كرمانشاه قطب هنر کُردی | فراتاب
کد خبر: 6586
تاریخ انتشار: 19 شهریور 1396 - 03:15
هیوا پاشایی

 

فراتاب گروه فرهنگی: هيوا پاشائي متولد سال ١٣٥٨ در شهرستان اسلام آباد غرب است. او كه عضو پيوسته ي انجمن هنرمندان نقاش ايران است از سال ١٣٨٣ تا ١٣٩٥ در دوره هاي كارشناسي ارشد و كارشناسي دانشكده هاي هنر تهران به تدريس دروس تخصصي پرداخته است. دريافت بورس مطالعاتي فرانسه در سال ٢٠١٢ و شهروندي افتخاري پاريس (سيته) در همان سال، منتخب نمايشگاه هفته ي طراحان توكيو در سال ٢٠١٣ از جمله سوابق اين هنرمند مي باشد. برگزاري يازده نمايشگاه انفرادي در تهران، پاريس، توكيو و شركت در بينال هنرهاي تجسمي ونيز در سال ٢٠١٥، دوسالانه ها و نمايشگاههاي گروهي داخلي و بين المللي از ديگر فعاليت هاي اوست. پاشائي به عنوان داور و دبير جشنواره نيز در فستيوال هاي معتبري نظير جشنواره ي هنرهاي تجسمي فجر، جشنواره ي ميهماني رنگها، جشنواره ي هنرهاي تجسمي آزادگان و جشنواره هاي طراحان جوان ايران حضور داشته است. او كه همچنين از اعضاء انجمن طراحان گرافيك ايران است در طول فعاليت حرفه اي خود در اين زمينه نيز آثار قابل توجهي در حيطه ي طراحي نشانه، جلد كتاب و پوستر به جاي گذاشته است كه از جمله ي آنها مي توان به طراحي سه دوره نشانه و پوستر فستيوال بين المللي موسيقي و رقص کردي "فستيفالي ناو نه ته وايه تي كولتوره جوورواجوره كاني کردستان" در كردستان عراق اشاره كرد. كتاب هاي: طراحان ايراني، تايپوگرافي و لوگوتايپ از جمله تاليفات و گردآوريهاي اوست كه توسط نشر طلايي و انتشارات چرو منتشر گرديده اند.

پاشائي براي شناساندن و نشر هنر کردي بويژه به تصوير كشيدن جلوه هاي ماندگاري از زنان و مردان زادگاهش منطقه ي كرمانشاه، آثار ماندگاري پديد آورده است كه حاصل آن در پنج نمايشگاه انفرادي به ميزباني گالري "سيته دزاخت" پاريس، گالري هنر خاورميانه، باغ موزه ي قصر تهران، نگارخانه ي شهرداري سنندج و نگارخانه ي كلهر كرمانشاه در سالهاي اخير به نمايش درآمده است. هيوا پاشائي شايد نخستين هنرمندي است كه در آثارش بصورت ريشه اي و پيوسته، بر شاخصه هاي ديداري کرد كلهر بويژه نوع پوشش بانوان اين فرهنگ كهن، تمركزي موشكافانه داشته و پس از سالها پژوهش و مطالعه بر پايه ي عكسهاي تاريخي كه طي سالها گردآوري نموده و نيز تحقيقات ميداني خويش، با وسواسي ستودني، انواع پوشش فاخر مردمانش را با شكل صحيحي از موتيفهاي نقش بسته بر آن، به تصوير كشيده است. شهرام ناظري شواليه آواز ايران طي بازديد از آثار اين هنرمند در باغ موزه ي قصر تهران، وي را مایه ي افتخار مردم کورد و آثارش را برخوردار از سطح بالایی از هنر دانسته (خبرگزاري مهر، ٢٦ ارديبهشت ٩٤)  و با خريد تابلو، از اين هنرمند حمايت كرده است. 

