ثبات و امنيت منطقه مبناي تعامل و همكاري ايران و تركيه | فراتاب
کد خبر: 4742
تاریخ انتشار: 6 آذر 1395 - 17:29
ديدار وزير خارجه و رييس سازمان امنيت تركيه با روحاني و ظريف
حسن روحاني رییس‌ جمهوری كشورمان در دیدار وزیر خارجه ترکیه، همفکری دو کشور را به نفع صلح و ثبات منطقه دانست و گفت: ثبات و امنیت منطقه‌ای بویژه در عراق و سوریه باید مبنای تعامل و همکاری ایران و ترکیه باشد.

به گزارش فراتاب، مولود چاووش اوغلو وزير خارجه و هاكان فيدان رييس سازمان اطلاعات تركيه كه به منظور رايزني با مقامات كشورمان وارد تهران شده اند، با حسن روحاني رييس جمهوري و محمدجواد ظريف وزير خارجه ديدار و گفت و گو كردند. 

بهرام قاسمي سخنگوي وزارت خارجه كشورمان در خصوص اين سفر به خبرنگاران گفت: این سفر در ادامه رایزنی‌های مستمر دو کشور در زمینه‌های دو جانبه و منطقه‌ای انجام شده است. وی همچنين افزود: در ملاقات امروز هم موضوعات دوجانبه، مسائل منطقه‌ای و دیگر مسائل مورد علاقه طرفین مورد گفت‌وگو و تبادل نظر قرار گرفت.

در همين راستا، حسن روحاني رییس‌ جمهوری كشورمان در دیدار وزیر خارجه ترکیه، همفکری دو کشور را به نفع صلح و ثبات منطقه دانست و گفت: ثبات و امنیت منطقه‌ای بویژه در عراق و سوریه باید مبنای تعامل و همکاری ایران و ترکیه باشد.

به گزارش ایرنا، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز شنبه در دیدار مولود چاوش اوغلو افزود: امروز که منطقه در شرایط حساسی قرار دارد، گسترش همکاری، همفکری و رایزنی تهران – آنکارا می‌تواند در حل و فصل مسایل تأثیرگذار باشد.
وی رفت و آمدهای منظم، رایزنی و مشورت مسئولان ایران و ترکیه در زمینه‌ مسایل مهم دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی را حائز اهمیت خواند و گفت: خوشبختانه روابط خوبی میان مسئولان دو کشور برقرار است که توسعه مناسبات و همکاری‌های خوب و دوستانه تهران – آنکارا را به دنبال خواهد داشت.
رئیس جمهوری با اشاره به اینکه مردم ترکیه در حادثه کودتای نافرجام در این کشور نشان دادند به رأی خود و دموکراسی وفادار بوده و در شرایط کنونی جهان نمی‌توان کودتا را به مردم یک کشور تحمیل کرد، ادامه داد: متأسفانه غرب در موضوع دموکراسی از استانداردهای دوگانه‌ای استفاده می‌کند و در مقام عمل به آنچه که در مورد دموکراسی و مردم‌سالاری می‌گوید، وفادار نیست.
روحانی اظهار داشت: اگر قدرت‌های مهم منطقه در کنار یکدیگر باشند، مشکل عراق و سوریه بدون نیاز به قدرت‌های خارجی، حل و فصل خواهد شد. اما امروز آنچه اهمیت دارد این است که کشورهای همسایه بتوانند نقش سازنده خود را در حل مشکلات منطقه به خوبی ایفا کنند.
رییس‌ جمهوری با اشاره به اینکه ایران و ترکیه در اصول مهم منطقه‌ای اتفاق نظر دارند، گفت: حفظ تمامیت ارضی و وحدت ملی در عراق و سوریه، شکل‌گیری حکومت در این کشورها با دموکراسی و رأی و نظر مردم ، جلوگیری از کشتار مردم و تخریب زیربناها و کمک به آوارگان و مجروحان برای بازگشت به خانه های خود از جمله اقداماتی است که باید برای حل بحران‌ها در منطقه انجام شود.
روحانی خاطر نشان کرد: منطقه در شرایط حساسی قرار دارد و همفکری و رایزنی‌های دوجانبه می‌تواند در حل و فصل مسایل مهم تأثیرگذار باشد. آنچه امروز برای ما اهمیت دارد، ایجاد صلح و ثبات در منطقه، بازگشت مردم به خانه‌های خود و برقراری دموکراسی و حاکمیت نظر مردم سوریه و عراق است.
وی همچنین با اشاره به ضرورت تلاش مسئولان برای اجرایی شدن توافقات بر استفاده از فرصت‌ها و توانمندی‌های ایران و ترکیه در راستای افزایش حجم مبادلات تجاری دو کشور و توسعه، تحکیم و تقویت مناسبات و همکاری‌های دو جانبه تأکید کرد.

نقش ارزشمند ايران در مسايل بين المللي
مولود چاوش اوغلو وزیر خارجه ترکیه نیز در این دیدار ضمن تسلیت شهادت زائران ایرانی در حمله تروریستی حلّه در عراق و کشته و مجروح شدن تعدادی از هموطنانمان در حادثه برخورد دو قطار مسافربری، از حمایت‌های دولت و ملت ایران از مردم ترکیه تقدیر و تشکر کرد.
وزیر خارجه ترکیه با تأکید بر نقش سازنده و ارزشمند ایران در مسایل بین‌المللی و ضرورت برقراری صلح و مبارزه با تروریسم در منطقه، گفت: حفظ تمامیت ارضی و اتحاد ملی در عراق و سوریه به نفع ایران و ترکیه و صلح و ثبات منطقه‌ای است.
چاوش اوغلو با بیان اینکه کشورهای غربی در مسایل منطقه تنها به دنبال منافع خود هستند، خاطر نشان کرد: امروز تلاش برای برقراری آتش‌بس در سوریه، برقراری وحدت ملی در این کشور، حل و فصل مسایل از طریق راه‌حل سیاسی و مبارزه همگانی و مشترک با گروه‌های تروریستی ضرورت دارد.
چاوش اوغلو با اشاره به آمادگی ترکیه برای تشکیل کمیسیون مشترک دو کشور و ارتقاء سطح همکاری‌ها، گفت: باید تلاش کنیم تا هدف رسیدن مبادلات تجاری دو کشور به 30 میلیارد دلار، محقق شود.
وزیر خارجه ترکیه همچنین بر ضرورت توسعه، تحکیم و تقویت مناسبات و همکاری‌های دوجانبه و چندجانبه و تعمیق روابط ایران و ترکیه تأکید کرد.

نظرات
آخرین اخبار