زاها حدید معمار برجسته عراقی درگذشت | فراتاب
کد خبر: 721
تاریخ انتشار: 13 فروردین 1395 - 01:54
زاها حدید، یکی از بزرگترین معماران معاصر بود که آثار بی نظیری را از خود به جای گذاشته در پی حمله قلبی در بیمارستانی در میامی امریکا درگذشت.

فراتاب، زَاها حَدید( Zaha Hadid) این معمار برجسته جهانی روز پنجشنبه در ۶۵ سالگی در بیمارستانی در میامی آمریکا بر اثر حمله قلبی درگذشته است. وی یکی از بزرگترین معماران معاصر بود که آثار بی نظیری را از خود به جای گذاشته است.
مرکز ورزش های آبی المپیک لندن از جمله آثاری است که معماری آن را بر عهده داشت. او در طول سال های فعالیت هنری اش، آثار گوناگونی خلق کرد که در کشورهای مختلف، از جمله ایتالیا، آلمان و هنگ کنگ ساخته شد.
از مشهورترین آثار زاها حدید، می توان به پروژه هایی مثل ایستگاه آتش نشانی ویترا در آلمان 1994، ایستگاه قطار سریع السیر ناپل 2006، قطار هوایی در اتریش 2007 و مرکز ورزش های آبی لندن، یکی از ورزشگاه های اصلی المپیک 2010 اشاره کرد.


زاها حدید برنده مدال ها و جوایز متعددی شده بود، از جمله “مدال سلطنتی معماری” در بریتانیا و جایزه بهترین طرح معماری سال ۲۰۱۵ که برای طراحی یک مجموعه فرهنگی در باکو، پایتخت جمهوری آذربایجان دریافت کرد.
طی ۱۶۷ سال، زاها حدید نخستین زنی بود که مفتخر به دریافت مدال سلطنتی بریتانیا شد.او در سال ۲۰۱۲ لقب تشریفاتی “Dame” را از ملکه بریتانیا دریافت کرده بود.
زاها حدید در تاریخ 31 اکتبر 1950 میلادی در بغداد به دنیا آمد؛ و پس از اخذ مدرک ریاضی اش از دانشگاه آمریکایی بیروت، برای تحصیل در مدرسه معماری لندن راهی انگلیس شد و بعد از فارغ التحصیلی فعالیت معماری اش را در این کشور ادامه داد.

نظرات
آخرین اخبار