آثار عملی همکاری های ایران و ایتالیا بزودی آشکار می شود | فراتاب
کد خبر: 822
تاریخ انتشار: 23 فروردین 1395 - 11:21
سفیر ایران در رم:
سفیر ایران در ایتالیا در آستانه سفر نخست وزیر ایتالیا به ایران، ضمن تشریح دستاوردهای سفر حسن روحانی به این کشور، اعلام کرد که آثار عملی این سفر بزودی نمایان خواهد شد.

به گزارش فراتاب به نقل از  ایسنا،جهانبخش مظفری، سفیر ایران در ایتالیا در آستانه سفر ماتئو رنتزی نخست وزیر ایتالیا به تهران که در پاسخ به سفر رییس جمهور ایران به آن کشور صورت می‌گیرد گفت که در جریان سفر ریاست محترم جمهور به ایتالیا 28 یادداشت تفاهم مهم در زمینه های مختلف اقتصادی، تجاری، بانکی، انرژی، صنعتی و گردشگری به امضا رسیده و مقامات ارشد دو کشور در خصوص موضوعات گوناگون مورد علاقه طرفین به تبادل نظر و گفتگو پرداختند. در جریان آن سفر پروژه های بزرگی بین دو کشور مورد گفتگو قرار گرفت که البته با توجه به ابعاد مختلف صنعتی و مالی اینگونه پروژه ها نهایی شدن و اجرایی کردن آنها به مطالعات دقیق و جزئی کارشناسی نیاز خواهد داشت. نکته مهم اینکه شرکت های بزرگ و نهادهای بیمه ای نظیر ساچه با آمادگی کامل وارد مراحل اجرایی اینگونه پروژه ها شدند.

 مظفری در این خصوص خاطرنشان کرد: در این مسیر و با توجه به اینکه اقدامات مطالعاتی و نهایی سازی جزئیات فنی و مالی بسیاری از بخش های مختلف همکاری که نقطه شروع آن سفر ریاست محترم جمهوری به رم بود، در حال نتیجه دادن است، نخست وزیر ایتالیا تنها به فاصله حدود سه ماه از سفر موفق جناب آقای دکتر روحانی به رم، از جمهوری اسلامی ایران بازدید رسمی به عمل می آورد. بر اساس برنامه نهایی شده آقای رنتزی روزهای 23 و 24 فروردین ماه در ایران خواهد بود. با سفر نخست وزیر ایتالیا به ایران که در واقع مکمل سفر ریاست محترم جمهور به ایتالیاست به تدریج آثار همکاری های عملی دو کشور آشکار خواهد شد.

سفیر کشورمان در رم همچنین با تاکید بر اینکه ایتالیا اولین شریک تجاری ایران در دوره قبل از اعمال تحریم ها بوده است گفت: این کشور با اقدامات مختلف درصدد بازگشت به جایگاه قبلی خود در رابطه با ایران بوده و در این راستا فعالیت های دیپلماتیک فشرده ای بین دو کشور به اجرا درآمده است. بر اساس برنامه تنظیم شده هیاتی متشکل از نزدیک به 120 نفر از صاحبان صنایع، مدیران ارشد بانک ها، ساچه، نهادهای معتبر تجاری و سرمایه گذاری ایتالیا نخست وزیر این کشور را در سفر به تهران همراهی می کنند و نخست وزیر ایتالیا علاوه بر ملاقات با مقامات عالی رتبه کشور سفری نیز به پایتخت فرهنگی جهان اسلام اصفهان خواهد داشت.

مظفری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به جایگاه ایتالیا در اتحادیه اروپا خاطرنشان کرد: ایتالیا عضو هفت کشور بزرگ صنعتی جهان و چهارمین قدرت بزرگ اقتصادی موثر اروپاست و سفر نخست وزیر این کشور به جمهوری اسلامی ایران علاوه بر مزایای دوجانبه از بعد توسعه روابط ایران با مجموعه اتحادیه اروپایی نیز بسیار حائز اهمیت است. همچنان که سفر ریاست محترم جمهور به رم علاوه بر ابعاد دوجانبه آثار بسیار قابل توجهی را از نقطه نظر روابط اسلامی با اروپا و کلید خوردن آغاز فصل جدید روابط کشور با کشورهای بزرگ صنعتی جهان از خود بر جای گذاشت.

نظرات
آخرین اخبار