آمریکا خودمختاری کردهای سوریه را به رسمیت نخواهد شناخت | فراتاب
کد خبر: 639
تاریخ انتشار: 28 اسفند 1394 - 07:53
آمریکا اعلام کرده است که از تشکیل منطقه خودمختار کردها در شمال سوریه حمایت نخواهد کرد. مارک تونر‌، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت، با این حال اگر مردم سوریه این مسئله را بپذیرند، آمریکا مخالفتی با آن نخواهد داشت.

به گزارش فراتاب ،سه گروه اصلی کرد سوری اعلام کرده‌اند که در نظر دارند یک سیستم فدرال در شمال سوریه برقرار کنند. آنها گفته‌اند که این بخش خودگردان با عنوان "فدراسیون شمال سوریه" از ادغام سه منطقه خودمختار شمال سوریه تشکیل خواهد شد و متضمن حقوق همه افرادی خواهد بود که در این مناطق زندگی می‌کنند.

مارک تونر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه  ۲۶ اسفند گفت: «ما هیچ ‌فرمی از مناطق خودگردان و نیمه مستقل را به رسمیت نمی‌شناسیم. ما در مورد باور به تمامیت ارضی و اتحاد سوریه بسیار شفاف سخن گفته‌ایم و معتقدیم ایجاد چنین مناطق خودگردانی در حال حاضر می‌تواند صراحتا تهدیدی علیه این موضوع باشد.»

هفته گذشته شماری از دیپلمات‌های غربی به خبرگزاری‌ها گفته بودند که قدرت‌های اصلی در مذاکرات صلح سوریه امکان ایجاد یک نظام فدرالیسم برای این کشور را مطرح کرده‌اند که در آن کشور سوریه وحدت خود را به عنوان یک دولت واحد حفظ کرده اما در عین حال اعطای خودمختاری گسترده به مقامات محلی را به رسمیت بشناسد.

تونر در پاسخ به پرسشی در این مورد که آیا ایالات متحده حاضر به پذیرش نتیجه‌ای خواهد بود که به موجب آن بشار اسد در رأس بخشی از سوریه قرار داشته باشد، گفت: «موضع ما در مورد اسد تغییر نکرده است. ما معتقدیم که او باید از قدرت کنار رود.»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با این حال تأکید کرد که این کشور مایل به مشارکت در تلاش‌های دیپلماتیک برای حل بحران سوریه است، حتی اگر در مورد سرنوشت اسد هنوز تصمیمی گرفته نشده باشد.

به گفته تونر ایالات متحده قویا باور دارد که بشار اسد نباید نقشی در آینده سوریه داشته باشد. او افزود: «با این حال ما اجازه نداده‌ایم که این مسئله به یک دیوار آجری ۲۰ فوتی تبدیل شود که مانع از حصول پیشرفت (در مذاکرات) شود، زیرا کسانی هم هستند که متفاوت فکر می‌کنند. برای همین در نهایت این مسئله تصمیمی خواهد بود که ما فکر می‌کنیم در جریان مذاکرات طرفین اتخاذ خواهد شد.»

در دو سال گذشته شمال سوریه از سه منطقه خودمختار تشکیل شده و این مناطق نیروی پلیس مستقل دارند. ادارات و مدارس این مناطق نیز به صورت مستقل فعالیت می‌کنند.

 

 

نظرات
آخرین اخبار