گرمی روابط پس از فراز و نشیب سال های اخیر | فراتاب
کد خبر: 3043
تاریخ انتشار: 1 مرداد 1395 - 14:15
ولایتی پس از بازگشت از مالزی تشریح کرد:
رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام، گفت که شخصیت های تعیین کننده مالزی تمایل دارند روابط دوجانبه و همکاری های منطقه ای با جمهوری اسلامی ایران را توسعه دهند.

به گزارش فراتاب، 'علی اکبر ولایتی' رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام و مشاور رهبر معظم انقلاب در امور بین الملل، که پنجشنبه شب پس از سفر پنج روزه به سنگاپور و مالزی به تهران بازگشت، در گفت و گویی با خبرگزاری جمهوری اسلامی ، گفت: طی سال های اخیر فراز و نشیب هایی در روابط دوجانبه با مالزی وجود داشته است، اما با توجه به عزم جمهوری اسلامی ایران، توسعه روابط دو و چندجانبه مد نظر طرفین قرار دارد.
وی که در مالزی با 'نجیب تون رزاق' نخست وزیر و 'عنیفه امان' وزیر امور خارجه این کشور دیدار و رایزنی کرد، با معرفی ایران به عنوان محور کشورهای غرب آسیا و مالزی به عنوان محور کشورهای منطقه آ.سه.آن (اتحادیه کشورهای جنوب شرقی آسیا)، گفت که وزیر خارجه مالزی در دیدار روز چهارشنبه بر توسعه روابط دو جانبه تکیه داشت.
به گفته وی، عنیفه امان معتقد بود طی سال های اخیر کاهش در روابط دو جانبه ایران و مالزی بوده است، اما مناسبات باید تقویت شود، و ایران نیز معتقد به توسعه مناسبات است.
وی در ادامه از مالزی به عنوان شریک قابل اعتمادی برای ایران یاد کرد که در گذشته این امر را اثبات کرده است. 'مالزی در آ.سه.آن همواره، به ویژه در حوزه سیاسی، نقش تعیین کننده ای داشته و در آینده نیز همین گونه خواهد بود'.
مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل افزود: کشوری که بخواهد با آ.سه.آن رابطه داشته باشد، باید به این نقش هماهنگ کننده و راهبردی مالزی توجه داشته باشد. از سوی دیگر ایران نیز در آسیای غربی نقش راهبردی دارد و این دو کشور اگر با یکدیگر ارتباط داشته باشند، ایران به عنوان دروازه آسیای غربی و مالزی به عنوان دروازه آسیای جنوب شرقی می توانند مورد استفاده متقابل قرار گیرند.
وزیر امور خارجه اسبق ایران که به همراه هیاتی به سنگاپور و مالزی سفر کرده بود، گفت: ورود این هیات به این منطقه از طریق سنگاپور و شرکت در اجلاسی در مورد همکاری کشورهای جنوب آسیا انجام شد که مفتاح بسیار خوبی برای همکاری آسیای جنوبی بود.
به گفته وی، به کار بردن اصطلاح آسیای جنوبی یک اصطلاح تازه ای است، برای اینکه آسیای جنوبی معمولا به کشورهای شبه قاره هند و آسیای جنوب شرقی به کشورهای عضو آ.سه.آن اطلاق می شود، اما کشورهای آسیای جنوبی شامل 7 کشور هند، پاکستان، بنگلادش، نپال، مالدیو، سریلانکا و بوتان و کشورهای آ.سه.آن 10 کشور (اندونزی، برونئی، تایلند، کامبوج، مالزی، سنگاپور، کامبوج، لائوس، میانمار و وتینام) هستند.
وی افزود: طرح آسیای جنوبی نشان دهنده این موضوع است که جنوب شرق آسیا و جنوب آسیا به سمت ائتلاف با یکدیگر پیش می روند که این پدیده مثبتی است.
رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به دعوت از ایران برای شرکت در این نشست در سنگاپور، آن را نشان دهنده این موضوع دانست که کشورهای جنوب آسیا و جنوب شرق آسیا می خواهند به دلیل نقشی که ایران در تامین امنیت منطقه غرب آسیا ایفا می کند، با این منطقه و با محوریت ایران ارتباط برقرار کنند.
ولایتی تصریح کرد: آسیای جنوب شرقی چند سالی است که رشد مستمری را آزمایش می کند و این رشد مستمر همچنان ادامه دارد و پیش بینی می شود در آینده نیز ادامه خواهد یافت. تمام دنیا از جمله کشورهای غربی به دنبال این هستند که جایگاه خود را در شرق آسیا و آسیای جنوب شرقی پیدا کنند.
مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل گفت: جمهوری اسلامی ایران نیز نمی تواند از این قافله عقب بماند، به ویژه اینکه نگاه به شرق جزء سیاست های راهبردی مقام معظم رهبری است و لذا به دعوت کنفرانسی که در سنگاپور برگزار شده بود، پاسخ مثبت دادیم.
وی در ادامه خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران کشوری است که می تواند نقش ترانزیت بین کشورهای جنوب آسیا و جنوب شرق آسیا با آسیای مرکزی و روسیه را ایفا کند و بهترین مثال، امضای موافقتنامه راهبردی تاسیس دالان حمل و نقل و گذر بین المللی بین ایران، هند و افغانستان موسوم به 'موافقتنامه چابهار' بوده که اخیرا با محوریت چابهار صورت گرفته است.
ولایتی تصریح کرد: در همه مذاکرات این مثالِ مورد طرف های مذاکره کننده بوده که می توان به این ظرفیت ایران تکیه کرد و بقیه کشورها در جنوب آسیا و جنوب شرق آسیا تشویق شده اند. اگر این ظرفیت ایران از قوه به فعل در آید ایران می تواند در آینده درآمدی از طریق ترانزیت حاصل کند که قابل مقایسه با درآمدهای نفت و گاز است.
وی در ادامه گفت که همه این کشورها توجه دارند که ایران مرکز امنیت منطقه است، کمکی که ایران به اعاده امنیت در عراق، سوریه، لبنان و یمن کرده و اخیرا حمایتی که از دولت قانونی ترکیه کرده، مورد توجه این کشورها قرار دارد.
به گفته وی، این کشورها توجه دارند که ثبات موجود در ایران، نه فقط برای ایران، بلکه برای امنیت منطقه تعیین کننده است، و لذا هر روز بیش از گذشته نسبت به این سیاست ارزشمند ایران اعتقاد پیدا می کنند و علاقه مند به ایجاد روابط نزدیک تر با ایران می شوند.
رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به سئوالی در خصوص تلاش آمریکا برای حضور بیشتر در منطقه جنوب شرق آسیا نیز گفت: آمریکایی ها همه اقداماتشان تحت الشعاع کارهای نظامی است که در ذهن دارند. آنها مشکلات اقتصادی دارند و تا حدی می شود مشکلات اقتصادی را تحت الشعاع مسائل نظامی حل کرد. ولی تا چه موقع؟
وی افزود: اینکه آسیایی ها به تهدیدهای نظامی آمریکایی ها با همکاری های اقتصادی پاسخ می دهند، یک اقدام هوشمندانه است. مشکلات اقتصادی آمریکا با تهدیدهای نظامی حل نمی شود. یکبار می توان یک کشور را با تهدیدهای نظامی ترساند، اما همه دنیا را برای همیشه نمی شود با تهدیدهای نظامی ترساند.
به گفته ولایتی، ترساندن دنیا با تهدیدهای نظامی، امنیت جهانی را به خطر می اندازد، اما مشکلات اقتصادی آن کشور ترساننده را حل و فصل نمی کند و این یک تلاش مذبوحانه است. آمریکایی ها چاره ای ندارند جزء اینکه دست از حالت تهدید کنندگی بردارند و به همکاری های سازنده با دنیا رو بیاورند.

نظرات
آخرین اخبار