شهر تهران درباره سیاستگذاری و پایش مدیریت شهری گفت: در ۱۰۰ سالی که از احداث شهرداری‌ها می‌گذرد، همواره به زیرساختها توجه کمتری شده است. همه مدیران به خاطر سرعت در انجام امور به صورت تخصصی و گام به گام به مسائل نپرداختند و همین عامل باعث شد تا چالش‌هایی روبرو شویم.

وی با اشاره به اینکه نیم قرن است که تهران مشکل ترافیک دارد و هنوز هم ترافیک یکی از معضلات تهران است، گفت: عدم توجه به توسعه پایدار، عامل این مسائل است که باعث شده تا تلاش‌های ما چالش‌های جدی را به وجود آورد.

هاشمی با بیان اینکه توسعه پایدار به معنای انجام اموری است که برای آیندگان مشکل ساز نشود، گفت: به عنوان مثال درآمد حاصل از تراکم فروشی در محلی هزینه شده است که حمل و نقل خصوصی را گسترش داده؛ این در حالی است که باید رویکرد ما توسعه حمل و نقل عمومی باشد.

رئیس شورای شهر تهران با بیان اینکه تهران نیازمند فراهم کردن زیربنای یک حمل و نقل یکپارچه است، گفت: سیستم اتوبوسرانی و تاکسیرانی جوابگوی نیاز شهروندان نیست و باید سیستم حمل و نقل انبوه گسترش یابد.

هاشمی با بیان اینکه ترافیک حال حاضر شهر تهران به خاطر ناکارآمدی مدیریت شهری است، گفت:‌ مردم متوجه مدیریت ناکارآمد می‌شوند. نباید در محل‌هایی هزینه‌ کنیم که بازده وجود ندارد.

رئیس شورای شهر تهران مشکل پسماند را یکی دیگر از معضلات شهر تهران دانست و گفت: باید زباله‌ها در مناطق جمع آوری شوند، در حال حاضر پس از گذشت ۴۰ سال از انقلاب هنوز مشکل پسماند برطرف نشده است.

وی با اشاره به بافت فرسوده گفت: نتوانستیم برای جذب سرمایه خصوصی کاری کنیم. باید با راهکارهایی سرمایه گذاران را برای سرمایه گذاری در بافت فرسوده جذب می‌کردیم تا پولدارها پولدارتر نشوند و ساکنان بافت فرسوده نیز از نظر اقتصادی رشد کنند.

هاشمی با تأکید بر اینکه اگر طرحی پیوست‌های حقوقی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، سلامت و محیط زیست را نداشته باشد منجر به توسعه پایدار نمی شود، گفت: تمام پروژه‌ها باید ذی‌نفع داشته باشد تا بتوانیم از این طریق جذب سرمایه گذاری بخش خصوصی را محقق سازیم.

نظرات
آخرین اخبار