۲وعده روحانی به مردم/برای بازشدن فضای‌مجازی زجر کشیدیم | فراتاب
کد خبر: 7310
تاریخ انتشار: 3 بهمن 1396 - 11:50
از سانچی و ماشین ضدگلوله تا موسسات اعتباری و قیمت ارز؛ محور سوالات رشیدپور از رئیس‌جمهور
حسن روحانی در گفت و گوی زنده تلویزیونی به توضیح مهمترین مسائل روز کشور از حادثه کشتی سانچی تا موسسات مالی و اعتباری پرداخت.

حجت الاسلام حسن روحانی در ابتدای گفت وگوی تلویزیونی خود با مردم، ضمن تبریک میلاد حضرت زینب (س) و روز پرستار، ماه بهمن را ماه انقلاب و آزادی ملت ایران خواند.

او در واکنش به رشیدپور که دو بار گفت و گوی امشب را «خاص» خواند، گفت: باید ببینیم که چه سوالاتی مطرح می شود!
رشیدپور نخستین سوال را به آخرین اتفاق اخیر یعنی سوختن نفتکش سانچی و شهادت 32 تن از خدمه آن اشاره کرد. روحانی با تلخ دانستن این حادثه تاثر برانگیز، گفت: ساعاتی پس از این حادثه از آن اطلاع یافتم. از وزرای خارجه، نفت، راه و کار خواستم تا موضوع را پیگیری کنند. اگرچه امیدها به تدریج به دلیل نوع انفجار به تدریج کاهش می یافت اما همه تلاشمان را انجام دادیم. چندین تیم از شرکت ملی، نیروی دریایی، وزارت خارجه و .. به چین رفتند. متاسفم از این اتفاق و یک بار دیگر به خانواده های آنان تسلیت می گویم.

او از همه مسئولان خواست تا ابعاد این ماجرا را پیگیری کنند. ما در دولت یک روز عزای عمومی اعلام کرده و این عزیزان را شهید خطاب کردیم.

روحانی در پاسخ به اینکه چرا وزیر کار پیگیر سوختن یک نفت کش شد، گفت: متاسفانه در دولت قبل به دلیل بدهکاری دولت به تامین اجتماعی، یکسری اموال را در ازای بدهی اش واگذار کرد. از جمله این نفت کش که در اختیار سازمان تامین اجتماعی قرار گرفت. در دولت یازدهم و دوازدهم دستور اکید به سازمان تامین اجتماعی و بقیه دستگاه ها دادم که بنگاه های اقتصادی اشان را واگذار کنند. مدیریت این بنگاه ها را واگذار کنند و در بورس وارد شوند. امیدوارم دستگاه های عمومی کشور، این کار را انجام دهند و امور را به مردم واگذار کنند.

رشیدپور اعلام عزای عمومی و شهید خواندن خدمه کشتی را «شعاری» خواند و از رئیس جمهور پرسید که عملا برای خانواده شهدای این حادثه چه خواهند کرد؟ روحانی با رد این گفته وی که اقدامات انجام شده، شعاری بوده است، ادامه داد: وقتی دولت به طور رسمی روزی را به عنوان عزای عمومی اعلام می کند به دلیل اهمیت آن مساله و تسلی خاطر خانواده هاست. قبل از این روز هم من نماینده ام را اعزام کردم و با خانواده آنها صحبت کردند. خواست آنها و مردم این بود که این عزیزان شهید نامیده شوند. ما هم این کار را کردیم. البته مقامان باید مساله را از بعد حقوقی دنیال کنند. این مسائل اصلا شعاری نیست و بسیار مهم است. چون آنها در مسیر خدمت به ملت جانشان را فدا کردند.

او درباره احقاق حق خانواده ها و جنبه فنی این مساله نیز تاکید کرد که کمیته فنی حقوقی پیگیر این ماجراست تا جعبه سیاه خوانده شود و دلیل این اتفاق مشخص شود.

پاسخ روحانی به سوالی درباره حضور درمناطق زلزله زده با ماشین ضدگلوله

حسن روحانی رئیس جمهوری کشورمان در ادامه گفتگوی تلویزیونی خود با مردم در پاسخ به سوال رضا رشیدپور مجری برنامه درباره اینکه دولت چقدر دولت برای وقوع زلزله آماده است و چرا در زمان سفر به مناطق زلزله زده کرمانشاه با حلقه محافظان و اتومبیل ضدگلوله بین مردم رفتید، گفت: زلزله کرمانشاه 3/7 دهم ریشتر بود که از نظر قدرت خیلی کم سابقه بود، خداوند کمک کرد قبل از این زلزله یک پیش لرزه آمده و بسیاری از مردم از خانه خارج شدند و الا تلفات خیلی بالا می بود ولی تلفات فعلی هم زیاد بود.

