تجارت 60میلیاردی تهران-عشق آباد | فراتاب
کد خبر: 2801
تاریخ انتشار: 22 تیر 1395 - 05:33
همکاری رقبا
سفیر جمهوری اسلامی ایران در عشق آباد می گوید حمل و نقل و انرژی از جمله مهمترین حوزه های همکاری اقتصادی دو کشور است.

 فراتاب-سرویس اقتصادی :به گزارش فراتاب و به نقل از ایرنا از روابط عمومی سازمان توسعه تجارت،سیدمحمد احمدی در همایش تجاری ایران، ترکمنستان و آذربایجان که با حضور فعالان تجاری و اقتصادی علاقمند به حضور در بازار این دو کشور در هتل اسپیناس خلیج فارس تهران برگزار شد، افزود: در دیدار رییسان جمهوری دو کشور در زمستان سال 1393 حجم مبادلات و تجارت خارجی بین تهران و عشق آباد 60 میلیارد دلار تا 10 سال آینده اعلام شد.باید ارزش مبادلات تجاری دو کشور سالانه به 6میلیارد دلار برسد که نیازمند عملکرد حساب شده و بازاریابی و بازشناسی دوباره این کشور است.
وی اظهار داشت: براین اساس باید ارزش مبادلات تجاری دو کشور سالانه به 6میلیارد دلار برسد که نیازمند عملکرد حساب شده و بازاریابی و بازشناسی دوباره این کشور است.
وی با تاکید بر این که راهبرد جمهوری اسلامی و به ویژه دولت تدبیر و امید در سیاست خارجی توجه به همسایگان است، تصریح کرد: اگر با وجود رقبای فراوان همسایگان خود را خوب نشناسیم یا اینکه کشور خود را به خوبی به آنها معرفی نکنیم، برای ما خسارت دارد.
احمدی با اشاره به وجود یک هزار و 200 کیلومتر مرز آبی و خشکی بین ایران و ترکمنستان، افزود: وجود اشتراکات فرهنگی، زبانی، مذهبی و سایر مسایل مشترک، سرنوشت دو کشور را به هم گره زده که برای ما فرصت ساز است.
سفیر ایران در عشق آباد به استقلال ترکمنستان از شوروی سابق در 25 سال گذشته اشاره کرد و گفت: این کشور در ابتدای استقلال خود وضعیت اقتصادی خوبی نداشت اما به دلیل دارا بودن چهارمین ذخایر گازی جهان و منابع آبی غنی رو به توسعه نهاد.
وی پنبه، برق، گاز، فرآورده ها و مشتقات نفتی را از جمله مهمترین واردات ایران از ترکمنستان عنوان کرد و افزود: دو کشور ظرفیت های بسیار زیادی برای همکاری دارند و نکته مهمتر اینکه نگرش مردم ترکمنستان به ایران مثبت است.
احمدی با بیان اینکه ایران در روزهای سخت و ابتدایی استقلال ترکمنستان از شوروی به کمک این کشور شتافت،تصریح کرد: در آن زمان در تامین آرد و خواربار مورد نیاز به عشق آباد کمک کردیم.
احمدی به نقاط مثبت و مزیت های همکاری اقتصادی و تجاری با عشق آباد اشاره کرد و گفت: عشق آباد پایتخت ترکمنستان در 40 کیلومتری مرز ایران قرار دارد و در طول مرز دو کشور چهار پایانه مرزی سرخس، اینچه برون، لطف آباد و باجگیران وجود دارد.
سفیر ایران در عشق آباد با تاکید بر اینکه ترکمنستان دروازه ورود به آسیای میانه است، یادآور شد: وجود خط ریلی و دسترسی ریلی این کشور به سایر کشورهای این منطقه تا چین از جمله نکاتی است که هزینه حمل و نقل کالا را تا حد قابل توجهی کاهش می دهد.
وی با اشاره به اینکه روزانه تا یک هزار کامیون از مرزهای ایران وارد ترکمنستان می شوند، تصریح کرد: در هفته گذشته پایانه مرزی سرخس 24 ساعته شد و در صورت نیاز، این کار برای سایر پایانه های مرزی نیز انجام خواهد شد.
سفیر ایران برگزاری نمایشگاه های ایران پروژه در عشق آباد را در دو سال گذشته بسیار مفید ارزیابی کرد و گفت: بیشتر شرکت کنندگان در نمایشگاه های دو دوره قبل از شرکت در این نمایشگاه و حضور در بازار ترکمنستان رضایت دارند.
در این همایش که به منظور آشنایی علاقمندان به حضور و همکاری در بازارهای ترکمنستان و آذربایجان برگزار شد، سفرای ایران در این دو کشور به ارایه تصویر کلی از فضای اقتصادی، قوانین و مقررات و وضعیت تجارت بخش خصوصی کشورمان با عشق آباد و باکو پرداختند.
این همایش پیش زمینه برگزاری دو نمایشگاه اختصاصی ایران پروژه بود که قرار است هرکدام به مدت سه روز در مرداد و شهریور ماه امسال در پایتخت های ترکمنستان و آذربایجان برگزار شود.