پاشايي تصوير کرد كرمانشاه را در جايگاه اجتماعي فاخري به عرصه ي هنرهاي تجسمي كشور وارد كرده و به جز نگارخانه هاي كرمانشاه، سنندج و اقليم كردستان عراق، مردم را به تماشاي آن در موزه و گالري هاي تهران و خارج از كشور كشانده است.

يكي ديگر از دغدغه هاي اين هنرمند كرمانشاهي خوشنويسي به زبان و آيين نگارش کردي است. در همين راستا وي ضمن ارائه ي طرحي در سال ١٣٩٢ به "حوزه ي هنري استان كرمانشاه" براي تبديل كرمانشاه به قطب خوشنويسي کردي، با همكاري اين ارگان، انجمن خوشنويسان استان و جمعي از اساتيد خوشنويسي و زبان کردي، سلسله نشستهايي را در رابطه با لزوم انجام اين طرح در حوزه ي هنري كرمانشاه برگزار نمود. (خبرگزاري كردپرس/ بهزاد خالوندي/١٣٩٢) پاشائي در سالهاي اخير با آموزش تكنيكهاي جديد هنرهاي تجسمي به نسل جديدي از هنرمندان جوان در قالب وركشاپ هاي گروهي، نمايشگاههاي رنگارنگي را با موضوع پرتره نگاري مشاهير ايران برگزار كرده است كه از جمله ي آنها مي توان به نمايشگاه پرتره نگاري مشاهير موسيقي ايران (١٣٩٤/ فرهنگسراي نياوران) و نمايشگاه يكصد چهره ي محبوب سينما تئاتر ايران، (١٣٩٥/ گالري آريانا) اشاره كرد كه با استقبال چشمگيري از سوي هنرمندان و بازديدكنندگان روبرو شده است. (خبرگزاري هنر آنلاين) هيوا پاشائي در سال ٢٠١٥ موفق به كسب حكم نخبه ي هنري از دولت فدرال آمريكا گرديده و مدتي است براي ادامه ي فعاليت هنري اش در ايالات متحده به سر مي برد. به تازگي اثري از اين هنرمند در گالري شماره ١١٤ دپارتمان هنر دانشگاه ايالتي ميشيگان به نمايش درآمده است.

 

ـ جناب پاشایی شما اخیراً دو نمایشگاه در استانهای كردستان و كرمانشاه برگزار كرده اید. دليل برپايي نمايشگاهتان در سنندج و کرمانشاه چه بود؟

با توجه به اينكه موضوع بخشي از آثار بنده معرفي کرد و کردستان و جلوه هايي از فرهنگ و شيوه ي زندگاني مردم زادگاهم است، هميشه علاقمند بودم بازخورد آثارم و هرگونه تاثير آن را به واسطه ي برگزاري نمايشگاه در شهر و ديار خويش و نواحي کرد نشين ديگر شاهد باشم. در دولت قبلي چند بار به همين منظور تلاش كردم اما متاسفانه به دلايلي واهي از سوي مسوولين وقت مورد قبول واقع نگرديد. سرانجام همانطور كه فرموديد در سال گذشته، نخست نمايشگاهي با حمايت شهرداري سنندج و پيگيري استاد هادي ضياء الديني با عنوان "هاو به ش" در آن شهر برگزار گرديد، سپس با حمايت اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان كرمانشاه و همكاري مسوولين محترم آن اداره با عنوان "دايه" نمايشگاه ديگري در گالري كلهر كرمانشاه داشتم كه خوشبختانه هر دو با استقبال مردم و مسوولين همراه بود كه همينجا از تك تك عزيزاني كه ياري رساندند نهايت سپاس و قدرداني را دارم.

 

ـ از ميزان رضايتمندي خودتان از این نمايشگاه ها بفرمایید.

