توسعه برنامه موشکی حق ایران است | فراتاب
کد خبر: 252
تاریخ انتشار: 27 بهمن 1394 - 04:35
زمیر کابولوف
 نماینده رئیس جمهوری روسیه در افغانستان و رئیس اداره دوم آسیای وزارت امور خارجه روسیه با تاکید بر این که برنامه موشکی ایران شامل تحریم های ضد ایرانی نیست، گفت: توسعه این برنامه حق ایران است و این کشور تسلیحات تهاجمی تولید نمی کند.

به گزارش ایرنا، «زمیر کابولوف» امروز (دوشنبه) در گفت وگو با خبرگزاری روسیا سگودنیا در باره برنامه موشکی ایران افزود: روسیه در این باره موضع خونسردانه ای دارد و نمی تواند با برنامه ای که تحت تحریم های بین المللی نیست، مخالفت کند. 

وی اظهار کرد: توسعه این برنامه حق ایران است. در وهله اول برخی کشورها ایران را تهدید می کنند و حق دفاع از خود را دارد. 

کابولوف گفت: غرب در حالی بنا به ملاحظاتی نسبت به این مساله نگران است که این مساله را از یاد برده در شرایط نیاز شدید به ورود به بازار ایران، این موضوع را فراموش کرده اند و این نوعی ریاکاری است که در عرصه های مختلف شاهد هستیم.

وی همچنین با موفقیت آمیز خواندن سفر اخیر مشاور امور بین الملل رهبر معظم انقلاب به مسکو گفت: علی اکبر ولایتی سیاستمداری باتجربه و صاحب نفوذ و بسیار سنجیده در ایران است و در سفر اخیر ایشان به مسکو دو طرف توانستند موارد اصولی همکاری های دو کشور در عرصه های اقتصادی و مساله سوریه را بررسی کنند. 

رئیس اداره دوم آسیای وزارت امور خارجه روسیه افزود: ولایتی به عنوان مشاور رهبر انقلاب ایران در سفر به روسیه در موارد اصولی که با ایران همکاری خواهیم کرد به مذاکره پرداخت

مشاور امور بین الملل رهبر معظم انقلاب از 12 تا 15 بهمن ماه به مسکو سفر و با سران روسیه ازجمله با «ولادیمیر پوتین» رییس جمهوری روسیه دیدار کرد.

رییس جمهوری روسیه ضمن ابراز خرسندی از توسعه روابط راهبردی دو کشور گفت: ضروری است همکاری ها در تمامی زمینه ها گسترش یافته و از همه ظرفیت ها در این جهت بهره برداری شود.

ولایتی نیز در این دیدار ضمن ابراز خرسندی از ملاقات رییس جمهور روسیه، به دیدگاه مقام معظم رهبری در نگاه به شرق و توسعه همکاری ها با روسیه اشاره کرد و گفت:جمهوری اسلامی ایران و روسیه در جهت تنظیم روابط راهبردی و استراتژیک گام بر می دارند و این مسیر بازگشت ناپذیر در توسعه و گسترش همکاری های راهبردی و استراتژیک می تواند به ایجاد ثبات و صلح در منطقه و عرصه بین المللی کمک نماید.

دیدار با «الکساندر لاورنتیف» نماینده ویژه رییس جمهوری روسیه در امورسوریه از دیگر برنامه های مشاور امور بین المللی رهبرمعظم انقلاب در مسکو بود و دو طرف در خصوص مسایل سوریه رایزنی وگفت وگو کردند. 

به گزارش بخش دیپلماسی رسانه ای سفارت جمهوری اسلامی ایران در روسیه، ولایتی و لاورنتیف درخصوص مهمترین موضوعات و مسایل تاثیر گذار در سوریه ، منطقه وهمکاری های جمهوری اسلامی ایران و روسیه بحث و تبادل نظر کردند.

کابولوف رئیس اداره دوم آسیای وزارت امور خارجه روسیه در ادامه گفت وگو با خبرگزاری روسیا سگودنیا در باره 

امکان سفر وزیر خارجه روسیه به ایران گفت: سرگئی لاوروف برای سفر به تهران دعوت شده، ولی هنوز توافق مشخصی در این مورد صورت نگرفته است و بعید نیست که سال 2016 انجام گیرد.

کلید واژه ها :
نظرات
آخرین اخبار