صلح و ثبات نه در سایه ‏توازن وحشت، بلکه در سایه توازن منافع میان ملتها ایجاد می شود | فراتاب
کد خبر: 4364
تاریخ انتشار: 4 آبان 1395 - 19:08
در ديدار روساي جمهوري ايران و بوسني مطرح شد:
روسای جمهوری اسلامی ایران و جمهوری بوسنی و هرزگوین با اشاره به روابط دوستانه و مستحکم دو کشور، ضرورت استفاده از فضای پس از توافق هسته‌ای و لغو تحریم‌ها را به منظور ایجاد شتاب در توسعه همه جانبه روابط تهران و سارایوو مورد تأکید قرار دادند.

به گزارش فراتاب به نقل از پايگاه اطلاع رساني دولت، حسن روحانی رييس جمهوري كشورمان روز سه‌شنبه پس از مذاکرات دوجانبه هیأت‌های عالی‌رتبه ایران و بوسنی و هرزگوین در نشست مشترک خبری با باقر عزت بگويچ همتای بوسنیایی خود با بیان اینکه روابط بوسنی و هرزگوین از آغاز استقلال تا امروز با جمهوری اسلامی ایران دوستانه و مستحکم بوده است، اظهار داشت: بی‌تردید این سفر سرآغازی برای توسعه هر چه بیشتر روابط تهران – سارایوو خواهد بود.

رییس‌ جمهوری با اشاره به اینکه در سال‌های گذشته به دلیل مشکل تحریم، روابط دو کشور شاهد دوران رکود بود، گفت: امروز بعد از برجام شرایط کاملاً برای توسعه بیش از پیش روابط دو کشور مهیا است و در مذاکرات دوجانبه راه‌های گسترش روابط اقتصادی و همکاری‌های بخش خصوصی دو کشور و نیز روابط علمی ، فرهنگی و گردشگری را مورد بحث و تبادل نظر قرار دادیم و بنا شد فهرست همکاری‌ها در کمیسیون مشترکی که در ماه دسامبر در سارایوو تشکیل خواهد شد مورد بحث و توافق قرار بگیرد.

دکتر روحانی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه بوسنی و هرزگوین تجربه خوبی در همزیستی مسالمت‌آمیز بین اقوام مختلف دارد، اظهار داشت: امروز شاهد همزیستی مسالمت آمیز میان نمایندگان اقوام و مذاهب در بوسنی هستیم و این موضوع می‌تواند، زمینه بسیار خوبی برای صلح و ثبات و توسعه این کشور باشد و در نشست دو جانبه لزوم تقویت همکاری‌های دو کشور در این زمینه مورد تأکید قرار گرفت.

رییس‌ جمهوری همچنین بحث و تبادل نظر در خصوص مسایل منطقه‌ای و تروریسم را با همتای بوسنیایی خود مورد اشاره قرار داد و گفت: مسایل منطقه‌ای و از جمله افراط‌گری و تروریسم به عنوان خطر بزرگی برای منطقه و جهان مورد نگرانی هر دو طرف بود و در مذاکرات خود همکاری در این زمینه را مورد بحث و تبادل نظر قرار دادیم.

دکتر روحانی خاطر نشان کرد: در زمینه همکاری‌های فرهنگی بین تهران و سارایوو ، بدون تردید ترویج اسلام اعتدالی می‌تواند به عنوان پایه مهم روابط فرهنگی برای مسلمانان اروپا و از جمله در بوسنی و هرزگوین باشد.

رییس‌ جمهوری افزود: اسلام اعتدالی، اسلام رحمت است و همه مردم جهان را به همزیستی مسالمت‌آمیز با یکدیگر دعوت می‌کند.

دکتر روحانی اظهار امیدواری کرد سفر رییس شورای ریاست جمهوری بوسنی و هرزگوین به ایران زمینه مناسبی را برای توسعه روابط دو کشور در چارچوب منافع ملی دو ملت فراهم کرده و به روند توسعه روابط تهران – سارایوو شتاب دهد.

رییس شورای ریاست جمهوری بوسنی و هرزگوین نیز در این نشست مشترک خبری با بیان اینکه روابط دو کشور همواره دوستانه، مستحکم و قوی بوده است، گفت: جمهوری اسلامی ایران در زمان جنگ بوسنی تلاش زیادی برای توقف جنگ و برقراری صلح و ثبات داشت و امروز شاهد یک روند تسریع همکاری‌های دو کشور در بخش‌های مختلف هستیم.

باقر عزت بگوویچ خاطر نشان کرد: تحریم‌ها باعث شد که در مقطعی از زمان خللی در روابط دو کشور وارد شود و با خوشحالی اخبار مربوط به توافق هسته‌ای و لغو تحریم‌ها را دریافت کردیم و این زمینه بسیار خوبی برای توسعه روابط دو کشور بوجود آورده است.

