پیروز نخستین شب مناظره ها: هیلاری یا ترامپ؟ | فراتاب
کد خبر: 4163
تاریخ انتشار: 6 مهر 1395 - 11:56
تحلیل نظرسنجی ها از نخستین مناظره دو کاندیدا:
بلافاصله با پایان یافتن نخستین مناظره انتخابات ریاست‎جمهوری آمریکا بین نامزدهای دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان، رسانه‌های آمریکایی به نظرسنجی درباره پیروز این مناظره پرداختند.

فراتاب- گروه بین الملل: بلافاصله با پایان یافتن نخستین مناظره انتخابات ریاست‎جمهوری آمریکا بین نامزدهای دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان، رسانه‌های آمریکایی به نظرسنجی درباره پیروز این مناظره پرداختند. به گزارش خبرگزاری ها، روزنامه آمریکایی هیل با انتشار نتایج اولیه نظرسنجی خود، نوشت که بر اساس نظرسنجی از ۱۶ هزار نفر، تاکنون دونالد ترامپ با ۵۱ درصد، از هیلاری کلینتون با ۴۳ درصد آرا پیش است و در این میان، ۶ درصد از پرسش شوندگان بر این باورند که مناظره، در دور نخست به تساوی انجامید.
شبکه تلویزیونی سی ان ان روز سه شنبه و اندکی پس از پایان مناظره ۲۶ سپتامبر گزارش داد: دراین نظرسنجی هیلاری کلینتون با ۶۲ درصد آرا در برابر ۲۷درصد آرای ترامپ برنده این مناظره اعلام شد. سی ان ان گزارش داد این نظرسنجی مشترک که با موسسه ORC درارتباط با نخستین مناظره دو نامزد ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا به عمل آمد از مخاطبانی که این مناظره را شاهد بودند، صورت گرفت.
سی ان ان اعلام کرد که ۵۱ درصد از مخاطبان این مناظره، هیلاری کلینتون را در زمینه مدیریت اقتصادی بهتر از ترامپ که تنها ۴۷درصد آرا را بدست آورد، برآورد کردند. در زمینه سیاست خارجی نیز هیلاری کلینتون با ۶۲ درصد آرا در برابر ۳۵درصد آرا برنده این مناظره عنوان شد. سی ان ان گزارش داد بنابراین نظرسنجی بیشتر مخاطبان طرفداران دمکرات ها بودند. در همین حال نتایج نظرسنجی‌ای که سی بی اس پس از این مناظره انجام داده نیز حاکی از آن است که این مناظره نتوانسته تاثیر چندانی بر نظر آن دسته از رای دهندگان آمریکایی بگذارد که هنوز درباره رای دادن به ترامپ یا کلینتون مردد هستند. سی بی اس این نظرسنجی را در میان آن بخش از رای دهندگان انجام داده که نمی‌دانند به کلینتون رای دهند یا ترامپ و برای مشخص شدن موضع‌شان منتظر برگزاری مناظرات دیگر هستند.
بنابر نظرسنجی آنلاین نشری تایم، تا این لحظه، دونالد ترامپ با ۵۹ درصد آرا برنده نخستین دور مناظره ۲۶سپتامبر برابر با پنج مهرماه است. این درحالی است که هیلاری کلینتون دراین نظرسنجی تاکنون ۴۱درصدآرا را به دست آورده است.
این نظرسنجی ها فاقد مبنای علمی است چرا که بر اساس گرایش های سیاسی این رسانه ها به یکی از دو نامزد دمکرات ها یا جمهوریخواهان صورت می گیرد. گفتنی است مراکز و مجامع نظرسنجی در آمریکا در حال انجام نظرسنجی هایی بر مبنای علمی هستند.
در این میان، ستادهای انتخاباتی نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا نیز بیکار ننشستند و رقابت را به شبکه‌های اجتماعی کشاندند. ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ، به سرعت او را پیروز مناظره قلمداد و در پیامی بر روی تویتر اعلام کرد: «ترامپ، در مناظره ۲۰۱۶ پیروز شد.» در مقابل، هیلاری کلینتون در صفحه توییتر خود نوشت: «عرصه ریاست‌جمهوری، برنامه پخش زنده تلویزیونی نیست؛ بلکه موضوعی بسیار جدی است.» این سخن کلینتون، کنایه‌ای به ترامپ است که متخصص شوهای تلویزیونی است.
منبع: الف

نظرات
آخرین اخبار