مسائل مهم منطقه ای و در راس آن سوریه مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت | فراتاب
کد خبر: 4174
تاریخ انتشار: 7 مهر 1395 - 17:37
سفر غير منتظره ظريف به تركيه:
محمد جواد ظریف وزیر خارجه کشورمان در مسير بازگشت خود از نيويورك به صورت غير منتظره وارد تركيه شد و با نخست وزير و وزير امور خارجه اين كشور ديدار و گفت و گو كرد.

به گزارش فراتاب، محمد جواد ظریف وزیر خارجه کشورمان در مسير بازگشت خود از نيويورك به صورت غير منتظره وارد تركيه شد و با نخست وزير و وزير امور خارجه اين كشور ديدار و گفت و گو كرد.

ظريف ابتدا به مدت سه ساعت با مولود چاوش اوغلو همتاي تركيه اي خود ديدار كرد و سپس با حضور در اقامتگاه نخست وزیری، با بینالی یلدریم دیدار کرد.
سفر وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به ترکیه بازتاب گسترده ای در رسانه های ترکیه داشته است و این رسانه ها ٬ این سفر را غیر رسمی و غیر منتظره اعلام کرده اند.
دیدار وزیران خارجه دو کشور بدون حضور رسانه ها برگزار شد و دیدار با نخست وزیر ترکیه نیز به همین صورت در پشت درهای بسته انجام می شود.
ناظران آگاه در آنکارا می گویند: سفر ظریف به آنکارا توجه محافل خبری و دیپلماتیک را در آنکارا به خود جلب کرده است زیرا این سفر در شرایطی صورت می گیرد که رویکرد تازه ای در آنکارا در خصوص حل بحران سوریه مطرح است؛ عملیات سپرفرات ترکیه در شمال سوریه از 24 اوت گذشته شروع شده و بیش از یک ماه است که ادامه دارد٬ در مرحله جدیدی از این عملیات، پیشروی نیروهای ترکیه به سوی الباب و رقه مطرح شده است و روابط آنکارا – واشنگتن نیز به خاطر اصرار آمریکا در حمایت از پ.ی.د در شمال سوریه ملتهب شده، است .
همین ناظران با اشاره به اینکه این سومین دیدار وزیران خارجه دو کشور و دومین دیدار ظریف با نخست وزیر ترکیه طی دو ماه اخیر است، ادامه رایزنی های فشرده دو طرف را به عنوان کشورهایی که بر لزوم حفظ تمامیت ارضی عراق و سوریه تاکید دارند، بسیار مهم ارزیابی می کنند.

در همين راستا، منابع نخست وزیری ترکیه گفتند، یلدریم در دیدار خود با ظريف ضمنتاکید بر روابط ریشه ای ترکیه با ایران گفت: توسعه مناسبات با کشور همسایه ایران را در برنامه عمل دولت متبوع خود قرار داده است.
یلدریم با اشاره به سومین نشست شورای عالی همکاریهای راهبردی ایران و ترکیه که در فروردین ماه گذشته در آنکارا به ریاست روسای جمهوری دو کشور برگزار شد، بر اهمیت اقدامات عملی در خصوص تصمیمات اتخاذ شده در این شورا تاکید کرد و گفت: ترکیه در این راستا خواستار توسعه همکاریهای دو طرف در زمینه های مختلف از قبیل انرژی، تجارت، حمل و نقل و ارتباطات می باشد.
ظریف نیز گفت: ایران خواستار ادامه تماس نزدیک و توسعه مناسبات با ترکیه است و در این زمینه اراده سیاسی وجود دارد.
در این دیدار علاوه بر روابط دو جانبه، مسائل مهم منطقه ای و در راس آن سوریه مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفته است.
گفتني است، وزیرخارجه کشورمان اواخر مرداد ماه گذشته به ترکیه سفر کرد و دیدارهایی با رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری، بینالی یلدریم نخست وزیر و چاوش اوغلو داشت.
به دنبال این دیدارها، چاوش اوغلو نیز در سر راه سفر خود به هند٬ به تهران آمد و با ظریف در خصوص تحولات منطقه گفت و گو کرد.

منبع: ايرنا

 

نظرات
آخرین اخبار