بعيدي نژاد به عنوان سفير ايران راهي لندن مي شود | فراتاب
کد خبر: 4020
تاریخ انتشار: 15 شهریور 1395 - 18:52
افزايش سطح روابط ايران و انگليس از كاردار به سفير:
حميد بعيدي نژاد مديركل سياسي و امنيت بين الملل وزارت خارجه و رييس تيم كارشناسي مذاكره كننده كشورمان به عنوان سفير ايران در لندن منصوب شد.

به گزارش فراتاب، یک مقام آگاه در وزارت خارجه اعلام کرد: بعد از ظهر روز دوشنبه، حمید بعیدی‌نژاد سفیر جدید کشورمان در بریتانیا و نیکولاس هاپتون سفیر جدید بریتانیا در تهران به طور هم‌زمان در وزارت امور خارجه دو کشور حضور یافته و با تسلیم رو نوشت استوارنامه خود با وزرای خارجه ملاقات کردند.

این مقام آگاه در وزارت امور خارجه کشورمان اعلام خبر فوق گفت: بیش از یک سال است که سفارتخانه‌های جمهوری اسلامی ایران و بریتانیا فعال بوده و کلیه امور جاری توسط کاردارهای دو کشور هدایت می‌شده است.

وی گفت که اکنون در پی محقق شدن شرایط برای ارتقاء روابط دو کشور تصمیم گرفتند که سفرای خود در تهران و لندن را مستقر کنند.

این مقام آگاه در عین حال تاکید کرد که ارتقاء روابط به معنای حل و فصل مسائل دو جانبه نبوده و جمهوری اسلامی ایران کماکان دیدگاه‌های خود را به صورت دو جانبه و غیر آن به صراحت اعلام خواهد کرد.

در همين زمينه، سید حسین نقوی حسینی سخنگوي كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس در گفت‌وگويي با ایسنا اظهار کرد: نمایندگان مجلس نهم در اوایل کار به جهت رفتارهای خصمانه دولت انگلیس علیه جمهوری اسلامی ایران قانونی را به تصویب رساندند که به موجب آن دولت موظف به کاهش سطح روابط با انگلیس می‌شد.

وی افزود:‌در همان قانون به دولت اجازه داده شده که اگر دولت انگلیس دست از رفتارهای خصمانه و معاند خود بردارد و متعهد به ادامه سفارت خانه اش در چارچوب روابط دیپلماتیک شود، دولت می‌تواند سطح روابط را تغییر دهد بنابراین افزایش سطح روابط نیاز به اصلاح قانون ندارد و این کار در اختیار دولت است.

از حضورم در ايران خرسندم

نیکلاس هاپتون سفير جديد بريتانيا در تهران، پس از ديدار و تقديم استوارنامه خود به وزير خارجه كشورمان، در صفحه توییتر خود نوشت: از این‌که سفیر جدید بریتانیا در ایرانم خرسندم. مشتاقانه منتظر مرحله بعدی همکاری بین کشورهایمان هستم. گفتني است،‌نیکلاس هاپتون پیش از این بین سال‌های 2013 و 2015 سفیر بریتانیا در قطر بود و از دوحه به تهران به عنوان کاردار این کشور سفر کرد. وی در سال 1989 به وزارت امور خارجه بریتانیا پیوست و 2012 تا 2013 نیز به عنوان سفیر در یمن خدمت کرده است. هاپتون در دفتر دولت انگلیس نیز بر روی مسائل امنیت ملی کار کرده و دپارتمان سازمان‌های بین‌المللی در وزارت امور خارجه را هدایت کرده است.

نظرات
آخرین اخبار