پرسش های بی پاسخ پیش روی پلیس اسپانیا | فراتاب
کد خبر: 6557
تاریخ انتشار: 5 شهریور 1396 - 03:54
اسپانیا همچنان در شوک حملات تروریستی بارسلونا:
با گذشت دو روز از حمله غم انگیز با اتومبیل به قلب یکی از نمادی ترین مقاصد توریستی اروپا، پرسشهای فراوانی از جانب مقامات اسپانیایی بدون پاسخ باقی مانده است

فراتاب - گروه بین الملل: با گذشت چند روز از حمله غم انگیز با اتومبیل به قلب یکی از نمادی ترین مقاصد توریستی اروپا، پرسش های فراوانی از جانب مقامات اسپانیایی بدون پاسخ باقی مانده است. مقامات، در حال ادامه تحقیقات درباره شبکه مشکوک تروریست ها هستند. این شبکه تروریستی مسئول حمله شدید که منجر به کشته شدن ۱۴ نفر و زخمی شدن بیش از صدها نفر شد، اعلام شده است.

در مقایسه با حملات اتومبیلی اخیر در اروپا، دو حمله ای که روز پنجشنبه در بارسلونا و اوایل روز جمعه در نزدیکی شهر ساحلی کامبریل رخ داد، حاکی از هماهنگی و پیچیدگی غیرمتعارفی بود. مقامات اسپانیایی در جستجوی شبکه ای از تروریست ها در نقاط مختلف سراسر ناحیه کاتالونیا هستند.

بازرس و سخنگوی  پلیس  ملی کاتالان، آلبرت اولیوا روز شنبه گفت که از خانه ای که جمعه شب در شهر ریپُل مورد تجسس قرار گرفت، چیزی یافت نشد. او تأیید کرد که مقامات به دنبال پیدا کردن مظنون دیگری هستند اما از بیان هویت او خودداری کرد.

اوایل روز شنبه، پلیس اسپانیا از طریق توییتر اعلام کرد که بازجویی آنها از دو اتوبوس در شمال غربی اسپانیا در شهرهای گیرونا و گارایگاس، بی نتیجه بوده است.

در حال حاضر، مقامات بر این باورند که دست کم ۸ مظنون در جریان دو حمله بارسلونا و کامبری در ۷۰ کیلومتری جنوب غرب بارسلونا دست داشته اند. به گفته وزیر کشور اسپانیا، خوان آلوارز، شبکه ای ۱۲ نفری از تروریست ها خنثی شد، اما اولیوا که یک مقام محلی است توضیح داد که تحقیقات همچنان ادامه دارد.

با وجود اینکه اوایل روز جمعه، نیروهای پلیس ۵ مظنون را هدف گلوله قرار داده و ۳ نفر دیگر را مجروح کردند، یک نفر همچنان فراری است. از سرنوشت راننده وَنی که جمعیت مردم را در بلوار معروف «لاس رامبلاس» درو کرد، هنوز اطلاعی در دست نیست. علیرغم محرز بودن حمله، او موفق شد پس از حمله به جمعیت از صحنه بگریزد. اولیوا گفت که در حال حاضر نمی تواند از چگونگی امکان این فرار حرفی بزند.

رسانه های اسپانیا نیز روز جمعه اعلام کردند این امکان وجود دارد که راننده در میان کشته شدگان توسط پلیس باشد. این در حالی است که مسئولان اعلام کرده اند جستجوها ادامه دارد و چنین چیزی تأیید نشده است. با روشن شدن جزییات بیشتری از این اقدام تروریستی و دستیابی به مدارک جدید، مقامات محلی باور دارند این حمله می توانست به مراتب بدتر از آنچه که روی داد، باشد.

پلیس بر این باور است که  مهاجمان درصدد بودند با کپسول های گاز بوتان و پروپان حملاتی را در سراسر بارسلونا علیه شهروندان انجام دهند. چهارشنبه شب، در یکی از مراکز تروریست ها در شهر کوچک الکنار در ۱۰۰ مایلی بارسلونا در اثر بی دقتی گاز شعله ور شد و انفجار مهیب باعث کشته شدن ۲ نفر و زخمی شدن حداقل ۱۶ نفر دیگر از جمله پلیس و آتش نشانانی شد که محل را بازرسی می کردند.

پنجشنبه بعد از ظهر یکی از مظنونین این شبکه با اتومبیل ون کرایه ای به داخل جمعیت و پیاده روهای تفریحی لا رامبلاس بارسلونا رفت و مردم مملو در کافه ها و مغازه ها زیر گرفت. ساعاتی بعد حمله مشابهی از همین گروه در کامبری رخ داد که یک قربانی دیگر داشت و پلیس ۵ نفر از مظنونان را در محل کشت.

