کشف بقایای روستایی شش هزارساله در کردستان | فراتاب
کد خبر: 810
تاریخ انتشار: 22 فروردین 1395 - 02:16
اورامان کردستان معیشت گاه شش هزارساله یکجانشینان
کاوش‌های باستان‌شناسی در محوطه باستانی سرچم در نزدیکی روستای روآر از توابع شهرستان سروآباد کردستان به کشف بقایای یک روستای6 هزارساله منجر شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، امیر ساعدموچشی سرپرست کاوش در محوطه باستانی سرچم با اعلام این خبر تصریح کرد؛ این روستای کهن مربوط به دوره‌ای است که باستان شناسان آنرا دوره مس‌سنگی می‌خوانند.
به گفته او، در کاوشهای به عمل آمده در این محوطه آثاری شامل: سفال، ظرف سنگی، ابزار سنگی، بقایای استخوان حیوانات و بقایای معماری کشف شده است.
 وی افزود: سفال‌های به دست آمده در سرچم شامل نمونه‌هایی با پوشش قرمز، نخودی و سفال‌هایی با تزیین فشاری انگشتی و منقوش هندسی اند که به سنت سفال دالما و تعداد محدودی نیز به سنت سه گابی تعلق دارند.
به گفته کاوشگر، این مکان تا پیش از شناسایی محوطه سرچم اطلاعاتی از سکونت‌های دوره مس و سنگ میانی در منطقه اورامان وجود نداشت و تاکنون روستایی با این قدمت در منطقه اورامان شناسایی نشده بود.
این باستان شناس افزود: کاوش‌های اخیر می‌تواند اطلاعات مفیدی درباره نحوه معیشت، سنت‌های فرهنگی و ارتباطات آن‌ها را در اختیار پژوهشگران قرار دهد.
ساعد موچشی خاطرنشان ساخت که: در این کاوش‌ها آثاری از سکونت عصر آهن مربوط به سه هزار سال پیش نیز نمایان شده که نشان از مورد استفاده قرار گرفتن این ناحیه در دوره یاد شده دارد.
او تصریح کرد: کاوش اخیر بخشی از مجموعه کاوش‌های باستان‌شناسی گسترده‌ای است که به هدایت دکتر فریدون بیگلری در منطقه اورامان، خصوصاً در دره رودخانه سیروان در حال انجام است .
وی افزود:این کاوش ها در طول یک سال گذشته باعث شناسایی مکان‌های متعددی از دوره‌های پارینه‌سنگی، مس‌سنگی، عصر آهن و ادوار اسلامی‌شده که نشان‌دهنده غنای باستان‌شناسی این بخش از استان کردستان است که تا پیش از آغاز این کاوش‌ها اطلاعات اندکی از پیشینه کهن آن وجود داشت.
مجوز کاوش در محوطه باستانی سرچم توسط ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری صادر شده است .

منبع خبر: پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری

نظرات
آخرین اخبار