جنگ عراق برخلاف قوانین بین المللی بود | فراتاب
کد خبر: 2750
تاریخ انتشار: 20 تیر 1395 - 16:50
معاون سابق بلر:
جان پریسکات، معاون سابق نخست‌‌وزیر بریتانیا به طور علنی از شرکت این کشور در جنگ عراق ابراز پشیمانی کرده است. او بر خلاف تونی بلر، نخست‌‌وزیر سابق بریتانیا، جنگ عراق را "غیرقانونی" دانسته است.

فراتاب-گروه بین الملل:در سال ۲۰۰۳ بریتانیا تصمیم گرفت که با آمریکا همکاری و در جنگ عراق شرکت کند. جان پریسکات که در آن زمان معاونت نخست‌وزیر وقت بریتانیا تونی بلر را بر عهده داشت، پس از گذشت ۱۳ سال از اتخاذ این تصمیم ابراز ندامت کرده است.

پریسکات در یادداشتی برای روزنامه "ساندی میرر" که روز یکشنبه (۱۰ ژوئیه/ ۲۰ تیر) منتشر شد، نوشت: «این تصمیم و پیامدهای فاجعه‌بار تا آخر عمر با من همراه خواهد بود.»

پریسکات گفته است که جنگ عراق بر خلاف قوانین بین‌المللی بوده است. او در یادداشت خود به سخنان کوفی عنان، دبیرکل وقت سازمان ملل اشاره کرده و نوشته است: «در کمال تأسف و خشم امروز باور دارم که او حق داشت.» عنان در سال ۲۰۰۴ جنگ عراق را "غیرقانونی" خوانده بود.

یک کمیته تحقیق در بریتانیا روز چهارشنبه گذشته (۶ ژوئیه/ ۱۶ تیر) پس از ۷ سال تفحص در مورد چگونگی اتخاذ تصمیم دولت بلر برای شرکت در جنگ عراق گزارشی را منتشر کرد. در این گزارش دولت بلر به پیروی کورکورانه از آمریکا متهم شده است. تهیه‌کنندگان این گزارش جنگ عراق را غیرقابل توجیه دانسته‌اند و دولت بلر را به دلیل اینکه وارد چنین جنگی شد، به شدت مورد انتقاد قرار داده‌اند.

سر جان چیلکات، رئیس این کمیته تحقیق، به هنگام ارائه گزارش مزبور تصمیم دولت تونی بلر برای همراهی بریتانیا با آمریکا در عملیات نظامی علیه صدام حسین را شتابزده خواند و گفت که این تصمیم پیش از "بهره‌برداری کامل از تمام گزینه‌های مسالمت‌جویانه برای خلع‌سلاح" او گرفته شد.

جان پریسکات در زمان حمله به عراق فرد شماره دو دولت بریتانیا به شمار می‌رفت.

تونی بلر در نخستین واکنش نسبت به این گزارش اظهار کرده بود که مسئولیت اشتباه‌های رخ داده را می‌پذیرد اما با این حال از تصمیمش برای حمله به عراق دفاع می‌کند. بلر در نشست مطبوعاتی پس از ارائه این گزارش تأکید کرده بود که جهان بدون صدام حسین، دیکتاتور پیشین عراق، مکانی "بهتر و امن‌تر" است.

نظرات
آخرین اخبار