در ساعات پایانی روز جمعه مقامات اطلاعاتی اسپانیا اسامی ۴ تن را در میان هم پیمانان اروپایی شان دست به دست می کردند. این مقامات به شرط برملا نشدن نامشان به بیان وضعیت پرداختند.

این ۴ تن که همگی شهروند مراکش هستند بین ۱۷ تا ۲۴ سال سن داشته و در کشورهای شمال آفریقا متولد شده بودند. سعید علاء ۱۸ ساله، یونس ابو یعقوب ۲۲ ساله و محمد حکمی ۲۴ ساله. فرد چهارم که توسط پلیس اسپانیا موسی مختار ۱۷ ساله نامیده شد، توسط مقامات اطلاعاتی اسپانیا با همان نام خانوادگی اما اسم کوچک متفاوت از آن مطرح بود. همگی آنها در شهر ریپل یا نزدیکی آن در مرز فرانسه زندگی می کردند.

ابراهیم علاء، پدر دو تن از مهاجمان سعید و یوسف علاء است که در شهر ریپل با وی مصاحبه ای انجام شد. او گفت خبر کشته شدن سعید را روز جمعه از رادیو شنیده و تصور می کند یوسف هم کشته شده باشد. برادر سوم، محمد که خودروی آئودی مورد حمله در کامبری به نام اوست، هم اکنون تحت بازجویی پلیس است.

ابراهیم علاء احتمال می دهد که یوسف توسط روحانی شهر ریپل به افراط گرایی گرویده باشد. در نخستین ساعات روز شنبه، مأموران به منزل روحانی شهر ریپل که به ادعای روزنامه محلی، گمان می رود در انفجار شهر الکنار کشته شده باشد، یورش برد. اگرچه اولیوا، پلیس محلی، جزییاتی ارایه نداد.

پدر یوسف در ادامه گفت «پسرم عوض شده بود، او به من می گفت که باید نماز بخوانم و اسلام را دنبال کنم. او بچه مشکل دار و پرخاشگری بود و در مدرسه دعوا می کرد.» به گفته وی، یوسف هر از گاهی ناپدید می شد و آخرین باری که پسرش را دیده یک ماه پیش بوده است. به عقیده او سعید هم توسط او درگیر این حمله شده است. او می گوید که «هیچگاه سخنی از دولت اسلامی یا سوریه از آنها نشنیده است.»

پیش از آن، داعش اعلام کرد که «سربازان» آنها حمله اسپانیا را انجام داده اند. اما میزان درگیری دقیق گروه های تروریستی هنوز نامشخص است.

در هرصورت، ملیت این مظنونین به طور قطع، زنگ خطری برای گروه های مبارز ضد تروریست اروپا بود. شبکه های مراکشی در سال های اخیر به حملات تروریستی بزرگی در بلژیک و فرانسه مرتبط بوده اند. اسپانیا که جمعیت قابل توجهی از مراکشی ها را در خود جای داده، امسال با رشد شمار پناهجویان مراکشی از راه دریا مواجه بوده است.

ابراهیم علاء گفت که تقریباً تمامی مظنونین اخیر حملات اسپانیا، مردان جوان و نوجوان مراکشی تبار اهل ریپُل بوده اند، جایی که سه برادر از خانواده های محلی را نیز در این موضوع درگیر کرد. علاء ادامه می دهد که پسرش یوسف کتاب هایی را مخفی کرده که آنها را با دوستانش مطالعه می کرده است. آنها آپارتمان کوچکی در ریپل اجاره کرده بودند که سعید بعداز ظهر پنجشنبه آنجا را به مقصد حمله به بارسلونا ترک می کند و از آن پس دسترسی به او نداشته است. مقامات نیز از ارتباط پیشین بازداشت شدگان با افراط گرایان آگاه نبودند.

در همین حال شهر کامبری و ملت اسپانیا عزادار ۱۴ قربانی ملیت های مختلف هستند و روز شنبه شهردار بارسلونا، آدا کلو شهرداری شهر را برای ادای احترام شهروندان گشود. «ما از همیشه به هم نزدیکتر هستیم. من در کنار تمامی مقامات و شهروندان، این حملات را محکوم می کنم. ما در کنار خانواده های قربانیان و آنهایی که با شرایط وخیم شان می جنگند، هستیم.»

