پیشنهاد پوتین: ایجاد منطقه آزاد مشترک انزلی– آستارا خان | فراتاب
کد خبر: 3624
تاریخ انتشار: 23 مرداد 1395 - 19:15
معاون ترکان خبرداد
مدیر امور مناطق ویژه اقتصادی با بیان این که پیشنهاد رییس جمهوری روسیه مبنی بر تاسیس منطقه آزاد مشترک بین ایران و روسیه مورد بررسی قرار می گیرد، گفت: بندر انزلی و امیرآباد جدی‌ترین گزینه‌ها برای تاسیس منطقه آزاد مشترک با روسیه هستند.

 فراتاب-گروه اقتصادی: به گزارش فراتاب جعفر آهنگران در گفت‌وگو با ایلنا، با بیان اینکه برای تاسیس منطقه آزاد مشترک الزاما نیازی به تعیین محدود فیزیکی بین دو کشور نیست، اظهار داشت: در ایجاد مناطق آزاد مشترک تفاهمی برای انجام صادارات و واردات منعقد می‌شود و  تعرفه‌های گمرکی تعریف جدیدی پیدا می کنند.کشور روسیه برای ایجاد منطقه آزاد مشترک با ایران ابراز تمایل کرده است اما باید این پیشنهاد از سوی ایران مورد بررسی قرار بگیرد و معتقدم این پیشنهاد باید به قراردادهای چند جانبه تبدیل شود.

وی با بیان این که برای ایجاد مناطق آزاد، مهم‌ترین موضوعات در حوزه تعرفه‌های گمرکی است، گفت:  برای ایجاد منطقه آزاد مشترک بین کشورها باید تصمیم‌های مشترک برای تعرفه های گمرکی اتخاذ شود و اگر بنا باشد روسیه و ایران منطقه آزاد مشترک داشته باشد تفاهمات مربوط به مراودات و تجارت در حوزه دریای خزر خواهد بود.

معاون ترکان ادامه داد: کشور روسیه برای ایجاد منطقه آزاد مشترک با ایران ابراز تمایل کرده است اما باید این پیشنهاد از سوی ایران مورد بررسی قرار بگیرد و معتقدم این پیشنهاد باید به قراردادهای چند جانبه تبدیل شود.

وی در پاسخ به این پرسش که کدام منطقه در ایران می تواند ارتباطات تجاری با روسیه داشته باشد؟ ، اظهار داشت: نزدیک‌ترین منطقه آزاد کشورمان به روسیه، بندر انزلی از طرف غرب دریای خزر و از طرف شرق دریای خزر هم بندر امیر آباد است و بندر روسی که می‌تواند با این دو بندر شمالی کشورمان ارتباط  برقرار کند، آستارا خان است.

آهنگران تاکید کرد: موفق‌ترین بندر روسیه هم بندر آستارا خان در نزدیکی ایران است.

وی با بیان اینکه بیشترین ارتباطات بین ایران و روسیه می تواند ارتباطات دریایی باشد، گفت: روسیه به شدت به محصولات کشاورزی ایران نیازمند است. صنعت کشت مغان و فارس در اردبیل هم با همین توجیه  و نگرش که بتواند در بازار کشورهای شمالی نفوذ کنند، ساخته شد.  

معاون ترکان با بیان اینکه می توانیم با این صنایع به بازار روسیه ورود کنیم، ادامه داد:  ما نیز به بسیاری از مواد اولیه در روسیه نیازمند هستیم.          

وی افزود: پیش از روسیه مذاکراتی را با ترکیه برای ایجاد منطقه آزاد مشترک داشتیم که البته این مذاکرات در چند سال گذشته انجام شد اما می تواند باز هم مورد بررسی قرار بگیرد و مذاکرات احیا شود.

مطالب مرتبط
نظرات
آخرین اخبار