مذاکره 4 دقیقه‌ای پوتین و اوباما درباره سوریه | فراتاب
کد خبر: 4691
تاریخ انتشار: 2 آذر 1395 - 10:20
رئیس‌جمهوری آمریکا و همتای روسش در گفت‌وگویی چهاردقیقه‌ای در حاشیه نشست سازمان همکاری‌های اقتصادی آسیا - اقیانوسیه (اپک) در پرو به بررسی دو بحران سوریه و اوکراین پرداختند.

فراتاب - گروه بین الملل: به گزارش فراتاب به نقل از روزنامه حمایت، رئیس‌جمهوری آمریکا و همتای روسش در گفت‌وگویی چهاردقیقه‌ای در حاشیه نشست سازمان همکاری‌های اقتصادی آسیا - اقیانوسیه (اپک) در پرو به بررسی دو بحران سوریه و اوکراین پرداختند.

باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا بر تعهد کشورش و شرکای آن در حفظ حاکمیت اوکراین و تمامیت ارضی آن تأکید کرد و از پوتین خواست به تعهدات روسیه بر اساس توافقنامه مینسک که در راستای پایان درگیری‌ها در شرق اوکراین است، پایبند بماند. اوباما درباره سوریه نیز بر لزوم ادامه پیگیری‌های جان کری و سرگئی لاوروف، وزیران خارجه آمریکا و روسیه درزمینهٔ طرح‌های پایان دادن به خشونت در سوریه تأکید کرداین نشست که چهار دقیقه و به‌طور غیررسمی بود احتمالاً آخرین دیدار بین این دو رهبر قبل از ترک پست ریاست جمهوری از سوی اوباما باشد. روابط پوتین و اوباما چندان خوب نبود و اوباما اخیراً به پوتین درباره حملات سایبری که به مسکو به‌منظور تأثیرگذاری بر روند انتخابات آمریکا نسبت داده‌شده، هشدار داد. این در حالی است که دونالد ترامپ رئیس‌جمهور منتخب آمریکا موضعی خوب در قبال پوتین دارد. کرملین نیز درباره این دیدار گفت: ولادیمیر پوتین،‌ رئیس‌جمهوری روسیه با اوباما بر لزوم ایجاد راه‌حل برای بحران سوریه طی دو ماه آینده توافق کرد. دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین به رسانه‌ها گفت: دو رئیس‌جمهور بر مغتنم شمردن دو ماه باقی‌مانده از ریاست جمهوری اوباما برای یافتن راه‌حلی برای سوریه تأکید کردند. پسکوف افزود: دو رئیس‌جمهور در این راستا بر ادامه ارتباط بین لاوروف و کری تأکید کردند. دفتر مطبوعاتی کاخ سفید نیز گفت: اوباما در این دیدار بر لزوم ادامه طرح‌های ویژه درباره سوریه با همکاری جامعه جهانی به‌منظور کاهش شدت خشونت‌ها و رنج ملت سوریه تأکید کرد. از سوی دیگر اوباما در کنفرانس خبری در لیما پرو گفت: به آینده نزدیک سوریه خوش‌بین نیستم. بعدازاینکه ایران و روسیه تصمیم به حمایت از بشار اسد در حملات هوایی گرفتند دشوار است که راهی را بیابیم که بتوانیم مخالفان میانه‌رو و آموزش‌دیده را در همین وضع برای مدتی طولانی حفظ کنیم.

نظرات
آخرین اخبار