رییس شورای ریاست جمهوری بوسنی و هرزگوین افزود: مصمم هستیم با لغو موانع از جمله ارایه تسهیلات ویزایی و تسهیل در نقل و انتقالات پولی زمینه مناسبی برای فعالین تجار و سرمایه‌گذاران دو کشور ایجاد نماییم و ضرورت دارد هر چه سریع‌تر کالای مندرج در تعرفه تدریجی را گسترش دهیم تا زمینه توسعه روابط و تسهیل در سرمایه‌گذاری بین دو کشور بوجود بیاید.

بگوویچ افزود: امروز یادداشت تفاهمی در خصوص همکاری بین بنگاه‌های کوچک و متوسط بین دو کشور امضاء خواهد شد که در روند توسعه و تقویت روابط مؤثر است.

رییس شورای ریاست جمهوری بوسنی و هرزگوین خاطر نشان کرد که کشورش دارای چارچوب‌های قوی و قانونی در همکاری با اتحادیه اروپا می‌باشد و جمهوری اسلامی ایران از طریق بوسنی و هرزگوین می‌تواند به راحتی وارد بازار تجاری اتحادیه اروپا شود.

بگوویچ در ادامه همکاری دو کشور در زمینه مسایل منطقه‌ای را مورد اشاره قرار داد و گفت: بوسنی و هرزگوین و ایران توافق کردند که در مورد مبارزه با تروریسم و افراط‌گرایی با یکدیگر همکاری کنند امروز متأسفانه تروریسم و افراط‌گرایی به نام اسلام، چهره واقعی اسلام را مخدوش کرده و ضرورت دارد با همکاری یکدیگر، اسلامی که دین صلح، ثبات و رحمت است را در مقابل دیدگان همه جهانیان به نمایش بگذاریم.

وی گفت: کسانی که سعی می‌کنند با جنایت و وحشی‌گری چهره اسلام را مخدوش کنند، هیچگونه وابستگی به اسلام ندارند و باید در مبارزه با آنها مشارکت داشته باشیم و چهره واقعی اسلام را معرفی نماییم.

توسعه همه جانبه همکاری های تهران – سارایوو ضروری است

لازم به ذكر است، روساي جمهوري ايران و بوسني پيش از اين نشست خبري در نشست مشترك هيات هاي عالي رتبه دو كشور شركت داشتند. رييس جمهوري كشورمان در اين نشست گفت: 

‏گفت: جمهوری اسلامی ایران جزو اولین کشورهایی بود که استقلال بوسنی و هرزگوین را به رسمیت شناخت و تهران همواره خواهان روابط دوستانه و صمیمی با این کشور است.‏

دکتر روحانی خاطرنشان کرد: اراده جدی جمهوری اسلامی ایران بر توسعه همه جانبه روابط و همکاری ها با بوسنی و هرزگوین ‏است و امروز خرسندیم که اراده جدی برای ایجاد تحرک در روابط، میان مسوولان ‏ارشد دو کشور وجود دارد.

رییس جمهوری با اشاره به اینکه برای توسعه مناسبات اقتصادی و تجاری میان دو کشور نیاز به تدوین نقشه راه داریم تا بتواند این ‏روابط را به طور پایدار حفظ کرده و روز به روز گسترش دهد، افزود: باید در راستای توسعه روابط تجاری، اقتصادی و ‏همکاری بخش های خصوصی دو کشور تلاش کنیم و در کنار آن زمینه ها را برای گسترش روابط در حوزه های مختلف علمی ، ‏فرهنگی و گردشگری فراهم نمائیم.

دکتر روحانی با اشاره به همزیستی مسالمت آمیز اقوام و مذاهب مختلف در ایران و بوسنی و هرزگوین اظهارداشت: توسعه و ‏پیشرفت زمانی سریعتر محقق می شود که میان همه اقوام و مذاهب دوستی وجود داشته باشد و تهران از صلح و آرامش و همکاری اقوام و مذاهب مختلف در مسیر توسعه و آبادانی بوسنی و هرزگوین حمایت می کند.

رییس جمهوری با تاکید بر اینکه ایران همواره به سیاست گفتگو و رویکرد برد – برد در همکاریها معتقد بوده است، گفت: زمانی که در مناسبات، دو طرف ‏احساس کنند که منافع آنها تامین شده، آنگاه تا بلندمدت شاهد ثبات در روابط خواهیم بود چرا که امروز صلح و ثبات نه در سایه ‏توازن وحشت، بلکه در سایه توازن منافع میان ملتها ایجاد می شود.

