کاهش تدریجی حملات تروریستی و تلفات ناشی از آن در سال 2016 | فراتاب
کد خبر: 6494
تاریخ انتشار: 10 مرداد 1396 - 18:45
وزارت خارجه آمریکا مدعی شد:
وزارت امور خارجه آمریکا گزارش سالانه ی خود درباره ی تروریسم در سال ۲۰۱۶ را منتشر کرد و در آن یکبار دیگر ایران را متهم به حمایت از تروریسم کرد

فراتاب گروه بین الملل: وزارت خارجه ی آمریکا «گزارش هرکشور در تروریسم ۲۰۱۶» را ارائه داد. این گزارش که در ۱۷ ژوییه ی سال ۲۰۱۷ منتشر و توسط کنگره درخواست می شود، به ارزیابی روند و حوادث تروریسم بین الملل از اول ژانویه تا سی ویک دسامبر ۲۰۱۶ در هرکشور می پردازد. این گزارش همکاری های خارجی هرکشور برضد تروریسم، ارزیابی سیاست های مرتبط، مأمن فرار تروریست ها، تشکیلات تروریسم خارجی، دولتهای حامی تروریسم و چالش های جهانی تروریسم شیمیایی، بیولوژیکی، رادیولوژیکی و هسته ای را ارائه می کند.

 

کنسرسیوم ملی مطالعات و پاسخگویی به تروریسم در دانشگاه مریلند، در نمودار آماری خود اعلام کرد که تعداد کلی حملات تروریسم در سال ۲۰۱۶، ۹٪ کاهش و تعداد مرگ و میر ناشی از این حملات ۱۳٪ کاهش نسبت به سال ۲۰۱۵ داشته است. دلیل عمده ای این امر به جهت کاهش حملات و قربانیان در افغانستان، سوریه، نیجریه، پاکستان و یمن بوده است. اگرچه حملات صورت گرفته در ۱۰۴ کشور در سال ۲۰۱۶، شدیدا برروی مناطق جغرافیایی مشخص متمرکز بوده اند. ۵۵ درصد این حملات در پنج کشور عراق، افغانستان، هند، پاکستان و فیلیپین صورت گرفته و ۷۵ درصد مرگ و میر ناشی از تروریسم در پنج کشور عراق، افغانستان، سوریه، نیجریه و پاکستان رخ داده اند.

 

در سال ۲۰۱۶، گروه های تروریستی به استثمار مناطق فاقد حکومت ادامه دادند و درگیری های مداوم خود را به هدف گسترش خود پی گرفته اند. دولت اسلامی عراق و شامات که به راهنمای شبکه های تروریستی و الهام بخشی افراد در نقاط مختلف جهان می پردازد به عنوان نخستین خطر تروریستی در سال ۲۰۱۶ باقی مانده است. داعش از قلمروهای تحت کنترل بسیاری که در اوایل سال ۲۰۱۶ دراختیار داشت، بیرون رانده شد. روندی که در اوایل سال ۲۰۱۷ با عملیات همکاری نظامی ۷۲ عضو «ائتلاف جهانی شکست دولت اسلامی» شتاب گرفت. هم چنین القاعده به عنوان تهدیدی مقاوم و متغیر باقی مانده است.

اما در این گزارش طبق سنت سال های اخیر یکبار دیگر اتهاماتی علیه جمهوری اسلامی ایران مطرح شده است از جمله اشاره شده است که «ایران به عنوان «دولت» حامی تروریسم به رهبری گروه های تروریستی – به طور مشخص حزب الله- ادامه می دهد و علیرغم تشدید تحریم های مالی و حقوقی توسط آمریکا، متحدان و منافع ایالات متحده  را تهدید می کند.» این در حالی است که خود ایران یکی از مهمترین عوامل اصلی کاهش خطر تروریسم در منطقه خاورمیانه و بخصوص دو کشور سوریه و عراق بوده است چرا که نیروهای مستشاری ایران حضور پررنگی در عملیات های نظامی علیه رادیکالیست های داعش، جبهه النصره و ... داشته و دارند و در عملیات های آزادسازی موصل و ... در عراق نقش قابل توجهی ایفا کرده اند!

این گزارش همچنین به طور خلاصه به چگونگی حمایت و توسعه ی موسسات چندجانبه ی مورد حمایت آمریکا به عنوان سکویی برای عملکرد در این زمینه ارائه می دهد:

در ماه سپتامبر (۲۰۱۶) شورای امنیت سازمان ملل، قطع نامه ی ۲۳۰۹ را اتخاذ کرد. این نخستین قطعنامه است که به طور مشخص خطر تروریسم در صنعت هواپیمایی غیرنظامی را مورد توجه قرار داد. 30 عضو مجمع جهانی ضد تروریسم (GCTF)، از «برنامه ی توجه به چرخه ی زندگی افراطی گرایی به خشونت» پشتیبانی کردند. این برنامه  توسط این مجمع که در سال ۲۰۱۱ توسط ایالات متحده بنیان نهاده شد و تا سال ۲۰۱۵ رهبری آنرا بر عهده داشت، ارائه شد. این مجمع همچنین در نظر دارد برنامه ای را جهت گسترش ظرفیت و اراده ی سیاسی در جهت پیشگیری حملات علیه «اهداف نرم» و میانجیگری تلاشها در این زمینه بپردازد. در طی سال ۲۰۱۶، ایالات متحده و شرکایش به ابتکارهای جدید و مستحکم تری علیه پیام رسانی ها و تأثیرگذاری سازمان های تروریستی در شبکه ای اینترنتی و اجتماعی در پیش گرفتند.

 

کتابچه ی این گزارش اطلاعات بیشتری در مورد همکاری های بین الملی و منطقه ای آمریکا و برنامه های وزارت امور خارجه ارائه می دهد و اینکه چطور برنامه های این وزارت خانه زمینه ای را برای شرکای آمریکا فراهم می کند تا یارگیری توسط تشکیلات تروریست ها را مورد توجه قرار دهند. با ارائه ی گزارش ۲۰۱۶ تروریسم درکشورها، وزارت خارجه ی منابع خودش را وقف پیشرفت توانایی ها علیه تروریسم با شرکای کلیدی اش خواهد نمود. همچنین تمرکز این تلاش ها در جهت توجه به کوشش های بلندمدت در راستای در نظر گرفتن انگیزه های افراطی گرایی شدید ادامه خواهد داشت.

 

 

منبع وزارت خارجه آمریکا

بازگردان به فارسی: شیما بزرگی

بازنشر این مطلب با ذکر منبع «فراتاب» بلامانع است

نظرات
آخرین اخبار