اراده ایران و کوبا، توسعه همه جانبه همکاری ها است | فراتاب
کد خبر: 3630
تاریخ انتشار: 24 مرداد 1395 - 12:36
رئیس جمهوری هنگام دریافت پیام کتبی رئیس جمهوری کوبا:
رئیس جمهوری در دیدار با فرستاده ویژه رئیس جمهوری کوبا، ضمن تاکید بر گام های عملی برای روابط توسعه یافته تر تهران و هاوانا گفت: اراده ایران و کوبا، توسعه همه جانبه همکاری ها است

فراتاب-گروه سیاسی: معاون و فرستاده ویژه رئیس جمهوری کوبا روز شنبه در تهران پیام کتبی «رائول کاسترو» رئیس جمهوری کشورش را تقدیم حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران کرد.
کاسترو در این پیام خواهان گسترش و تعمیق همکاری های تهران – هاوانا در همه عرصه های مورد علاقه شده است.
روحانی در این دیدار با تشکر از پیام همتای کوبایی خود ، توسعه و تعمیق روابط با کوبا را به عنوان یکی از کشورهای دوست ایران در آمریکای لاتین با اهمیت دانست و اظهارداشت: اشتراکات فرهنگی دو ملت انقلابی ایران و کوبا باعث شده است تا دو دولت، پیوسته طی سالهای پس از پیروزی انقلاب اسلامی، روابط نزدیکی داشته باشند و در مجامع بین المللی هم از مواضع یکدیگر پشتیبانی کنند.
رئیس جمهوری ضرورت بهره گیری از توانمندی های دو کشور برای توسعه همه جانبه همکاریها بویژه در عرصه اقتصادی را مورد تاکید قرار داد و گفت: پس از توافق هسته ای، زمینه برای گسترش همکاریهای فرهنگی و استحکام همکاریهای اقتصادی میان دو کشور بیش از پیش مهیا شده است که باید از این فرصت بهره گرفت.
روحانی تصریح کرد: روابط دو کشور علاوه بر حوزه های بهداشت و بیوتکنولوژی باید در همه زمینه ها توسعه یابد به ویژه اینکه اراده دو دولت، بر توسعه همه جانبه همکاریها متمرکز است و باید در این راستا گام های عملی برداشته شود.
رئیس جمهوری افزود: هر دو کشور باید در پی جستجوی زمینه های جدید برای همکاری در حوزه های دوجانبه، منطقه ای و جهانی باشند.
به گزارش فراتاب از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حسن روحانی به پیگیری سیاست تحریمهای اقتصادی از سوی واشنگتن علیه کشورهای مستقل جهان اشاره کرد و با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران، اعمال تحریمها را ابزاری غلط و بی نتیجه می داند، گفت: در نظام تجاری و اقتصادی جهان باید در چارچوب مقررات بین المللی، آزادی تجارت و روابط اقتصادی میان کشورها وجود داشته باشد.
رئیس جمهوری در ادامه به موضوع تروریسم و دخالت قدرتهای بیگانه در امور کشورهای منطقه اشاره کرد و گفت: برای جمهوری اسلامی ایران بسیار مهم است که مردم منطقه بتوانند برای سرنوشت و آینده خود بدون دخالت مستقیم و غیرمستقیم بیگانگان، تصمیم بگیرند.
رئیس جمهوری، تروریسم را خطری برای همه کشورهای جهان برشمرد و اظهارداشت: آماده ایم در مجامع بین المللی، درباره موضوعات مهم جهانی و از جمله منطقه ای، با کشورهای دوست همانند کوبا، همفکری و همکاری بیشتری داشته باشیم.
روحانی در ادامه به نقش جنبش غیرمتعهدها در عرصه جهانی اشاره کرد و افزود: امیدوارم ایران و کوبا به عنوان اعضای فعال این جنبش بتوانند با همکاری و نقش آفرینی بیشتر ، تحولی مثبت به نفع این جنبش و اعضای آن، ایجاد کنند.

معاون رئیس جمهوری کوبا: هاوانا خواهان گسترش همه جانبه روابط با تهران است
«ریکاردو کابریساس» معاون و فرستاده ویژه رئیس جمهوری کوبا نیز در این دیدار با تقدیم پیام کتبی رئیس جمهوری کشورش به حسن روحانی، تاکید کرد: همانطور که آقای کاسترو در پیام کتبی خود تصریح کرده است هاوانا خواهان گسترش همه جانبه روابط با تهران و برداشتن موانع از مسیر تعمیق این روابط است.
معاون رئیس جمهوری کوبا گفت: دولت کوبا، موفقیت جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات با 1+5 و برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را یک پیروزی برای ملت و دولت ایران و کشورهای مستقل جهان می داند.
کابریساس اظهارداشت: روابط سیاسی دو کشور در سایه اراده دو دولت بسیار مستحکم است و باید همپا با این روابط در سایر حوزه ها از جمله فرهنگی و اقتصادی نیز این روابط بیش از پیش بسط و تعمیق یابد و کوبا آماده است بسترها را برای حضور فعالتر صنایع ایران فراهم کند.
وی افزود: هر دو کشور در بسیاری از حوزه ها پیشرفت های چشمگیری داشته اند که می توانند با تبادل تجربیات، نه تنها در روابط خود جهش ایجاد کنند بلکه سایر کشورها نیز از آن بهره مند شوند.

به هیچ وجه برقراری روابط با واشنگتن به معنای عادی سازی روابط نیست
معاون رئیس جمهوری کوبا در ادامه به موضوع برقراری روابط میان کوبا و آمریکا اشاره کرد و گفت: این برقراری روابط پس از 50 سال ایستادگی و مقاومت ملت کوبا بر سر اصول خود و اعتراف واشنگتن به سیاست اشتباهش در قبال هاوانا، یک پیروزی است.
کاربریساس در عین حال تاکید کرد که به هیچ وجه برقراری روابط با واشنگتن به معنای عادی سازی روابط نیست و دولت و ملت انقلابی و مقاوم کوبا می دانند که برقراری این رابطه بدان معنا نخواهد بود که آمریکا از خصومت و دشمنی خود دست برمی دارد.

 

منیع:ایرنا

نظرات
آخرین اخبار