**تهاتر 30 میلیارد دلاری ایران و ترکمنستان؛ گاز در مقابل کالا و خدمات
محمدتقی امانپور نماینده ویژه وزیر نفت در صادرات کالا و خدمات فنی و مهندسی در این همایش افزود: در این تفاهم نامه تاکید شده است ایران در 10سال معادل 30 میلیارد دلار گاز از ترکمنستان خریداری کند و در آن سو ترکمنستان معادل همین میزان کالاهای اساسی و خدمات خود را از ایران خریداری کند.
وی با بیان اینکه در حال حاضر شاهد اتفاق های خوب اقتصادی در حوزه دریای خزر به ویژه در کشور ترکمنستان هستیم، گفت: ایران باید با یک برنامه استراتژیک در این منطقه حضوری موفق داشته باشد.
امانپور با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران باید نقش تعیین کننده ای در آینده اقتصادی منطقه دریای خزر داشته باشد، تاکید کرد: بنگاه های اقتصادی و صادر کنندگان کشورمان باید با یک برنامه ریزی و بازاریابی منسجم در این شرایط مناسب اقتصادی عملکرد مناسبی داشته باشند.
امانپور ادامه داد: کشور ترکمنستان بیش از 100میلیارد دلار در حوزه نفت و گاز سرمایه گذاری کرده و باید شرکت ها و بخش خصوصی کشورمان در این شرایط مشارکت و حضوری فعال در بازار این کشور داشته باشند.
وی با بیان اینکه در حال حاضر شاهد نبود حضور هلدینگ های بزرگ ایران در کشور ترکمنستان هستیم، گفت: دولت تدبیر و امید در راستای فعالیت شرکت های ایرانی با ترکمنستان تفاهم نامه اقتصادی به امضا رسانده است.
وی تاکید کرد: دولت نمی تواند قراردادهای اقتصادی با شرکت های ترکمنستان امضا کند و در این شرایط شرکت ها باید با یک برنامه ریزی مناسب در این شرایط مناسب اقتصادی مشارکت کنند.
به گفته امانپور، شرکت های ایرانی می توانند در زمینه های کشاورزی، عمرانی و نفت با کشور ترکمنستان همکاری اقتصادی داشته باشند.
سخنران بعدی این همایش محسن پاک آیین سفیر جمهوری اسلامی ایران در باکو بود که دیدگاههای خود را در مورد زمینه ها ی تجاری و اشتراکات دو کشور ایران و آذربایجان مطرح کرد.
وی با اشاره به اشتراکات فرهنگی، مذهبی و زبانی ایران و آذربایجان گفت: این اشتراکات در گسترش و بهبود روابط دوجانبه سیاسی، اقتصادی و فرهنگی تاثیر زیادی دارد.
وی به تشریح فضای کسب و کار، شرایط بازار و قوانین تجارت آذربایجان پرداخت و تاکید کرد: سفارت جمهوری اسلامی ایران در باکو از هیچ تلاشی برای تسهیل حضور بخش خصوصی در آذربایجان فروگذار نخواهد بود.
پاک آیین برگزاری نمایشگاه ایران پروژه را رویدادی مهم برای نمایش محصولات و دستاوردهای با کیفیت ایران به بازار جمهوری آذربایجان عنوان و ابراز امیدواری کرد که بخش خصوصی در نمایشگاه شهریورماه ایران پروژه در باکو حضور پررنگی داشته باشد.
بر اساس این گزارش، همایش کسب وکار و تجارت با ترکمنستان و آذربایجان به مناسبت برگزاری سومین نمایشگاه ایران پروژه در عشق آباد در تاریخ 28 تا 30 مرداد و دومین نمایشگاه ایران پروژه در باکو در تاریخ 29 تا 31 شهریور برگزار شد.
مهمترین اهداف همایش یاد شده، رویکرد بازارشناسی، بازارسازی و مهندسی فروش و همچنین اجرای پروژه در کشورهای همسایه شمالی بود.

نظرات
آخرین اخبار