وی افزود: به نظر من در زلزله کرمانشاه کار خوبی صورت گرفت البته این به معنای کار بی نقص نیست. همان دقایق اول که حادثه رخ داد با آقای وزیر کشور صحبت کردم و کمیته رسیدکی به این مساله تشکیل شد همان شباهنگام تیمی اعزام شدند، بخش امداد کار بزرگی انجام دادند و 7813 نفر را که مصدوم شده بودند نجات دادند.

روحانی ادامه داد: من فردای آن روز وقتی به کرمانشاه رفتم بعضی از دوستان می گفتند چند روز دیگر بروید حادثه تازه واقع شده بی نظمی است مسائل ناامنی وجود دارد و... اما من اول صبح فردای بعد از زلزله وزیر کشور و بهداشت را بلافاصله به کرمانشاه فرستادم و بعد من رفتم. در کرمانشاه جایی مشخص شده بود که من آنجا از ماشین پیاده شوم و با مردم حرف بزنم. در مسیر دیدم ساختمانی فرو ریخته گفتم بایستید و از ماشین پیاده شدم، البته برای محافظین کار سختی است اما ماشین ایستاد و رفتم کنار ساختمان فروریخته انجا با مردم صحبت کردم برگشتم آمدم نزدیک ماشین، آنجا یک بلندگو گذاشته بودند که من صحبت کنم دیدم بلندی آنجا نیست و من بر مردم مسلط نبودم لذا بالای ماشین رفتن تا مسلط باشم، بعد هم شورای استان را در کرمانشاه تشکیل دادیم، به مجروحین سر زدم. بیمارستانی که 600 عمل در آن مدت کوتاه انجام داده بود سر زدیم. از همه نیروهای امدادگر و هلال احمر ارتش و سپاه تشکر کنم که کمک کردند. در عین حال که نواقصی جود دارد هنوز هم نگران هستیم برای اسکان موقت و اضطراری در هر دو مرحله اقدامات خوبی صورت گرفت کانکس ها تحویل داده شده است. بودجه لازم بلافصله تخصیص داده شده است. اما یک سوالی مهمی مطرح کردید آن مساله زلزله در ایران است.

رئیس جمهور گفت: ایران کشوری است که روی خط زلزله واقع شده است گسل ها از شمال تا جنوب کشور وجود دارد. در این ایام می بینید که روزانه از شمال کشور تا جنوب یک جایی لرزش داریم. در حادثه کرمانشاه صدها پس لرزه اتفاق افتاده است. این یعنی ما باید کشور و محل سکونت مردم را برای این حوادث آماده کنیم تا خسارت ما کم شود تا تلفات کم شود. عزیزان کمتر از دست بروند. در کرمان هم زلزله امد ولی خسارت و تلفات کمتر بود چون برخی از این مکان ها بازسازی شده بود و ساختمان ها برای مقاومت آماده تر بود.

روحانی تصریح کرد: طرحی که از گذشته در دولت ها تصمیم گیری شده بود این بود که ساختمان ها باید در مقابل زلزله مقاوم باشند. آن جاهایی که مقررات به دقت اجرا و نظارت شده ساختمان ها خوب مقاومت کردند جاهایی که خوب اجرا نشده و نظارت دقیق نبوده با حوادثی روبرو هستیم.

رئیس جمهور گفت: یکی از طرح هایی که در بودجه 97 پیش بینی کردیم که مربوط به مقاومت ساختمان ها در برابر زلزله مربوط می شود مساله بافت های فرسوده است. در سراسر کشور تصمیم گرفتیم که اینکار اغاز شود. اولین تصمم گیری هم از سال 93 گرفته شد. منتهی انشالله در ماه های آینده و سال آینده مردم شاهد یک تلاش مضاعف خواهند بود در بودجه پیش بینی کردیم که در محله های بافت فرسوده آن جاهایی که می توانیم زمین اختصاص دهیم زمین مجانی را در اختیار توسعه گره قرار می دهیم تا ساختمان سازی شود. افراد ی که در بافت فرسوده هستند به صورت مجانی به این ساختمان ها می روند.شرایط مسکونی را بدون پرداخت هزینه برایشان فراهم می کنیم. ساختمان های قدیمی آنها تخریب و تبدیل به پارک و ..می شود. در واقه به هرکسی که در بافت فرسوده ساکن است، ۱.۲ متر مسکن می دهیم. توسعه گر در ازای ساخت ساختمان در زمین های خالی، ساختمانی معادل همان در بافت فرسوده می‌سازد و برای فروش آن تسهیلاتی میدهیم که خانه اولی ها و بی مسکن ها خانه بخرند.

