بررسی علل آتش سوزی پتروشیمی بوعلی | فراتاب
کد خبر: 3086
تاریخ انتشار: 4 مرداد 1395 - 03:40
با حضورجمعی از مدیران ارشد پتروشیمی در کمیسیون انرژی مجلس
جمعی از مدیران ارشد پتروشیمی در کمیسیون انرژی حضور یافتند تا گزارشی از چگونگی بروز حادثه و میزان خسارات آن ارائه کنند.

فراتاب-گروه اقتصادی: به گزارش فراتاب و به نقل از باشکاه خبرنگاران جوان عبدالحمید خدری دبیر دوم کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در خصوص جلسه روز گذشته این کمیسیون  برای بررسی علل حادثه آتش سوزی پتروشیمی بوعلی،گفت: جلسه کمیسیون با حضور مرضیه شاهدایی معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی، عادل نژاد سلیم مديرعامل هلدينگ هلدینگ خلیج فارس، صاحب نسب مدیر پتروشیمی بوعلی سینا برگزار شد.

وی اظهار داشت: نشتی یکی از شیرهای(valve) برج 8001 پارازایلین و پاشیده شدن آروماتیک سوم این واحد در داخل کوره مجاور سبب ایجاد آتش سوزی این برج شده است.

وی افزود:پس از اینکه این برج طعمه حریق شد، تکه های آتش روی مخزن ٢٠٠١C افتاد و آن را نیز طعمه حریق کرد.

خدری یادآور شد:به سبب کمبود امکانات اطفای حریق، آتش نشانان نتوانستند به سرعت آتش را خاموش کنند و به همین سبب تا زمان سوختن مواد داخل مخزن صبر کردند.

وی در خصوص میزان خسارات ناشی از این حادثه گفت:طیق گفته های مدیرعامل پتروشیمی و هلدینگ خلیج فارس میزان خسارات به بیش از 60 میلیون یورو می رسد.

دبیر کمیسیون انرژی با اشاره به بازگشت پتروشیمی به مدار گفت:مسئولین پتروشیمی از وارد مدار شدن بخش اعظمی از این منطقه خبرداده و اعلام کردند تا دوهفته ی آینده نیز دو سوم این پتروشیمی به طور کامل در مدار قرار خواهد گرفت.

خدری در پاسخ به این سوال که آیا از بیمه و نحوه پرداخت خسارات نیز صحبتی به میان آمده است، گفت: در خصوص بیمه گفتگویی صورت نگرفت و تنها به موارد ذکر شده اکتفا شده است.

شایان ذکر است در جلسه هفته آینده نیز کمیسیون انرژی میزبان وزیر نفت خواهد بود تا در خصوص حادثه پتروشیمی بوعلی و همچنین قرارداد های جدید نفتی گزارشی ارائه کند.

*ضرورت تجهیز امکانات و استفاده از فرماندهان عملیاتی با تجربه

عبدالله سامری عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی و نماینده مردم خوزستان که از نزدیک در جریان این حادثه قرار داشت در این خصوص به خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران گفت:متاسفانه کمبود امکانات اطفای حریق مشکل را دوچندان کرد و سبب تاخیر در مهار آتش و تحمیل خسارات بیشتری شد.

وی ادامه داد: نبود یک فرمانده واحد برای راهبری عملیات های اینچنینی ضعف بزرگی محسوب می شود که خوشبختانه با حضور وزیر نفت تا حدودی بر طرف شد وجود مدیران عملیاتی و ایمنی بسیار ضروری است.

عضو کمیسیون انرژی از روند بازسازی سریع این پتروشیمی خبر داد و از تلاش تمامی افرادی که در اطفای این حریق بزرگ همکاری کردند، قدردانی کرد.

نظرات
آخرین اخبار