دکتر روحانی باتاکید بر اینکه تفکر اسلام افراطی با اسلام حقیقی هیچ ارتباطی ندارد، گفت: تروریستهایی که به عنوان القاعده و داعش ‏دست به جنایت می زنند نه تنها به اسلام بلکه به خدا و معنویات هم اعتقادی ندارند.‏

رییس جمهوری با بیان اینکه امروز بیش از هر زمان خطر بزرگ تروریسم را در منطقه و جهان احساس می کنیم ، گفت: کشورهایی نظیر افغانستان، ‏پاکستان، عراق و سوریه در شرق و غرب ایران سالها است که با مشکل تروریسم روبرو هستند و مردم این کشورها آواره و تمدن ‏و محل زندگی آنان نیز تخریب شده است.

دکتر روحانی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران بنا به درخواست دولتهای عراق و سوریه برای کمک به مبارزه با تروریسم در این ‏کشورها هیچ تردیدی نکرده است اما برخی کشورهای غربی با اشتباه بزرگی که در تحلیل خود داشته اند هنوز تصور می کنند می ‏توانند از تروریسم به عنوان ابزاری در راستای منافع خودشان در منطقه استفاده کنند.‏

رییس جمهوری با اشاره به اینکه امروز هم به نظر می رسد آنان به طور جدی قصد مقابله و مبارزه با تروریسم را ندارند، گفت: امروز تروریسم و ‏افراطی گری به عنوان دو معضل بزرگ برای همه جهان است.‏

دکتر روحانی باتاکید بر ضرورت همکاری همه کشورها برای مقابله با تروریسم و افراطی گری ، اظهارداشت: راه حلی جز تفکر ‏اعتدالی، حفظ مرزهای جغرافیایی ، احترام به استقلال کشورها و همکاری همگان برای برقراری ثبات و صلح در منطقه وجهان ‏وجود ندارد.‏

رییس جمهوری با اشاره به بررسی توان و ظرفیت های همکاری میان ایران و بوسنی در کمیسیون مشترک دو کشور گفت: ما ‏آماده توسعه همکاری ها با بوسنی و هرزگوین هستیم و توسعه گردشگری یکی از زمینه های مناسب همکاری میان دو کشور ‏است که باید در این راستا تسهیلات لازم برای سفر گردشگران و ارتباط مردم دو کشور فراهم شود.

دکتر روحانی اظهارامیدواری کرد این سفر سرآغازی برای ایجاد تحرک مناسب برای توسعه روابط علمی ، فرهنگی ، اقتصادی ، ‏سیاسی و گردشگری میان تهران – سارایوو باشد.

باقر عزت بگوویچ رییس شورای ریاست جمهوری بوسنی و هرزگوین نیز در این نشست با اشاره به اینکه ایران و بوسنی پیوندها ‏و روابط بسیار مستحکم دوستی با یکدیگر داشته و ایران به بوسنی در جهت برقراری صلح و ثبات در این کشور کمکهای بسیاری ‏نموده است، گفت: متاسفانه در سالهای گذشته به خاطر تحریمها ، روابط دو کشور دچار تنزل شده بود اما ‏امروز شرایط گذشته پشت سر گذاشته شده و آماده توسعه هر چه بیشتر روابط میان دو کشور هستیم.‏

وی با اشاره به اینکه اخبار توافق هسته ای ایران و لغو تحریمها را با خوشحالی پیگیری می کردیم گفت: تلاش می ‏کنیم در فضای جدید تحرکی در روابط اقتصادی و مالی با ایران ایجاد کنیم.‏

رییس شورای ریاست جمهوری بوسنی و هرزگوین با تاکید بر اینکه امروز اراده جدی و ظرفیت کافی میان دو کشور برای توسعه ‏روابط اقتصادی و تجاری وجود دارد ، افزود: خوشبختانه موافقتنامه تجارت ترجیحی میان دو کشور به امضا رسیده و با توجه به ‏موافقتنامه بوسنی با اتحادیه اروپا، می توانیم دروازه ای برای دسترسی ایران به بازار اروپا و متقابلا ایران نیز می تواند دروازه ای ‏برای دسترسی بوسنی به بازار آسیا باشد.‏

بگوویچ اظهارداشت: باید فضا را برای فعالیت بخش های خصوصی و همکاری های بانکی دو کشور مهیا کنیم و با برطرف کردن ‏موانع ، تسهیلات لازم را برای برقراری نقل و انتقالات مالی و روابط راحت تر میان تجار دو کشور بوجود آوریم.‏

وی با اشاره به ضرورت مبارزه مشترک با تروریسم گفت: افراط گرایانی که به ظاهر منطق خود را اسلامی معرفی می کنند ‏بشدت همه ما را نگران کرده اند. باید با کمک یکدیگر از نزاع های فرقه ای جلوگیری کنیم و ایران به عنوان کشوری ‏بزرگ ، قدرتمند و موثر در منطقه می تواند نقش بسیار مهمی در ایجاد صلح و ثبات در منطقه داشته باشد.‏

 

نظرات
آخرین اخبار