وجه مثبت كار، همان مشاركت مردم، مسوولين و در نهايت برگزاري هر دو نمايشگاه است كه در كرمانشاه با پيگيري هاي مستمر سركار خانم پروين داووديان منجر به خريد تعدادي از آثار توسط برخي حاميان فرهنگ و خيرين استان گرديد اما به عنوان هنرمندي كه تجربه ي فعاليتهاي مختلفي در اين زمينه دارد از برخي رفتارها كمي آزرده خاطرم، من جمله عهد شكني سازمان ميراث فرهنگي كه ابتدا قول خريد تعدادي از آثار را داده بود و بنده نيز به جهت علاقمندي به باقي ماندن نقاشي هايم در موزه هاي كرمانشاه، پذيرفتم كه تمامي آثار باقيمانده را در قبال مبلغي نازل كه تنها به قيمت هزينه ي خريد چند تابلو توافق كرده بوديم، به سازمان ميراث فرهنگي كرمانشاه واگذار نمايم كه متاسفانه پس از قريب شش ماه دپوي آثار در منزل يكي از بستگان و پيگيريهاي مستمر، اين سازمان به عهد خود وفا نكرد و هزينه ها و زحماتي را به بنده و آشنايان تحميل كرد.

 

ـ آقاي پاشايي اميدوارم كه اين موضوع به سرانجام رسيده و آثارتان را براي هميشه در شهرمان داشته باشيم و زين پس مسائلي از اين دست، خاطر هنرمندانمان را آزرده نسازد. از اين بحث كه بگذريم، يكي از ويژگي آثار شما تاکید بر شاخصه هاي ديداري كُرد كلهر است. علت این تاکید چيست؟

جناب كريمي عزيز همانگونه كه مي دانيد، کردها با وجود اشتراكات فراواني كه دارند، به دليل جمعيت بسيار و جغرافياي گسترده، از گويش، پوشش، موسيقي و حتي رقصهاي متنوعي برخوردار است. تا پيش از اين، در عرصه ي هنرهاي تجسمي و حتي سينما، نه به قدر كفايت بلكه تا حدودي به ويژگي هاي ديداري مردم کرد مناطق ديگر، از جمله نوع پوشش و شيوه ي زندگاني آنان، از سوي هنرمندان بسياري، پرداخته شده بود. بطور مثال اگر در جايي صحبت از منطقه اي کردنشين به ميان مي آمد، بيشتر، تصوير مردمي از مناطق کرد سوران و يا كرمانج در اذهان شكل مي گرفت. دليل تاكيد بنده بر شاخصه هاي ديداري کرد كلهر همين است. اكنون پس از گذشت اين سالها، امروزه اگر جستجويي در فضاهاي رسانه اي داشته باشيم، کرد كلهر نيز بخشي از اين سهم را به خود اختصاص داده كه بي ربط به تلاشهاي تصويري انجام شده در اين سالها، نه تنها به واسطه ي فعاليتهاي حقير، بلكه در اثر تمامي تلاشهاي انجام گرفته است.

 

ـ به نظر شما وجود هويت بومي در آثار تجسمي چقدر اهمیت دارد؟

هر اثر هنري به نوعي نماينده ي سرزمين، فرهنگ و تمدني است كه هنرمندشاز آن برخواسته است. همانگونه كه هر نغمه ي موسيقايي، صداي يك جامعه و محدوده ي جغرافيايي آن است، هر تابلوي نقاشي نيز تصويري است از آن. به طور مثال، اگر آثار تاريخي و هنري موجود در شهر اصفهان را در تبريز و شهرهاي ديگر نيز مي داشتيم، سفر به اصفهان لطفي نداشت! اگر آثار تجسمي به نمايش درآمده در موزه و گالري هاي شهر كرمانشاه تفاوت چنداني با آن آثار در شهر تهران نداشته باشد ديگر چه جذابيت و وجه تمايزي وجود خواهد داشت؟! چه تفاوتي است بين هنرمند كرمانشاهي و هنرمند شيرازي وقتي هر دو به يك موضوع و يك شيوه از ارائه ي اثر مي پردازند؟ اينجاست كه هويت بومي در آثار تجسمي اهميت خود را آشكار مي سازد.

