بررسی خواست ترکیه مبنی بر مجازات یک طنزپرداز آلمانی | فراتاب
کد خبر: 878
تاریخ انتشار: 24 فروردین 1395 - 11:54
سخنگوی دولت آلمان اعلام کرد که دولت قصد دارد تقاضای ترکیه برای پی‌گرد قانونی و مجازات یان بومرمان را بررسی کند. شومن آلمانی در شعری طنزآمیز رئیس جمهور ترکیه را فردی ریاکار خوانده که اعمال غیراخلاقی انجام می‌دهد.

به گزارش فراتاب ،روز دوشنبه (۱۱ آوریل / ۲۳ فروردین) اشتفان زایبرت، سخنگوی دولت آلمان از قصد دولت برای بررسی تقاضای شفاهی وزارت خارجه ترکیه مبنی بر پی‌گرد قانونی و مجازات یان بومرمان خبر داد. زایبرت در عین حال تاکید کرد که برای آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، آزادی هنر و مطبوعات قابل معامله نیستند و همکاری اتحادیه اروپا و ترکیه برای حل بحران پناهجویی تاثیری بر موضع مرکل در این زمینه نخواهد گذاشت.

روز دوشنبه دولت ترکیه با یک تذکر شفاهی از دولت آلمان خواست، یان بومرمن را تحت پی‌گرد قانونی قرار دهد.

شومن طنزپرداز آلمانی در ترانه‌ای که در کانال "زد د اف نئو"، وابسته به شبکه دو تلویزیون آلمان پخش شد رجب طیب اردوغان را مردی ریاکار خوانده است که "چون به خلوت می‌رود آن کار دیگر می‌کند".

بومرمان گفته است که قصد او از پخش شعر طنزآمیز این بوده است که ببیند، در آلمان به آزادی بیان تا چه حد اهمیت داده می‌شود.

وزارت امور خارجه آلمان در نخستین واکنش به خواست مجازات بومرمان اعلام کرد که در این رابطه با وزارت دادگستری و دفتر صدراعظم مشورت می‌کند و نتیجه را به اطلاع عموم می‌رساند.

بر اساس قوانین آلمان مجازات توهین به رهبر یک کشور خارجی می‌تواند تا سه سال زندان باشد. اگر ثابت شود که توهین آگاهانه صورت گرفته است، میزان مجازات می‌تواند به ۵ سال افزایش یابد.

شعر طنزآمیز بومرمن بحث شدیدی در آلمان بر سر حدود آزادی بیان به راه انداخته است. رسانه‌های آلمانی به طور مستقیم یا غیر مستقیم از بومرمن پشتیبانی می‌کنند. مقامات دولتی تاکنون با توسل به اصول آزادی بیان و استقلال قوای سه گانه کشور از یکدیگر، مواضع متقاوتی بیان کرده‌اند.

نظرات
آخرین اخبار