و بالاخره بهار عربی در عربستان سعودی | فراتاب
کد خبر: 7179
تاریخ انتشار: 20 دی 1396 - 18:15
توماس فریدمن
اين مقاله چكيده اى از مصاحبه مفصل توماس فريدمن روزنامه نگار برجسته نيويورك تايمز در پايان ماه نوامبر ٢٠١٧ با وليعهد عربستان در كاخ او در العوجا بوده است.

فراتاب- گروه بین الملل: اين مقاله چكيده اى از مصاحبه مفصل توماس فريدمن روزنامه نگار برجسته نيويورك تايمز در پايان ماه نوامبر ٢٠١٧ با وليعهد عربستان در كاخ او در العوجا بوده است.
فریدمن در آغاز مي نويسد: «هيچ گاه تصور نمي كردم كه آنقدر عمر كنم كه روزى اين جمله را بنويسم که مهم ترين پروژه اصلاحات، بيش از هر جاى ديگرى در خاورميانه امروز در عربستان در حال انجام است! در حالى كه من در زمستان به اين كشور سفر كردم، متوجه شدم كه كشور روشى از بهار عربى خودش را در پيش گرفته است»!
برخلاف ساير بهارهاى عربى كه از درون شكل گرفتند و به جز تونس، مفتضحانه شكست خوردند، اين يكى در عربستان، توسط وليعهد ٣٢ ساله محمد بن سلمان و از بالا رهبرى مي شود و اگر موفق شود نه تنها ماهيت عربستان سعودى، بلكه لحن و فحواى اسلام را در سرتاسر جهان تغيير خواهد داد. بنابراین تنها يك ساده لوح ميتواند موفقيت آن را پيش بينى كند، ولى فقط يك نادان هم ممكن است از آن پشتيبانى نكند!
اين مصاحبه در حالى صورت مي گرفت كه تعدادى از شاهزاده ها و تجار سعودى به اتهام فساد در اسكان موقت در هتل معروف و پر زرق و برق ريتز كارلتون، به دستور دولت عربستان دستگير شده بودند.
وليعهد عربستان در توضيح اين اتفاقات مي گويد: « مضحك است كه گفته شود اين حركت ضد فساد به خاطر به دست آوردن قدرت بوده، چرا كه بسيارى از افراد خاندان سلطنتى به طور علنى حمايت خود را از او اعلام كرده بودند. كشور ما از دهه هاى ١٩٨٠ از تا به امروز ضربه هاى فراوانى از فساد خورده است. تمام مبارزه هاى ما در اين چند سال با شكست مواجه شده اند چون همگى از پايين به بالا بوده اند. نهایتاً پدرم به اين نتيجه رسيد كه با اين سطح از فساد ديگر نمى توانيم در ميان كشورهاى گروه ٢٠ (اقتصادهاى بزرگ) باقى بمانيم. در نتيجه اقدام به جمع آورى تمامى اطلاعات درباره مفسدين نموديم و به فهرستى از ٢٠٠ نفر رسيديم».
وليعهد عربستان در ادامه از راه هاى ارائه شده به مفسدين اشاره كرده كه ٩٥ درصد آن ها توافق كرده اند كه تجارت خود را به صورت نقدى يا به صورت سهام به وزارت خزانه دارى منتقل كنند. يك در صد از آن ها توانسته اند ثابت كنند كه مفسد نيستند و ٤٪ دیگر، خواستار شكايت به دستگاه قضايى هستند. وليعهد عربستان تأكيد مي كند كه دادستانى در عربستان مقامى مستقل است و ما در كار آن دخالت نمى كنيم.
فريدمن در ادامه مى نويسد كه مشاهدات او حاكى از حمايت قوى مردم سعودی از اين حركت وليعهد بوده است. اما اين قمار خطرناكى براى وليعهد عربستان است؛ چراکه اگر عموم مردم احساس كنند كه اين روشِ مبارزه علیه فساد، شيره نظام را خواهد كشيد و به طور شفاف سرمايه گذارى هاى خارجى آينده را بر مبناى قانون قرار دهد، قطعاً اعتماد به سيستم را برقرار خواهد كرد. اما اگر اين مراحل منجر به خودكامگى، زورگويى و عدم شفافيت، كسب قدرت و بى اعتنايى به قانون شوند، در نهايت منجر به ایجاد ترس و عصبى كردن مردم و سرمايه گذار خارجى مي شود كه كشور توان پرداخت آن را نخواهد داشت.
اما مهم تر اين كه، ابتكار مبارزه با فساد تنها اولويت دوم وليعهد سعودى است. اولويت اول او به گفته خودش: «بازگرداندن يك اسلام مدرن و متعادل است كه روى خود را به تمام مذاهب و سنتها و جهان می گشاید».
نويسنده در ادامه مي نويسد اگرچه عربستان هنوز راه طولانى براى رسيدن به برابرى زنان، آزادى بيان يا استانداردهاى غربى دارد، اما بلاخره روحانيون سعودى به درخواست رانندگى، به ورزشگاه رفتن و شركت در مسابقات فوتبال زنان تن در دادند ... و در رياض مي توانيد صدای كنسرت موسيقى كلاسيك را بشنوید و وزارت خانه هایی چون آموزش و پرورش عربستان سالانه ١٧٠٠ دبير آن كشور را براى آموزش مهارت ها به كشورهايى چون فنلاند مي فرستند. البته مسخره است كه اينقدر بسيارى از اين اصلاحات مدت ها عقب افتاده بوده اند. اما مهم اين است كه بلاخره انجام شوند تا این كه هيچ وقت انجام نشوند.


توماس فريدمن در آخر از وليعهد سعودى مي پرسد: «چرا هميشه طورى عمل مي كنید كه انگار وقتتان رو به اتمام است؟» 
و محمد بن سلمان پاسخ مي دهد: «مي ترسم يك روز بميرم بدون اين كه آن چه را در ذهن دارم، به دست آورده باشم. زندگى بسيار كوتاه است و اتفاقات زيادى مي تواند رخ دهد و من علاقه مندم كه آن ها را به چشم خودم ببينم، به همين جهت عجله دارم».

 

نویسنده: توماس فریدمن

منبع: نیویورک تایمز

برگردان به فارسی: شیما بزرگی

بازنشر این مطلب یا ذکر منبع «فراتاب» بلامانع است.

 

نظرات
آخرین اخبار