در ادامه رشیدپور از روحانی پرسید اگر شما در بین مردم پیاده شدید چرا عکس و فیلمی از آن نیست که رئیس جمهور در پاسخ به او گفت: باید باشد آنجا خبرنگار و عکاس و دوربین فیلمبرداری بود و باید پخش کنند. من در بین جمعیت پیاده شدم و با مردم حرف زدم و دوربین هم بود. رشیدپور بعد از پاسخ روحانی از بخش خبری ریاست جمهوری خواست تا فیلم و عکس را در اختیار او قرار دهند تا در برنامه حالا خورشید پخش کند.

روحانی: نوسانات ارز بلند مدت نخواهد بود/ قیمت ارز باید پایین میآید

 

روحانی امشب در بخش دیگر گفت‎وگوی خود با مردم از طریق رسانه ملی در پاسخ به این سئوال که چرا عکس و فیلمی از حضور شما در جمع مردم زلزله زده کرمانشاه منتشر نشد؟ گفت: باید منتشر می شد چون عکاس و خبرنگار آنجا بود. من به درون جمعیت رفتم و با مردم حرف زدم. عکس هم گرفتند.

وی در پاسخ به این سوال که «بیشتر انتقاد دولت دوازدهم به پروژه های مسکن مهر بود، اما منتقدان می گویند احیای بافت فرسوده همین دولت نیز پیوست فرهنگی ندارد، پس نتیجه اش مثل مسکن مهر خواهد بود!» اظهار کرد: مسکن مهر بیرون شهر ساخته شد و امکانات برق، آب، گاز، تلفن، جاده، مسجد، مدرسه و سایر خدمات را نداشت و باید برای آن ایجاد می شد.

رئیس جمهور از تلاش وزارت راه وشهرسازی برای تکمیل مسکن مهر سخن گفت و افزود: ساختن «قوطی» به نام مسکن، نامش سرپناه موقت است نه مسکن! اما در بافت فرسوده مردم زندگی می کردند، برق، آب، گاز، مسجد، مدرسه، درمانگاه و سایر خدمات آنجا وجود دارد. در بافت های فرسوه خانه ها در کوچه های باریک هستند و هنگام آتش سوزی یا امدادرسانی دسترسی به آنجا وجود ندارد، در احیای بافت فرسوده، این خانه ها تخریب می شوند اما از لحاظ فرهنگی و محله ای نمی گذاریم شرایط به هم بخورد.

وی درباره درد دل ساکنان مسکن مهر و گلایه شان از نبود خدمات، گفت: کاری شروع شد، دولت متعهد به انجام این خدمات است که تا پایان امسال، پرونده مسکن مهر بسته شود. برق رسانی و احداث جاده انجام شد. ولو اشکالاتی به این طرح داریم اما خدمات رسانی نیز انجام می شود.

رییس جمهور درباره نگرانی و دغدغه مردم از بالا رفتن قیمت ارز نیز اظهار کرد: وعده دولت به مردم این است که ارز مورد نیاز را تأمین می کند، خوشبختانه درآمد ارزی کشور بیشتر از مخارج ارزی است. تا پایان امسال 90 میلیارد دلار درآمد نفتی و غیر نفتی داریم و مخارج اعم از واردات، خدمات، حتی قاچاق و هزینه هایی که نباید شود، حدود 70-75 میلیارد خواهد بود. بنابراین درآمد ارزی بیشتر از مخارج است.

وی درباره عزم جدی دولت برای مبارزه با قاچاق گفت: دولت یازدهم میزان قاچاق را از 20 میلیارد دلار به 12 میلیارد دلار رساند، البته 1 میلیارد دلار قاچاق هم زیاد است. برای مبارزه با قاچاق باید کارهای مختلفی انجام شود. البته شاید کسی بگوید بخشی از اینها قاچاق نیست، مثلا مسافری ارز حمل کند یا از مناطق آزاد کالایی بیاید، اما باید با قاچاق مبارزه کرد. در چهار سال گذشته اقدامات خوبی انجام شده، باید این راه را ادامه دهیم تا جلوی قاچاق را بگیریم.

روحانی یادآور شد: بحث اصلی درباره ارز بود. در مجموع درآمد ارزی از مخارج ارزی بیشتر است و درآمد ارزی سال آینده نیز بیشتر از امسال خواهد بود.

وی در پاسخ به این سئوال که چرا قیمت دلار 4750 هزار تومان است؟، بیان کرد: قیمت دلار خیلی کمتر از این است، باید پایین تر بیاید. این کاری است که باید بانک مرکزی انجام دهد. ما اشکالاتی برای توزیع دلار داریم، هیچ جای دنیا مردم به خیابان نمی روند اسکناس بگیرند، نیازها از طریق سیستم بانکی انجام می شود.

