احمد ابوالغیط هشتمین دبیرکل اتحادیه عرب شد | فراتاب
کد خبر: 552
تاریخ انتشار: 22 اسفند 1394 - 09:29
در نشست وزیران امور خارجه 22 کشور عضو اتحادیه عرب، احمد ابوالغیط آخرین وزیر امور خارجه حکومت حسنی مبارک، به عنوان دبیرکل جدید این نهاد انتخاب شد.

فراتاب،وزاری خارجه کشورهای عضو اتحادیه عرب، روز پنجشنبه به‌رغم مخالفت قطر، «احمد ابوالغیط» را به سمت دبیرکلی این اتحادیه و جانشین «نبیل العربی» منصوب کردند.

پیشتر برخی گزارش‌ها از مخالفت قطر و سودان با انتخاب ابوالغیط خبر داده بودند. احمد ابوالغیط 74 ساله متولد 12 ژوئن سال 1942 میلادی که از ماه جولای 2004 میلادی به‌جای احمد ماهر به سمت وزیر خارجه مصر منصوب شد و تا ماه مارس 2011 میلادی مدتی کوتاه بعد از برکناری مبارک در این منصب باقی ماند.

دبیر کل اتحادیه عرب به صورت سنتی از میان سیاستمداران کهنه کار مصری انتخاب می‌شود و تاکنون جز یک مورد، الشاذلی القلیبی سیاستمدار تونسی، که این سمت را از سال 1979 تا 1990 در اختیار داشت، تمامی دبیر کل‌های اتحادیه عرب از مصر بوده‌اند.

اعلام نامزدی ابوالغیظ پس از آن اعلام شد که نبیل العربی 80 ساله، دبیر کل کنونی اتحادیه عرب روز دوشنبه اعلام کرد تمایلی برای تصدی این پست برای 5 سال دیگر ندارد. دوره تصدی العربی بر اتحادیه عرب در ماه جولای به اتمام می‌رسد.

اتحادیه عرب در سال 1945 با 6 عضو موسس تاسیس شد. این اتحادیه هم اکنون 22 عضو اصلی و 4 عضو ناظر دارد. همچنین عضویت سوریه در پی ناآرامی‌های داخلی این کشور، از ماه نوامبر 2011 به حال تعلیق درآمده است.

مطالب مرتبط
نظرات
آخرین اخبار