 

ـ با اين توضيحات دليل وجود هويت بومي در آثار هنري را تنها وجوه تمايز آن مي دانيد؟

خير، در واقع وجود عناصر بومي در هر نوع اثر هنري، ادبي و ... موجب مانايي و حفظ آن جامعه، فرهنگ و تمدن است. شما تصور كنيد شاعران کرد زبان كرمانشاه به تدريج از واژگان غير کردي در اشعارشان بهره ي بيشتري ببرند و خوانندگان مطرح کرد اين اشعار را با همراهي ملودي گوش نوازي، خوانده و منتشر كنند. مي توانيد تصور كنيد رفته رفته بر سر زبان کردي چه بلايي خواهد آمد؟! در نقاشي و هنرهاي تجسمي ديگر نظير عكاسي، گرافيك، تصويرسازي و مجسمه سازي نيز همين گونه است.

 

ـ شما سطح کیفی هنرهاي تجسمي کرمانشاه را چگونه ارزیابی می کنید؟

به گمان بنده بنا به دلايل بسياري از جمله؛ قدمت، وسعت، جمعيت، زبان و فرهنگ، كرمانشاه مي بايست قطب هنر کردي باشد. اساتيد بسيار برجسته اي در انواع هنرها در سطح كشوري و بين المللي داريم اما متاسفانه باستثناي موسيقي، تعداد كمي از اين بزرگواران به هنر بومي ديارشان پرداخته، و يا سنگ زيرين بناي هنر معاصر خواستگاهشان را پي ريخته اند ... بسياري از هنرمنداني هم كه در استان كرمانشاه با موضوعات کردي و بومي آثارشان را پديد مي آورند متاسفانه به روز نبوده و با هنر معاصر و مدرن نا آشنا هستند.

 

ـ مشاركت هنرمندان در ارتقاء سطح هنرهاي تجسمي استان چقدر می تواند تاثیرگذار باشد؟

طبعا اين مشاركت هنرمندان است كه به بنيانگذاري هنر بومي مي انجامد اما هنرمند انگيزه ميخواهد. هنرمند حرفه اي از راه فروش و ارائه ي آثارش ارتزاق مي كند ... اگر اين امر از سوي متمولين و مسوولين حمايت نگردد، هنر بومي معاصر شكل نخواهد گرفت.

 

ـ مردم و مسوولين چگونه مي توانند در اين راستا مشاركت داشته باشند؟

به گمان بنده كرمانشاه بعنوان استاني پهناور و پر جمعيت در كنار نگارخانه هاي دولتي، مي تواند تعداد قابل توجهي آرت گالري خصوصي داشته باشد كه اين كار با مشاركت مردم و حمايت مسوولين انجام پذير است. در صورت تحقق اين امر، فرهنگ خريد آثار هنري نيز همانند مركز و شهرهاي بزرگ كشور، از سوي علاقمندان و حاميان فرهنگ و هنر شكل گرفته و نشر خواهد يافت. امروزه يكي از سود آورترين سرمايه گذاريها در كشور، خريد آثار هنري و ارائه ي آنها در رويدادهاي بزرگي همانند "حراج تهران" است. اخيرا فروش بعضي آثار ارائه شده در اين رويداد به بيش از سه ميليارد تومان رسيده بود. زيرساخت چنين جرياني وجود گالري هاي هنر بيشمار در شهر تهران است. مردم و به ويژه متمولين و خيرين شهر، با خريد و حمايت از هنرمنداني كه به هويت بومي در آثارشان مي پردازند و نيز حمايت بيشتر توسط مسوولين از هنرمنداني از اين دست، رفته رفته شكل گيري جرياني نوظهور با محوريت هنر معاصر کردي و بومي را در كرمانشاه رقم خواهند زد.