پس از مشخص شدن هویت قربانیان، اعلام شد که یکی از آنها، جِرِد تاکر ۴۲ ساله از اهالی شهر لافایت سان فرانسیسکو بوده که برای اولین سالگرد ازدواج شان در تعطیلات اروپا بوده است. روز شنبه، مقامات وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کردند که مقامات اسپانیا هنوز تمامی کشته شدگان را شناسایی نکرده اند و سفارت آمریکا در بارسلونا در حال همکاری با آنهاست تا مشخص شود که آیا شهروند دیگری از این کشور کشته یا زخمی شده است یا خیر؟

همچنین این خونریزی باعث شد که فرانسه از وحشت سرازیرشدن خشونت به درون این کشور، تدابیر امنیتی در مرزهایش با اسپانیا را تقویت کند. رهبران مخالف مهاجرت به اروپا نیز از این فرصت جهت فراخواندن ملی گرایان برای اعمال کنترل های شدیدتر علیه مهاجران استفاده کردند.

روز جمعه نیز پلیس  فنلاند از کشته شدن دو نفر و زخمی شدن شش تن دیگر با ضربات چاقو در شهر تورکو خبر داد. روز شنبه پس از تشخیص و اعلان این حادثه به عنوان حادثه تروریستی، مقامات اطلاعاتی فنلاند نیز به تحقیقات پیوستند.

کمتر از ۲۴ ساعت پس از حمله و پیش از روشن شدن جزییات بسیار، بحث های شدیدی در سراسر بارسلونا در باب آنچه اتفاق افتاده، در حال شکل گیری است. تظاهراتی علیه در اروپا عصر جمعه انجام شد. گروه کوچکی از راست گرایان افراطی در میدان اصلی بارسلونا در اعتراض به آنچه که «اسلامی شدن اروپا» نامیدند، اجتماع کردند و تظاهرات بزرگتری با حضور هزاران تن دیگر  که فریاد «بارسلونا، ضد فاشیست!» سرداده بودند، انجام شد. 

در توییت های مختلفی، ترامپ اظهارداشت، آژانس های آمریکا «گوش به زنگ» هستند و اینکه چالش هایی که دادگاه و مخالفان دموکرات درست کرده اند، ایجاد امنیت را بسیار سخت کرده است. او به مورد خاصی اشاره نکرد. وی نوشت: «اسلام گرایی افراطی تروریسم به هر وسیله ممکن باید متوقف شود.» و نیز «دادگاه ها می بایست حقوق حفاظت از خودمان را به ما برگردانند و ما می بایست سختگیرتر باشیم.»

حملات اخیر با اتومبیل تازه ترین نوع حملات علیه شهروندان عادی می باشند. آخرین نوع این حملات در اواسط سال ۲۰۱۶ در بریتانیا، فرانسه، آلمان و سوئد رخ داد.

آژانس حمایت از حقوق شهروندی اسپانیا اعلام کرد که ۱۲۰ نفر در بارسلونا و ۶ نفر دیگر در کامبریل زخمی شدند. این تلفات شامل ۳۴ نفر از ملیت های مختلف بودند که این امر باعث توجه بین المللی به منطقه لاس رامبلاس که در قلب شهر واقع شده، گردید. وزارت کشور فرانسه اعلام کرد که ۲۶ نفر از شهروندان فرانسه در این حمله زخمی شده اند که حال ۱۱ تن از آنها وخیم است.

شهروندان بارسلونا گفتند که از مدتها پیش از وقوع یک حمله در شهر پرجنب و جوششان وحشت داشتند. کریستینا نادل ۴۴ ساله که از نیروهای امداد دولت است و برای یک دقیقه سکوت روز جمعه آمده بود، می گوید: «اینجا شهر بزرگی است و ما همواره انتظار چنین چیزی را داشتیم اما خوب هیچگاه آماده نبوده ایم.» او گفت: «جمعیت امروز دقیقاً همان بود که ما می خواستیم به دنیا نشان دهیم؛ اگرچه تروریست ها به ما حمله کرده اند اما ما هنوز قوی در کنار هم ایستاده ایم.»

دو تن از مسلمانان مقیم بارسلونا که از سال ها پیش در این شهر زندگی می کنند، گفتند از این خشونت بسیار خشمگین هستند. نغمه جاوِد ۴۰ ساله که ۲۰ سال پیش هند را به مقصد این شهر ترک گفته و اکنون بوتیک پارچه را اداره می کند گفت: «آنچه اسلام به ما آموزش می دهد این است که کشتن یک نفر به معنی کشتن تمام بشریت است.» او که با پوشش روسری به همراه شوهرش در میدان شهر برای مراسم عزاداری ایستاده بود گفت: «همه ما ابتدا انسان هستیم و مذهب ما پس از آن قرار دارد.»

 

بازگردان به فارسی: شیما بزرگی

منبع: واشنگتن پست

بازنشر این مطلب با ذکر منبع «فراتاب» بلامانع است

 

 

 

 

نظرات
آخرین اخبار