رئیس جمهور گفت: اشکالات دوران تحریم بخشی رفع و بخشی باقی مانده، مثلا ارتباطات با بانک های منطقه و جهان به حد ایده آل نرسیده است. الان بانک مرکزی در توزیع ارز در زحمت است، ما به مردم می گوییم کلیه نیازمندی های ارزی کشور، صادرکنندگان و خدمات را تأمین می کنیم. نوسانات ارز بلند مدت نخواهد بود. مقامات بانک مرکزی دارند تلاش می کنند. ما کمبود منابع ارزی نداریم وضع منابع ارزی خوب است و در آینده بهتر خواهد بود.

دولت در افزایش نرخ دلار دست دارد؟/ دلار با قیمت بالا به نفع‌ دولت نیست

 

رضا رشید پور که گفت و گوی تلویزیونی رئیس جمهور با مردم را مجری گری می کرد از حسن روحانی درباره شایعاتی مبنی بر دست داشتن دولت در افزایش نرخ ارز پرسید و گفت آیا دولت با افزایش عمدی نرخ ارز به دنبال جبران کسری بودجه است؟

روحانی در پاسخ به این سوال گفت: حتما اینطور نیست دولت هیچ وقت به نفعش نیست که دلار را بالا ببرد تا کسری بودجه خود را جبران کند.

او ادامه داد: ما میانگین قیمت ارز را  پیش بینی می کنیم و بر مبنای آن  بودجه را طراحی می کنیم از آنجایی که افزایش قیمت ارز به کشور ضرر می رساند لذا دولت هیچ گاه به دنبال افزایش نرخ ارز برای کسری بودجه نیست.

روحانی با بیان اینکه ما به دنبال امنیت و آرامش هستیم و می خواهیم ارامش در کشور باشد گفت: انتقاد اشکال ندارد حتی تظاهرات در چارچوب قانون هم اشکال ندارد آنجه ایراد دارد بر هم زدن آرامش است. زمانی ممکن است ایرادی در زمینه ای بروز کند که نوسانات جزئی را به دنبال داشته باشد این موارد نباید آرامش و امنیت را بر هم بزند لذا هدف ما آرامش بیشتر مردم است.

رئیس جمهور همچنین گفت: باید فضا باز باشد تا خلاقیت مردم نیز شکوفا شود؛ قران هم بر شکوفایی استعدادها تاکید دارد بر این اساس  هدف ما ایجاد  فضای باز برای بروز خلاقیت بیشتر است.

رشیدپور در ادامه پرسید پس خیال مردم بابت نرخ ارز راحت باشد؟

بله خیال مردم  راحت باشد.

مجری برنامه در سوال دیگری به مسئله ریزگردها اشاره کرد و با بیان اینکه زمان انتخابات مردم اهواز شعار دادند« ما که هوا نداریم اما هواتو داریم»تا کی به آنها بگوییم صبر کنید؟

حسن روحانی در پاسخ به این سوال گفت: این یک مشکل واقعی و مهم است و بسیاری از شهر ها درگیر است.

او ادامه داد: همانطور که زلزله به ما هشدار می دهد که خود را برای  یک زلزله 7 ریشتری آماده کنید ریزگرد ها هم به ما می گوید به محیط زیست خود اهمیت دهید

او با بیان اینکه من هیچ وقت محبت مردم خوزستان را یادم  نمی رود گفت: در زمینه محیط زیست ما مدتهاست منشا داخلی را ارزیابی کردیم و برای حل آن گام برداشتیم ضمن آنکه حل برخی مسائل حتما زمان بر است مانند نهال کاشتن و ... اما برخی این مشکلات از کشورهای دیگر است که این به مسائل سیاست خارجی مربوط می شود و از این مسیر هم در حال پیگیری است.

او خاطرنشان کرد: مشکلاتی که در این زمینه به داخل مربوط می شود بیشتر متوجه منطقه ای در  شرق خوزستان است که تا به حال  30 هزار هکتار نهال کاری شده است. همچنین  کانال کشی صورت گرفته است تا آب کارون را به این منطقه برسانیم که با رساندن اب به این نقطه هم این منطقه مرطوب و هم امکان نهال کاری فراهم می شود. من می دانم این مسئله زمان بر است اما نمی توانیم این را نادیده بگیریم.

حسن روحانی با بیان اینکه ما باید زودتر انجام می دادیم و البته در دولت های قبل هم کارهایی انجام شده است اما هزینه و بودجه هم می خواست.

او گفت: ما هم سال گذشته و هم امسال 5 هزار هکتار را مالچ کاری کنیم و ما می خواهیم  این روند را ادامه دهیم.

رشید پور از حدف بودجه محیط زیست هم سوال کرد که روحانی در پاسخ گفت: من نمی توانم بگویم این