سیاست اصولی ایران گسترش روابط با آمریکای لاتین است | فراتاب
کد خبر: 3874
تاریخ انتشار: 1 شهریور 1395 - 15:00
ظریف در جمع خبرنگاران :
محمدجواد ظریف وزیرامورخارجه کشورمان که روز یکشنبه به منظور سفر به 6 کشور آمریکای لاتین وارد کوبا شده است، سیاست اصولی جمهوری اسلامی ایران را تقویت روابط مستحکم خود با کشورهای آمریکای لاتین در زمینه های سیاسی و اقتصادی اعلام کرد.

به گزارش فراتاب به نقل از اداره کل دیپلماسی رسانه ای وزارت خارجه، محمدجواد ظریف وزیرامورخارجه کشورمان که روز یکشنبه به منظور سفر به 6 کشور آمریکای لاتین وارد کوبا شده است،  سیاست اصولی جمهوری اسلامی ایران را تقویت روابط مستحکم خود با کشورهای آمریکای لاتین در زمینه های سیاسی و اقتصادی اعلام کرد.

ظریف که پیش از ورود به کوبا، با خبرنگاران ایرانی همراه هیات در داخل هواپیما صحبت می کرد، گفت: جمهوری اسلامی ایران روابط مستحکم و دیرینه ای با قاره آمریکا و کشورهای آمریکای لاتین داشته و مصمم است روابط و حضور سیاسی و اقتصادی خود را در این منطقه مهم جهان تقویت کند.
وی با اشاره به حضور 60 تن از مسئولان و مدیران بخش خصوصی و 20 تن از مدیران بخش های اقتصادی دولتی در ترکیب هیات همراه خود تصریح کرد: ترکیب هیات نشانگر اهمیتی است که هم بخش خصوصی و هم بخش دولتی جمهوری اسلامی ایران برای گسترش روابط با آمریکای لاتین قایل است.
ظریف گفت: بخشهای خصوصی و دولتی ایران در سالهای گذشته، پروژه های مختلفی را در کشورهای آمریکای لاتین اجرا کرده اند و علاوه بر آن، جمهوری اسلامی ایران با قریب به اتفاق کشورهای این منطقه روابط سیاسی دارد.
وی خاطرنشان کرد: میزان سفارتخانه های ایران در آمریکای لاتین حتی نسبت به کشورهای آسیایی بیشتر است و ایران در 11 کشور از 20 کشور آمریکای لاتین سفارتخانه فعال دارد.
ظریف ابراز امیدواری کرد که با انجام این سفر، روابط خوب سیاسی و ارتباطات اقتصادی موجود میان ایران و کشورهای آمریکای لاتین تقویت و زمینه همکاری و مناسبات گسترده تر بخشهای خصوصی دو طرف فراهم شود.
وزیر امورخارجه یادآور شد که دولت یازدهم تاکنون سه بار برنامه سفر او و هیات همراهش را به آمریکای لاتین برنامه ریزی کرده بود اما هر بار به دلیل تحولات منطقه خاورمیانه یا کشورهای آمریکای لاتین این سفر به تعویق افتاد.
ظریف از اینکه بالاخره موفق شده است بازدید از 6 کشور این منطقه را آغاز کند، ابراز خرسندی کرد.

وزیر امورخارجه در بخش دیگری از این مصاحبه تاکید کرد که جمهوری اسلامی ایران در کنار دولت و ملت کوبا است.
ظریف گفت: کوبایی ها بیش از پنج دهه فشارها و تحریم های ظالمانه آمریکا را تحمل کرده اند و با وجود سفر رئیس جمهوری این کشور به هاوانا، این تحریم ها اگر چه اندکی کمتر شده اما همچنان ادامه دارد.
وی تاکید کرد: از آنجا که مقابله با استکبار شاخصه انقلاب اسلامی ما است و جمهوری اسلامی ایران بیش از سه دهه تحت تحریم های آمریکا قرار داشته است، ما فشارهای وارده به کوبا را درک می کنیم و در کنار ملت و دولت آن می مانیم.
ظریف، همکاری ایران و کوبا را در زمینه بیوتکنولوژی و سایر زمینه های علمی و دارویی، خوب توصیف کرد و گفت که مایلیم همکاری در زمینه های مختلف فنی و مهندسی بخش خصوصی ایران با این کشور گسترش یابد.
وی گفت: در زمینه سیاسی نیز در آستانه برگزاری اجلاس سران جنبش عدم تعهد در ونزوئلا در ماه آینده، هماهنگی خوبی میان ایران و کوبا برای برگزاری موفق این اجلاس وجود دارد.
وی یادآور شد که ایران در اجلاس جزیره مارگاریتا در ماه سپتامبر، ریاست جنبش عدم تعهد را به دولت ونزوئلا تحویل خواهد داد.

 

نظرات
آخرین اخبار