شوراها در سراسر کشور تشریفاتی هستند/نظارت گروهی بر عملکرد اعضای شورای شهر | فراتاب
کد خبر: 7922
تاریخ انتشار: 9 اردیبهشت 1397 - 11:20
رئیس شورای شهر تهران با بیان اینکه تمام شوراها در سراسر کشور تشریفاتی هستند، گفت:شوراها به لحاظ نظارتی هم مشکل دارند.

فراتاب - گروه اجتماعی: محسن هاشمی گفت: همانطور که می دانیم شورا یک نهادی است که به همت آیت الله طالقانی وارد قانون اساسی شد.

وی ادامه داد: در دولت سازندگی قوانین و آیین نامه های آن مصوب و در دولت اصلاحات اجرا شد.  

هاشمی گفت: این نهاد هنوز در قالب های اجرایی شکل نگرفته و نورس است.

به گفته رئیس شورای شهر تهران، شوراها سه وظیفه برنامه ریزی، قانون گذاری و نظارت  را برعهده دارند که هنوز هیچ یک از اینها به طور کامل محقق نشده است.

به اعتقاد هاشمی، یکی از مشکلات ناشی از عدم انطباق تصمیمات کشوری با وظایف و اختیارات شوراهاست.

وی ادامه داد: تمام شوراها در سراسر کشور تشریفاتی هستند. نباید به شورا به صورت تبلیغاتی و تشریفاتی نگاه شود.

این عضو شورای شهر تهران گفت: شوراها به لحاظ نظارتی هم مشکل دارند.

وی با بیان اینکه شوراها باید تخصصی شوند گفت: لازمه تخصصی شدن شوراها افزایش تعداد اعضا برای استفاده از تخصص های مختلف است. 

رئیس شورای شهر تهران گفت: شوراها باید تخصص در مسائل اجتماعی، برنامه ریزی، حمل و نقل داشته باشند و شورای تهران در حال حاضر چنین شرایطی دارد و افراد متخصصی در آن حضور دارند.

به اعتقاد هاشمی، دولت‌های ما نخواسته‌اند اختیارات خود را به یک نهاد میانه مثل شورا و به عنوان پل ارتباطی با مردم بدهند، علت آن هم این است که هنوز دولت و مجلس به این مسأله حساس نشده‌اند.

وی بیان کرد: در شورای شهر تهران به این نتیجه رسیدیم گروهی برای پایش و نظارت بر اعضای شورا تشکیل شود، اعضای شورای شهر نباید در اجرا دخالت بکنند چون این موضوع  احتمال تخلف را زیاد می کند وظیفه شورا سیاست گذاری و نظارت است.

رئیس شورای شهر تهران تاکید کرد: شورا جای سیاست نیست و نباید سمت سیاست بروند؛ وظیفه شورا قرارگرفتن بین مردم و حکومت برای اجرای سیاست های کلان است.

نظرات
آخرین اخبار