امضای شش سند همکاری میان ایران و آذربایحان | فراتاب
کد خبر: 3513
تاریخ انتشار: 18 مرداد 1395 - 12:47
در دیدار روسای جمهور ایران و آذربایجان روی داد:
حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران، با همتای آذربایجانی خود در باکو دیدار کرد. دراین دیدار شش سند و تفاهم‌نامه همکاری امضا شده است. روحانی، الهام علی‌اف و ولادیمیر پوتین، روز دوشنبه ۸ اوت نشستی سه‌جانبه برگزار خواهند کرد.

فراتاب-گروه سیاسی:پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری ایران روز یکشنبه  ۱۷ مرداد از امضای شش سند و تفاهم‌نامه همکاری میان ایران و آذربایجان خبر داد؛ اسنادی که در سفر حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی به باکو، پایتخت آذربایجان به امضا رسیدند.

تفاهم همکاری در زمینه استاندارد، یادداشت تفاهم همکاری بانک‌های مرکزی، سند برنامه اجرایی در زمینه گردشگری، پروتکل تمایل دو طرف در زمینه ساخت کریدور حمل‌ونقل شمال – جنوب (اتصال منطقه قفقاز به خلیج فارس)، تفاهم‌نامه‌ای برای همکاری‌های امنیت الکترونیک و موافقتنامه همکاری در زمینه حفظ نباتات و قرنطینه گیاهی، اسنادی هستند که به نوشته‌ی پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری اسلامی به امضای دو طرف رسیده‌اند.

حسن روحانی در کنفرانس خبری روز یکشنبه ۷ اوت (۱۷ مرداد) در پایتخت آذربایجان گفت که در نشست هیات‌های عالی‌رتبه دو کشور در زمینه توسعه تجارت و کاهش تعرفه‌های گمرکی نیز گفت‌وگو شده است. او هدف نهایی این گفت‌وگوها را زمینه‌سازی برای برقراری تجارت آزاد میان دو کشور عنوان کرده است.

 حسن روحانی و همتای آذربایجانی او الهام علی‌اف، همچنین از سرمایه‌گذاری ایران در آذربایجان برای تولید خودرو و دارو خبر دادند. فعالیت‌های مشترک در دریای خزر در بخش نفت و گاز و محیط زیست نیز از دیگر مواردی است که روحانی به آنها اشاره کرده است. روابط ایران و آذربایجان پیش از روی کار آمدن دولت حسن روحانی دچار تنش بود؛ تنش‌هایی که در ابتدای کار دولت یازدهم هم ادامه داشتند. دو طرف در طول سه سال گذشته ۱۶ سند همکاری امضا کرده‌اند.

روز دوشنبه (۸ اوت/ ۱۸ مرداد) و در دومین روز از سفر دوروزه حسن روحانی به باکو، روحانی و علی‌اف با همتای روس خود، ولادیمیر پوتین نخستین نشست سه‌جانبه را برگزار خواهند کرد. این نشست سه‌جانبه در باکو برگزار می‌شود. "ترانزیت، مسائل انسانی، مبارزه با تروریسم، مبارزه با مواد مخدر و توسعه مناسبات اقتصادی" از مواردی هستند که حسن روحانی ابراز امیدواری کرده سه طرف بتوانند بر سر آنها به توافق برسند.

نظرات
آخرین اخبار