استفاده ایران از همه ابزارهای بین المللی برای بازگرداندن دارایی ها | فراتاب
کد خبر: 2685
تاریخ انتشار: 18 تیر 1395 - 18:15
نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد:
نماینده دائم ایران در سازمان ملل با انتقاد شدید از توسل برخی از کشورها به ابزارهای مالی و قضایی برای وارد آوردن فشار بر مردم ایران تصریح کرد که ایران برای بازگرداندن دارایی های خود از همه ابزارهای ممکن ازجمله توسل به دیوان دادگستری بین المللی استفاده خواه

فراتاب - گروه سیاسی: غلامعلی خوشرو سفیر و نماینده دائم کشورمان در سازمان ملل روز پنجشنبه در جلسه تصویب پنجمین بازبینی راهبردهای جهانی مبارزه با تروریسم در مجمع عمومی سازمان ملل متحد ضمن محکوم کردن اقدام های تروریستی اخیر در عراق، سوریه، لبنان، بنگلادس، ترکیه و عربستان سعودی گفت: تروریسم موضوعی چند وجهی است که مبارزه با آن نیازمند برنامه ای همه جانبه و همکاری واقعی در سطح بین المللی و منطقه ای است .
وی با اشاره به برنامه عمل دبیرکل سازمان ملل در خصوص پیشگیری از افراط گرایی خشونت گرا گفت که این برنامه درعمل بر اساس قطعنامه جهان عاری از خشونت و به پیشنهاد دکتر حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران شکل گرفته است.
سفیر کشورمان افراط گرایی خشونت آمیز ملهم از ایدئولوژی تکفیری را مهمترین چالش پیش روی جامعه جهانی بر شمرد که به شکل گیری گروههای تروریستی مانند القاعده، داعش و النصره انجامیده است.
وی افزود: راه مبارزه با این گروهها از مسیر فرهنگی و اعتقادی است.
نماینده دائم ایران همچنین تاکید کرد که اقدامات بین المللی مبارزه با تروریسم در سطح جهانی باید در هماهنگی با اصول منشور ملل متحد و صرفا با رضایت دولت مربوطه صورت پذیرد و عدم رعایت این اصول نقض تمامیت ارضی و حاکمیت ملی دولتها خواهد بود.
خوشرو تهیه فهرست های یکجانبه از سوی برخی از دولتها و متهم کردن دیگر کشورها به اقدام های تروریستی را برخاسته از اغراض سیاسی دانست و این گونه رویکرد ها را محکوم کرد.
وی چنین اقداماتی را مغایر با حقوق بین الملل و در راستای اهداف سیاسی این دولتها توصیف کردکه به نوبه خود ناقض اصول اساسی حقوق بین الملل بوده و تلاش های بین المللی برای مقابله جمعی کشورها با تروریسم را تضعیف خواهد کرد.
در همین ارتباط، سفیر دائم ایران در سازمان ملل تصمیم سیاسی آمریکا برای مصادره اموال بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و سوء استفاده از شبکه های مالی و بانکی و قضایی به بهانه اتهام های واهی معطوف به فشار بر ملت ایران را مصداقی از این اقدامات خلاف حقوق بین الملل دانست و تاکید کردکه دولت جمهوری اسلامی ایران مصمم است تا با استفاده از تمام ابزارهای ممکن از جمله توسل به دیوان دادگستری بین المللی در جهت بازگرداندن دارایی های ملت ایران تلاش کند.
نماینده دائم کشورمان در خصوص مسائل فلسطین اشغالی نیز گفت که ایران هرگونه مقایسه ای میان تلاش مشروع مردم سرزمین های تحت اشغال و جنبش های آزادیبخش برای دستیابی به حق تعیین سرنوشت خود با تروریسم را مردود می داند.
وی افزود که رژیم صهیونیستی بر اساس تهدید و ترور و اشغال سرزمین ها شکل گرفته و به عنوان اصلی ترین عامل تروریسم دولتی مسئول انجام ترورهای متعددی است و بی رحمی های این رژیم در دهه های گذشته سبب افزایش بیشتر خشونت و ترور در منطقه شده است.

 

منبع:ایرنا

نظرات
آخرین اخبار