کره جنوبی به پنجمین مشتری کالاهای ایرانی تبدبل شده است | فراتاب
کد خبر: 3531
تاریخ انتشار: 20 مرداد 1395 - 10:00
با رشد 21 درصدی در صادرات در چهارماه نخست امسال
در چهار ماهه ابتدای امسال، صادرات کشور نسبت به مدت مشابه سال گذشته 21 درصد افزایش یافت و واردات نیز کاهش هفت درصدی را تجربه کرده است

فراتاب-گروه اقتصادی: به گزارش فراتاب و به نقل از ایرنا روز سه شنبه روابط عمومی  «ولی الله افخمی راد» رئیس سازمان توسعه تجارت گفت: در چهار ماه نخست امسال، صادرات کشور حدود سه و نیم میلیارد دلار از واردات پیشی گرفته و تراز تجاری کشور را مثبت کرده است؛ ضمن اینکه واردات نیز نسبت به مدت مشابه پارسال، هفت درصد کاهش یافته است.صادرات کالا با احتساب میعانات گازی در چهار ماه امسال 16 میلیارد و 308 میلیون دلار و واردات 12 میلیارد و 865 میلیون دلار بوده و تراز تجاری 990 درصد بهبود یافته است.
وی با بیان اینکه امیدواریم با ادامه این روند تا پایان سال به صادرات 50 میلیارد دلاری برسیم، خاطرنشان کرد: صادرات کالا با احتساب میعانات گازی در چهار ماه امسال 16 میلیارد و 308 میلیون دلار و واردات 12 میلیارد و 865 میلیون دلار بوده و تراز تجاری 990 درصد بهبود یافته است.
رییس سازمان توسعه تجارت در ادامه یادآور شد: در سبد صادراتی کشور بالاترین سهم مربوط به صادرات کالاهای پتروشیمی است که نسبت به سال گذشته افزایش 41 درصدی را داشته است؛ پس از آن کالاهای صنعتی هستند که نسبت به پارسال از نظر ارزشی 26 درصد رشد داشته اند؛ ضمن اینکه فرش و صنایع دستی نیز از وضعیت خوبی برخوردار شده و صادرات این محصولات 26 درصد افزایش یافته است.
افخمی راد همچنین افزود: از ابتدای سال تاکنون صادرات میعانات گازی 9 درصد کاهش یافته که این به معنای کاهش خام فروشی است.
معاون وزیر صنعت به شرکای تجاری کشور نیز اشاره و تاکید کرد: بعد از عملیاتی شدن برجام، جهت گیری بازارهای صادراتی کشور تغییر کرده، به طوری که در آمار تجاری چهار ماهه، کره جنوبی با بیش از 2400 درصد افزایش وادرات از ایران، به جمع پنج کشور اول خریدار کالا از ایران پیوسته است.
وی اضافه کرد: همین جهت گیری در مورد کشورهای توسعه یافته نیز دیده می شود زیرا اکنون می توانیم به طور مستقیم از بسیاری از کشورها کالا بخریم و یا به آنها صادرات کنیم.
افخمی راد با اشاره به اقدام بانک مرکزی در خرید ارز صادرکنندگان عنوان کرد: ما از بانک مرکزی به دلیل اینکه امکانی را فراهم کرده تا صادرکنندگان از طریق سیستم بانکی ارز حاصل از صادرات خود را بفروشند و از بانک نیز ارز مورد نیازشان را تامین کنند تشکر می کنیم زیرا پیش از این صادرکنندگان مجبور بودند از طریق صرافی ها فعالیت کنند که هزینه نقل و انتقال ارز افزایش می یافت.
وی افزود: این اقدام بانک مرکزی کمک به توسعه صادرات است و ما انتظار داریم در گام بعدی ارز نیز تک نرخی شود تا توان رقابت صادرکنندگان در بازارهای جهانی تقویت شود.
افخمی راد، بر تمرکز صادرات در واحدهای بزرگ مقیاس تاکید کرد و افزود: واحدهای کوچک تا زمانی که کوچک هستند قابلیت رقابت در عرصه جهانی را ندارند به همین دلیل این واحدها یا باید به سمت تولید کالاهای با ارزش افزوده بالا بروند یا در کنسرسیوم ها و هلدینگ های صادراتی حضور یابند تا از این طریق حجم کالای تولیدی و صادراتی خود را افزایش دهند.
به گفته افخمی راد، وزارت صنعت، معدن و تجارت حمایت از این واحدها را در دستور کار خود قرار داده و آنها را برای تامین مالی به بانک ها از جمله بانک صنعت و معدن معرفی می کند

مطالب مرتبط
نظرات
آخرین اخبار