اعلام لیست گروه‌های مخالف سوریه توسط آمریکا | فراتاب
کد خبر: 430
تاریخ انتشار: 10 اسفند 1394 - 02:09
منابع خبری اعلام کردند، امریکا لیستی از گروهای مخالف دولت سوریه که آتش بس را پذیرفته اند، تهیه کرده و آن را در اختیار روسیه قرار داده است.

به گزارش فراتاب از خبرگزاری اینترفاکس و به نقل از «مرکز هماهنگی روسیه» مستقر در سوریه، در این لیست نام 69 گروه مخالف دولت سوریه و افرادی که با آتش بس موافقت کرده اند دیده می شود. این افراد ویا گروه ها از طریق «کمیتۀ عالی مذاکرات» و یا به طور مستقیم به امریکا آمادگی خود را برای اجرایی شدن آتش بس اعلام کرده اند.

بر اساس این گزارش تاکنون 17 گروه شبه نظامی از گروهایی که به اصطلاح «مخالفان میانه رو» خوانده می شوند، به روسیه آمادگی خود را برای اجرای آتش بس اعلام کرده اند.

در پی توافق روسیه و امریکا از بامداد روز شنبه (8 اسفند)  آتش بسی در سوریه به اجرا درآمد. گروه های تروریستی داعش و جبهه النصره که از سوی سازمان ملل نیز به عنوان گروه تروریستی معرفی شده اند از این آتش بس مستثنی هستند. زمان این آتش بس دو هفته اعلام شده است.

آماده سازی پهپاد های روسی برای نظارت بر آتش بس در سوریه ( عکس آرشیوی)  

همچنین قرار است روسیه برای اجرایی شدن این آتش بس و بازگرداندن صلح به سوریه از 70 پهپاد استفاده کند.

به گزارش منابع خبری، بعد از برقراری آتش بس، فضای میدان‌های نبرد عمدتاً با آرامش همراه بوده است و تیم های ناظر بر اجرای این آتش بس، آن را عمدتاً موفقیت آمیز اعلام کردند.

آرامش در شهر دوما پس از برقراری آتش بس(عکس از خبرگزاری فرانسه)

این آتش بس که طرح آن از سوی مسکو و واشنگتن مطرح شد، گامی مهم برای پایان دادن به بحران سوریه محسوب می‌شود.

سوریه از حدود 5 سال پیش عرصۀ درگیری‌های مرگباری بوده است. به گزارش مرکز تحقیقات سیاسی سوریه، درگیری‌ها در این کشور تا کنون حدود 470 هزار کشته و 1 میلیون و 900 هزار زخمی به جا گذاشته است.

 

منبع:پرس تی وی

نظرات
آخرین اخبار