بحران سوریه در سایه تروریست بد و خوب! | فراتاب
کد خبر: 320
تاریخ انتشار: 2 اسفند 1394 - 12:20
تخت روانچی در دیدار با وزیر خارجه اسپانیا مطرح کرد:
مجید تخت روانچی معاون وزیر امورخارجه کشورمان دردیدار با وزیر امورخارجه اسپانیا گفت: تلاش برخی از کشورها برای تقسیم ترویست ها به «بد و خوب» اقدامی نافرجام با هدف نجات تروریست های دست پروده آنها و مخرب فرآیند حل و فصل سیاسی بحران در سوریه است.

به گزارش فراتاب به نقل از ایرنا، تخت روانچی در این دیدار با یادآوری عمق تاریخی مناسبات دوستانه دو کشور، بر جایگاه ویژه دولت و مردم اسپانیا نزد افکار عمومی ایران تاکید کرد.
وی، از حضور شرکت های اسپانیایی در بازار ایران در فضای پسابرجام استقبال کرد و سفر هیأت عالیرتبه اسپانیایی به کشورمان با حضور سه وزیر را نقطه عطفی در روابط دو کشور و علامت مثبتی برای تجار و سرمایه گذاران برشمرد.
طرفین در این دیدار، حوزه های مختلف همکاری بین دو کشور شامل زیرساخت ها، حمل و نقل به ویژه حمل و نقل ریلی، قطار سریع السیر، کشاورزی، معادن و انرژی را بررسی کردند.
مجید تخت روانچی همچنین با تشریح آخرین وضعیت میدانی و تحولات سیاسی سوریه، تلاش برخی از کشورها برای تقسیم ترویست ها به «بد و خوب» را اقدامی نافرجام با هدف نجات تروریست های دست پروده آنها و مخرب فرآیند حل و فصل سیاسی بحران دانست. وی با ابراز تأسف از فاجعه انسانی جاری در این کشور ابراز امیدواری کرد که همه بازیگران منطقه ای و فرامنطقه ای با مساعدت به اجرای آتش بس و تسهیل کمک رسانی بشردوستانه، راه را برای شروع گفت وگوهای سیاسی و تعیین سرنوشت کشور توسط مردم سوریه هموار کنند.
معاون اروپا و آمریکای وزارت خارجه کشورمان با اشاره به تداوم کشتار بیگناهان در یمن، فاجعه انسانی در آن کشور را که در سایه سکوت جامعه بین المللی صورت می گیرد، وخیم توصیف کرد و افزود: اقدام نظامی در یمن یک خطای فاحش و تلاش برخی از کشورها برای حذف بخش مهمی از مردم یمن یک توهم است که هرگز موفق نخواهد شد.
وی تاکید کرد: بحران یمن جز از طریق سیاسی و گفت وگوی یمنی ها راه حلی ندارد.
در این دیدار رئیس دستگاه دیپلماسی اسپانیا نیز با یادآوری سفرهای خاطره انگیز و موفق خود به کشورمان از فعال شدن شرکت های اسپانیایی در بازار ایران و سرمایه گذاری ایران در بخش پالایشگاهی اسپانیا ابراز خرسندی کرد و بر حمایت دولت از بخش خصوصی و صنایع کشورش در این مسیر تأکید کرد.
گارسیا مارگالو، توافق در مورد کمک رسانی بین المللی به مردم سوریه را یک آغاز خوب در مسیر صحیح حل و فصل سیاسی بحران دانست و ابراز امیدواری کرد با همکاری طرف های درگیر و بازیگران منطقه ای، تروریست ها سرکوب و صلح و آرامش به سوریه بازگردد. وی همچنین از تداوم فاجعه انسانی در یمن ابراز تأسف کرد و اظهار داشت: تمام توان خود را از مجاری اروپایی و بین المللی برای پیشبرد رویکرد سیاسی بحران یمن بکار گرفته ایم.

نظرات
آخرین اخبار