پناهجویان و ورود بیماریهای فراموش شده به آلمان | فراتاب
کد خبر: 513
تاریخ انتشار: 18 اسفند 1394 - 13:50

فراتاب: بحران پناهجویی آلمان را نه تنها در برابر مشکلاتی نظیر تهیه سرپناه و غذا برای پناهجویان قرار داده، بلکه این کشور را به دلیل ظهور دوباره "بیماری‌های فراموش‌شده" که توسط پناهجویان وارد شده‌اند، با چالشی جدید روبرو کرده است.

به گفته هانس یگر، رئیس همایش "ایدز و هپاتیت" در مونیخ شماری از پناهجویان سوری که به آلمان آمده‌اند، مبتلا به هپاتیت B هستند. نزدیک به یک ماه پیش یکی از پناهجویان سوری در پی همین بیماری در کلینیکی در شهر اینگولشتات جان خود را از دست داد.

در روزهای ۱۱ تا ۱۳ ماه مارس (۲۱ تا ۲۳ اسفند) نزدیک به ۱۲۰۰ متخصص در همایش "ایدز و هپاتیت" در شهر مونیخ گرد هم می‌آیند تا در مورد تازه‌ترین یافته‌ها در مورد درمان‌های درازمدت برای بیماری ایدز و نیز درمان‌های جدید برای بیماری هپاتیت C به بحث و تبادل نظر بپردازند.

امسال یکی از موضوعات مهم این همایش بحران پناهجویی و نیز بیماری‌هایی‌ است که کشورهای اروپایی به واسطه پناهجویان با آنان روبرو هستند. هانس یگر به خبرگزاری آلمان می‌گوید: «تا به اینجا ما شاهد شمار اندکی از بیماران مبتلا به ایدز بوده‌ایم که به واسطه وضعیت پناهجویی کنونی به آلمان آمده‌اند. این تعداد کمتر از آن چیزی است که ما در ابتدا از آن واهمه داشتیم.»

نرخ ابتلا به بیماری ایدز در سوریه ۰/۱ درصد است که مشابه نرخ ابتلا به این بیماری در آلمان است. در مقابل اما نرخ ابتلا به هپاتیت B در سوریه با ۲/۳ درصد بسیار بالاتر از آلمان به شمار می‌رود.

با این حال هانس یگر تأکید می‌کند که این موضوع سلامت شهروندان آلمانی را تهدید نمی‌کند و با مراقبت‌های بهداشتی که برای پناهجویان در نظر گرفته شده جای نگرانی نسبت به شیوع این بیماری‌ها در آلمان وجود ندارد.

به گفته یگر تا کنون در مونیخ نزدیک به ۲۵ پناهجوی مبتلا به "تب راجعه شپشی" درمان شده‌اند. این بیماری در پناهجویانی که از شرق آفریقا به اروپا مهاجرت می‌کنند، بیش از سایرین دیده می‌شود.

این پناهجویان در طول سفر پرخطر چند ماهه خود به لباس اضافی دسترسی ندارند و عموما تنها با یک دست لباس سر می‌کنند، از همین رو نیز احتمال انتقال بیماری در این گروه بسیار بالاست. به گفته هانس یگر چنانچه تب راجعه شپشی به موقع تشخیص داده شود، می‌توان با آنتی‌بیوتیک بیماری را درمان کرد. در غیر این صورت این بیماری می‌تواند منجر به مرگ بیمار شود.

در اقامتگاه‌های پناهجویی اوریون، سرخک و آبله مرغان نیز در میان کودکان پناهجو مشاهده شده استمشکلات روانی ناشی از جنگ و فرار، آسیب‌های روانی ناشی از تجاوز و خشونت جنسی در شمار زیادی از زنان پناهجو و نیز اختلال استرسی پس از ضایعه روانی (PTSD) در کودکان از جمله موارد دیگری هستند که سیستم بهداشتی آلمان باید برای آنها چاره‌جویی کند.

 منبع: سایت الوقت

نظرات
آخرین اخبار