توقف مذاکرات گازی ایران با کشورهای عراب خلیج فارس | فراتاب
کد خبر: 2166
تاریخ انتشار: 13 خرداد 1395 - 20:03
با توجه به شرایط پیش آمده با عربستان
معاون وزیر نفت با تایید توقف روند مذاکرات ایران با برخی از کشورهای عربی برای فروش گاز، گفت: «شرایطی که با عربستان پیش آمده، برخی از کشورهای عربی را نگران کرده است.»

به گزارش فراتاب و به نقل از خبرنگار مهر، روابط خاص سیاسی جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی بر روند مذاکرات امضای قراردادهای صادرات گاز طبیعی با برخی از کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس همچون کویت و امارات متحده عربی تاثیر گذاشته است.

بر این اساس هم اکنون با وجود علاقه و نیاز کشورهای عربی برای واردات گاز طبیعی از ایران، از مذاکرات فروش گاز طبیعی با برخی از این کشورها متوقف شده است.معاون وزیر نفت با اعلام اینکه برخی از کشورهای عربی حاشیه جنوبی خلیج فارس گاز کافی برای تامین نیازهای خود ندارند، تصریح کرد: این کشورها علاقه مند به واردات گاز طبیعی از ایران هستند و قطعا عدم تامین گاز به ضرر این کشورها خواهد بود.

حمیدرضا عراقی درباره آخرین وضعیت مذاکرات گازی ایران با برخی از کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس، گفت: صحبت های زیادی با برخی از کشورهای عربی خلیج فارس برای فروش گاز طبیعی انجام شده است.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با تایید توقف روند مذاکرات گازی با برخی از این کشورها از ذکر نام کشورهای عربی طرف مذاکره با ایران خودداری کرد و اظهار داشت: «شرایطی که با عربستان پیش آمد برخی از کشورهای عربی را نگران کرده است.»

معاون وزیر نفت با اعلام اینکه برخی از کشورهای عربی حاشیه جنوبی خلیج فارس گاز کافی برای تامین نیازهای خود ندارند، تصریح کرد: این کشورها علاقه مند به واردات گاز طبیعی از ایران هستند و قطعا عدم تامین گاز به ضرر این کشورها خواهد بود.

این مقام مسئول در خصوص پیش بینی زمان از سرگیری مذاکرات گازی با برخی از کشورهای عربی حاشیه جنوبی خلیج فارس، بیان کرد: «باید فضا عادی باشد و این کشورها علاقه مند هستند که از ایران گاز خریداری کنند.»

عراقی با بیان اینکه از نظر فصلی هم امکان تامین کامل نیازهای گازی این کشورها برای ایران وجود دارد، خاطرنشان کرد: کشورهای عربی به دنبال واردات گاز طبیعی از ایران در فصول گرم و تابستان هستند که در این فصل هم گاز مازاد و کافی برای صادرات به کشورهای عربی حاشیه جنوبی خلیج فارس در اختیار داریم.

به گزارش مهر، همزمان با توقف مذاکرات فروش گاز طبیعی ایران به کشورهایی همچون کویت و امارات اما روند گفتگوهای صادرات گاز به عمان کماکان ادامه دارد و این کشور عربی به دنبال نهایی کردن قرارداد واردات گاز طبیعی از ایران است.

بر اساس این یادداشت تفاهمی که حدود سه سال قبل بین وزیران نفت و انرژی ایران و عمان امضا شده بود، دو طرف توافق کردند که در مدت بسیار کوتاهی عملیات احداث خط لوله گاز ایران به عمان آغاز شود.

حجم این قرارداد ۱۰ میلیارد مترمکعب در سال است و قرار است خط لوله صادراتی گاز ایران از طریق رودان در استان هرمزگان به «صحرای سهار» در عمان وارد می‌شود و بعد به شبکه داخلی گاز عمان متصل شود.

از سوی دیگر، بهمن ماه سال ۹۲ با دستور بیژن زنگنه وزیر نفت یکی از پیمانکاران فراساحلی صنعت نفت مامور انجام مطالعات به منظور ساخت تاسیسات و خطوط لوله دریایی به منظور صادرات گاز ایران از بستر خلیج فارس به عمان شده بود.

در همین حال، بیژن زنگنه وزیر نفت یکی از مهمترین سیاست‌های ایران به منظور صادرات گاز به عمان را حضور در بازار خرده فروشی گاز عنوان کرده و تاکید کرده بود: با صادرات گاز به عمان امکان فروش گاز طبیعی ایران به سایر کشورهای منطقه و به ویژه کشورهای آسیایی فراهم می شود.

طرح صادرات گاز میدان کیش به عمان شامل یک خط لوله ۲۰۰ کیلومتری است که بخش عمده‌ای از آن زیرآب خواهد بود. در فاز نخست پروژه گاز معادل یک میلیارد فوت مکعب و با توسعه فازهای بعدی به سه میلیارد فوت مکعب در روز قابل افزایش است.

نظرات
آخرین اخبار