جنجال بر سر حضور جنگنده های روس در همدان | فراتاب
کد خبر: 3678
تاریخ انتشار: 27 مرداد 1395 - 13:08
آیا قانون اساسی ایران نقض شده است؟
علی لاریجانی رئیس مجلس حضور جنگنده های روسیه در همدان را ناقض قانون اساسی نمی داند اما یکی از نمایندگان مجلس به همراه سفیر سابق ایران در باکو، نظری متفاوت دارند

فراتاب گروه سیاسی: صبح روز چهاشنبه خبرگزاری اسپتونیک روسیه برروی خروجی خود نوشت: تعدادی از جنگنده بمب افکن های روسیه در پایگاه شکاری نوژه همدان مستقر شده اند و از آنجا به سوی سوریه و مواضع داعش حمله می کنند. اما این خبر با واکنش های مختلفی در بین مقامات و نیز برخی کارشناسان و تحلیلگران کشور مواجه شد:

تایید حضور روسها توسط شورای عالی امنیت ملی

همزمان با اعلام خبر استقرار بمب افکن های روسیه در ایران توسط وزارت دفاع این کشور، دبیر شورای عالی امنیت ملی هم تلویحا این خبر را تأیید کرد. ، علی شمخانی در واکنش به انتشار برخی خبرها مبنی بر استفاده روسیه از فضا و امکانات ایران برای حمله به تروریست ها در سوریه گفت: همکاری های تهران - مسکو برای مبارزه با تروریسم در سوریه راهبردی است و ما در این زمینه تبادل ظرفیت و امکانات داریم.

فلاحت پیشه: حضور روسها در همدان نقض قانون اساسی است

حشمت الله فلاحت پیشه نماینده اسلام آباد غرب در مجلس شورای اسلامی در سخنان پیش از دستور جلسه روز گذشته مجلس، ضمن قرائت اصل 146 قانون اساسی، استقرار هواپیماهای روسیه در همدان را نقض صریح قانون اساسی قلمداد کرد و در این زمینه به رئیس مجلس و مقامات ارشد کشور هشدار داد.

این نماینده مجلس افزود: استقرار هواپیماهای روسی در پایگاه هوایی شهید نوژه همدان مطرح شده است که بر اساس اصل 146 قانون اساسی استقرار هرگونه پایگاه نظامی خارجی در کشور حتی برای استفاده صلح آمیز ممنوع است منتهی شاید ناظر به بند یک اصل 176 به احتمال زیاد بحث وظایف شورای عالی امنیت ملی در این خصوص مطرح شود که به نظر بنده این وظایف است و جزو اختیارات محسوب نمی شود. عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس دهم با تاکید بر این که سیاست خارجی کشور روسیه بسیار متفاوت و در بعضی اوقات متلاطم و دارای نوسان است، اظهار داشت: روسیه در سال 1990 و 1991 میلادی با کشورهای غربی در اقدامات نظامی همکاری کرده و در سال 1994 میلادی عضو طرح مشارکت برای صلح ناتو شد که زمانی در جناح ورشو و در مقابل ناتو بود و نباید فراموش کرد قدرت ها در قالب ملاحظات عمل می کنند.

هم حضور جنگنده ها و هم شلیک موشکها نقض قانون است

 همچنین دکتر افشار سلیمانی سفیر سابق ایران در باکو در صفحه شخصی اش در یکی از شبکه های اجتماعی، این حضور روسیه در تهران را نقض صریح اصل 146 قانون اساسی و در نتیجه آن را غیرقانونی خطاب کرد. سلیمانی افزوده است: استقرار هرگونه پایگاه نظامی خارجی در کشور هرچند به عنوان استفاده های صلح آمیز باشد ممنوع است. وی تصریح کرده است بر این اساس استقرار جنگنده های روسیه در پایگاه هوایی همدان برخلاف نص صریح قانون است چرا که حکم قانون در این خصوص مطلق است و هیچ قید و بندی اعم از موقتی یا دائم ندارد.

سلیمانی حتی شلیک موشک های کروز روسیه از دریای خزر به سوی سوریه که استفاده از آسمان ایران است را نیز شامل همین اصل قرار داده و آن را نقض دیگر قانون اساسی تفسیر کرده است.

ایران هیچ پایگاه نظامی در اختیار روسیه قرار نداده است

علی لاریجانی در جلسه علنی امروز - چهارشنبه - مجلس شورای اسلامی این مطلب را در پاسخ به اخطار اصل 146 قانون اساسی حشمت الله فلاحت پیشه نماینده اسلام آباد غرب مبنی بر ممنوعیت استقرار هرگونه پایگاه نظامی خارجی در کشور حتی برای استفاده صلح آمیز بیان کرد. لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این اخطار تاکید کرد : استناد شما (فلاحت پیشه) به اصل 146 قانون اساسی است و موضوع یکی از بندهای اصل 110 مربوط به شورای عالی امنیت ملی است.

وی افزود: بر اساس اصل 146 قانون اساسی استقرار هرگونه پایگاه نظامی و خارجی در کشور ممنوع است و باید توجه داشت ایران پایگاهی در اختیار کشوری قرار نداده است و اینکه با روسیه به عنوان متحد در مسائل منطقه مانند سوریه همکاری داریم به این معنا نیست که ما پایگاه به روسیه از نظر نظامی داده ایم و اگر در رسانه ها کسی این را مطرح کرده است، موضوع تکذیب می شود. عضو شورای عالی امنیت ملی تصریح کرد: ایران یک همکاری با روسیه دارد و این به دلیل بحران تروریستی که توسط برخی از کشورهای مخرب منطقه و آمریکایی ها ایجاد شده است بنابراین ما فکر می کنم روسیه تلقی درستی از منطقه پیدا کرده و در این یک سال اخیر همکاری آنها با ایران در زمینه حل بحران تروریستی در منطقه آغاز شد.

لاریجانی ادامه داد: در مسئله سوریه همکاری نزدیکی با روس ها داریم و فکر می کنیم بعد از این مدت روشن شد که نظرات ایران در مسئله سوریه که مراقبت می کرد مبنی بر این کخه در کل منطقه آشوب به پا نشود، صحیح بوده است. وی افزود: خرسندیم از این که روسیه در مسئله یمن نیز توجه بیشتری پیدا کرده است بنابراین آراء ایران با این کشور در حل بحران ترویستی منطقه نزدیک است و همکاری در این خصوص با روس ها انجام می شود اما به هیچ وجه هیچ پایگاه نظامی به روسیه و نه به هیچ کشور دیگری داده نشده است.

نظرات
آخرین اخبار