دیپلماسی اقتصادی گام بعدی در موفقیت های وزارت خارجه | فراتاب
کد خبر: 2173
تاریخ انتشار: 11 خرداد 1395 - 14:56
ظریف وارد فنلاند شد:
نتایج سفر هیات 60 نفره اقتصادی که به همراه ظریف به لهستان آمده اند، بیش از انتظار بوده و دستگاه دیپلماسی کشورمان نشان داد؛ همانقدر که در دیپلماسی سیاسی موفق بوده است، می تواند در دیپلماسی اقتصادی نیز موفق عمل کند.

فراتاب- محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان که به همراه هیاتی سیاسی- اقتصادی شامگاه دوشنبه تهران را به مقصد لهستان ترک کرده بود، صبح سه شنبه در ادامه سفر اروپایی خود وارد فنلاند شد. لازم به ذکر است، وزیر خارجه کشورمان روز دوشنبه در ورشو، ضمن دیدار با مقامات لهستانی، در همایش اقتصادی مشترک ایران و لهستان حاضر شد و پس از آن در میان ایرانیان مقیم لهستان به سخنرانی پرداخت.
در همین راستا، محسن جلال پور رییس اتاق بازرگانی ایران، در مورد نتایج اقتصادی این سفر، به خبرنگاران گفت: نتایج سفر هیات 60 نفره اقتصادی که به همراه ظریف به لهستان آمده اند، بیش از انتظار بوده و دستگاه دیپلماسی کشورمان نشان داد؛ همانقدر که در دیپلماسی سیاسی موفق بوده است، می تواند در دیپلماسی اقتصادی نیز موفق عمل کند.

رییس دستگاه دیپلماسی کشورمان همچنین در ادامه سفر خود به اروپا، صبح سه شنبه وارد لهستان شد. وی در بدو ورود به فرودگاه هلسینکی، درباره اهداف خود از سفر به این کشور گفت: گفت وگوهای سیاسی و روابط گسترده اقتصادی با فنلاند را با سفر هیات فنلاندی به ایران که یکی از بزرگترین هیات های اقتصادی در تاریخ روابط خارجی فنلاند بود، شروع کردیم .
به گزارش ایرنا، وی افزود: گفت و گوهای بسیار خوبی بین بخش خصوص فنلاند در تهران انجام شده و امروز هم هیات بلند پایه بخش خصوصی به همراه بنده برای گفت وگو با طرف های خودشان به فنلاند آمدند که حتما گسترش همکاری های اقتصادی یکی از برنامه های ما در این سفر است.
وزیر امور خارجه ادامه داد: برنامه گفت و گوی سیاسی هلسینکی که اخیرا به ابتکار دولت فنلاند شروع شده برای بررسی این که آیا امکان گفت و گو در منطقه ما وجود دارد یا خیر؟
ظریف اضافه کرد: این نشست در جهت پیشنهادهایی است که قبلا جمهوری اسلامی ایران داشته است. از دهه 60 به دبیر کل ملل متحد پیشنهاد گفت و گوی منطقه ای دادیم و نتیجه آن در بند 8 قطعنامه 598 آمد.
وی یادآور شد: در دوران مسئولیت بنده در وزارت امور خارجه نیز چند بار در مقالاتی که در روزنامه های منطقه ونیویورک تایمز نوشتم، ضرورت ایجاد یک مجمع گفت و گوی منطقه ای در خلیج فارس را مطرح کردیم. لذا این نشست فرصت خوبی است برای این که این موضوع را بررسی کنیم. رئیس دستگاه دیپلماسی، ملاقات ها با وزیر خارجه، رئیس جمهوری و سایر مقامات فنلاندی را از دیگر برنامه های سفر به فنلاند دانست و اظهار امیدواری کرد که این دیدارها برای منافع ملی مفید باشد
لازم به ذکر است، مقصد بعدی سفرهای اروپایی وزیر خارجه کشورمان، لتونی و سوئد در شمال و شرق اروپا خواهد بود.

نظرات
آخرین اخبار