 

ـ آقاي پاشايي شما در سالهاي اخير سلسله نشستهايي در رابطه با خوشنويسي کردي در كرمانشاه داشتيد. نتيجه ي كار چه شد؟

همانگونه كه قبلا عرض كردم كرمانشاه مي تواند قطب هنر کردي و همچنين خوشنويسي کردي باشد. در سال ٩٢ با همكاري حوزه هنري كرمانشاه، انجمن خوشنويسان و جمعي از چهره هاي ادبي و هنري، سلسله نشستهايي داشتيم كه در رابطه با لزوم پديد آمدن آثار خوشنويسي و نقاشيخط کردي بر اساس شيوه ي نگارش کردي، مباحث زيادي مطرح گرديد كه پس از آموزش شيوه ي نگارش کردي به هنرمندان شركت كننده توسط اساتيد محترم ژيار جهانفرد و دكتر عزتي زاده، تعدادي اثر توسط شركت كنندگان در اين سلسله نشستها پديد آمد اما به همان دليل نبودن انگيزه ي كافي و بازار فروش و عدم پشتيباني مالي از آن جريان نوپا از سوي نهادهاي مربوطه، متاسفانه در همان برهه، متوقف گرديد.

ادامه ي اين مقوله، به شرط دعوت و حمايت ارگانهاي ذيربط از پژوهشگران زبان کردي و هنرمندان خوشنويس علاقمند به حفظ و اشاعه ي هنر کردي و بومي، امكان پذير و نقطه ي عطفي در تاريخ هنر معاصر کردي و شهر كرمانشاه خواهد شد.

 

ـ با توجه به شرایط موجود از آينده ي هنرهاي تجسمي كرمانشاه چه تصویر و دورنمایی در ذهن دارید؟

به دليل برخورداري از تاريخ درخشان و سابقه ي فراوان در انواع هنرها نظير موسيقي، رقص، خوشنويسي، صنايع دستي و ..، كرمانشاه مي تواند به معناي واقعي كلمه يكي از قطب هاي هنرهاي تجسمي كشور و قدر مسلم مركز ثقل هنر کردي باشد. آرزومندم اين امر با تلاش هنرمندان در جهت بروز رساني آثارشان بر پايه ي فرهنگ و هويت بومي و همچنين حمايت مردم و مسوولين در آينده اي نزديك ميسر گردد.

 

ـ براي پرسش آخر بفرماييد در حال حاضر چه پروژه ای را در دست دارید و علاقمندان چگونه می توانند به آثار شما دسترسی داشته باشند؟

اینروزها سرگرم آموزش یکصد هنرمند شرکت کننده در ورکشاپ هنری هستم که قرار است در نهایت 100 پرتره از چهره های سرشناس ورزشی ایران را به تصویر در آورد. به یاری پروردگار، نمایشگاه آثار پدید آمده در این رویداد، نیمه ی دوم سال جاری در یکی از موزه های معتبر شهر تهران برگزار خواهد شد. علاقمندان میتوانند بمنظور مشارکت و یا کسب آگاهی از این رویداد، صفحات ما را به نشانی های زیر در فضای مجازی دنبال کنند:

‎‏Telegram: @iranian_celebrities_portraits و ‏ Instagram: Iranian_Celebrities_Portraits

 

 

منبع: هفته نامه صدای آزادی

گفت و گو از: فرهاد کریمی

برای دیدن عکسها در اندازه اصلی بر روی آنها کلیک کنید

نظرات
میلاد
| |
2017-09-24 01:26:03
تا همین صدسال پیش هویت کرمانشاه پهلوانی بود یعنی کلهر،لک فیلی الان شده کردی خدا یا مگر میشه یه قوم گذشته شو انقدر فراموش کنه؟ همون لباس اون خانمی که این اقا دارن نقاشیشو میکشن به جز در میان لرها مشابهی نداره. هویت ما از هویت کردهای عزیز جداست. ما فولکلور متفاوت، تاریخ متفاوت و نژاد متفاوت با کردها داریم.
آخرین اخبار