صادرات فولاد ایران از3میلیون تن فراتر رفت | فراتاب
کد خبر: 368
تاریخ انتشار: 4 اسفند 1394 - 22:39
در حالی بر اساس آمارهای جدید اعلام شده صادرات فولاد با رشد 23درصدی از رقم پیش‌بینی شده برای امسال پیشی گرفته که برخلاف آن تولید فولاد از رقم برنامه‌ریزی شده در سال 94 جا مانده است

 به گزارش فراتاب و به نقل از اقتصادنیوز با کاهش قیمت جهانی فولاد در دنیا بزرگترین غول‌های فولادی نیز استراتژی خود را تغییر داده‌اند و به سمت کاهش تولید حرکت می‌کنند. سیاستگذاری چین سبب شده تعادل عرضه و تقاضا در بازار فولاد بهم بریزد و برخی کشورها فیتیله سرمایه‌گذاری در تولیدشان را پایین بکشند و برخی دیگر تحت سیاست قیمت‌شکنی چین درها را رو به سیل واردات فولاد از چین باز کنند. در این میان هند تنها کشوری است که بدون توجه به رکود بازار همچنان قصد دارد تولید فولاد خود را افزایش دهد. در حالی که ایران هم در قالب طرح جامعی برای افزایش ظرفیت تولید به 55 میلیون تن برنامه‌ریزی کرده است.
با در نظر گرفتن اینکه در حال حاضر قيمت جهاني فولاد به دليل قيمت شکني چين از 700 دلار به 300 دلار کاهش یافته و از سویی صادرات چين از 40 ميليون تن به 150 ميليون تن افزايش يافته، معادلات اغلب تولیدکنندگان فولاد بهم ریخته است. فولادسازان ایران در عین حال که درصدد کاهش قیمت تمام شده تولیدشان هستند، برنامه‌ریزی برای افزایش تولید نیز دارند به همین دلیل باید قیمت تمام شده تولید فولاد کاهش یابد تا بتوان در بازار رقابتی کشورهای دیگر وارد شد. کاهش تقاضا در بازار داخلی انبارهای تولیدکنندگان کشور پر از دپوی محصولات فولادی شده است که این موضوع نشان می‌دهد صرفا عامل افت تولید فضای بازار بوده و همه اینها سبب شده فولادسازان نتوانند رکورد تولید سال گذشته را بزنند و استراتژی کاهش تولید را در پیش بگیرند. این در حالی است که پیش‌بینی شده با واردات گندله در سال 94 رقم 19 میلیون تن تولید فولاد حاصل نخواهد شد.
با این حال پیش‌بینی شده که در تولید فولاد تا پایان سال رکوردی زده نمی‌شود و حتی میزان تولید فولاد طبق برنامه سالیانه محقق نخواهد شد و از سال گذشته کمتر خواهد بود اما برخلاف آن میزان صادرات محصولات فولادی رکوردی جدید ثبت کرده است. آنطور که آمارهای ایمیدرو نشان می‌دهد، روند صادرات فولاد خام و محصولات فولادی طی 10 ماهه امسال، از برنامه پیش بینی شده سال (3 میلیون تن) فراتر رفته است. همچنین شرکت‌های فولادساز کشور از ابتدای فروردین تا پایان دی ماه امسال، 3 میلیون و 229 هزار تن فولاد خام و محصولات فولادی صادر کردند که در مقایسه با میزان صادرات مدت مشابه سال گذشته، 23 درصد رشد نشان می دهد.میزان تولید فولاد طبق برنامه سالیانه محقق نخواهد شد و از سال گذشته کمتر خواهد بود اما برخلاف آن میزان صادرات محصولات فولادی رکوردی جدید ثبت کرده است. آنطور که آمارهای ایمیدرو نشان می‌دهد، روند صادرات فولاد خام و محصولات فولادی طی 10 ماهه امسال، از برنامه پیش بینی شده سال (3 میلیون تن) فراتر رفته است. همچنین شرکت‌های فولادساز کشور از ابتدای فروردین تا پایان دی ماه امسال، 3 میلیون و 229 هزار تن فولاد خام و محصولات فولادی صادر کردند که در مقایسه با میزان صادرات مدت مشابه سال گذشته، 23 درصد رشد نشان می دهد.
این در حالی است که پیش بینی ها حاکی از این بود که چنانچه صادرات فولاد برای سال جاری،‌ به 3 میلیون تن برسد نقطه ای امید بخش برای فعالان این صنعت ایجاد خواهد شد اما این امر در مدت 10 ماه تحقق یافت و از برنامه پیش بینی شده نیز عبور کرد. از این میزان صادرات، یک میلیون و 872 هزار تن انواع محصولات فولادی و یک میلیون و 357 هزار تن فولاد خام بوده است که نسبت به مدت مشابه سال 93، به ترتیب 4 و 63 درصد رشد نشان می دهد.
کاهش 3.2 درصدی واردات فولاد
از سوی دیگر میزان واردات 10 ماهه سال 94 نیز 3 میلیون و 377 هزار تن بود که نسبت به مدت مشابه سال گذشته (3 میلیون و 487 هزار تن)، حاکی از کاهش 3.2 درصدی واردات فولاد در سال جاری است.
همچنین، شرکت‌های فولادی کشور از ابتدای فروردین تا پایان دی ماه، 14 میلیون و 9 هزارتن «فولاد خام» و 13 میلیون و 50 هزار تن «محصولات فولادی» تولید کردند که در مقایسه با آمار مدت مشابه سال 93 (14 میلیون و 764 هزار تن فولاد خام و 13 میلیون و 963 هزار تن محصولات فولادی)، به ترتیب 5 و 7 درصد کاهش نشان می دهد.
بنا به این گزارش، میزان مصرف ظاهری کل فولاد کشور (خام و محصولات) طی 10 ماهه امسال، 27 میلیون و 207 هزار تن بود. اما این رقم در مدت مشابه سال گذشته، 29 میلیون و 586 هزار تن اعلام شد که نشان دهنده کاهش 8.7 درصدی کل مصرف فولاد در سال 94 است.


کلید واژه ها :
مطالب مرتبط
نظرات
آخرین اخبار