پیوند تهران- زاگرب از فوتبال تا تجارت | فراتاب
کد خبر: 1932
تاریخ انتشار: 29 اردیبهشت 1395 - 20:39
رییس جمهوری کرواسی در راس هیاتی بلندپایه به ایران سفر کرد:
وجود اشتراکات فراوان در عرصه اقتصادی آنچنان دورنمای مطلوبی را در روابط دو کشور در دوران پسا برجام ترسیم کرده که خبرگزاری های بین الملل در این خصوص گزارش داده اند: کراوات ها به تهران به چشم کلیدی برای تامین انرژی بالکان نگاه می کنند.

فراتاب- پس از حصول توافق هسته ای و آغاز روند جدیدی از روابط ایران با جامعه بین الملل، خانم کولیندا گرابار کیتاروویچ تازه ترین میهمان تهران پس از تردد پر شمار هیات های مختلف سیاسی- اقتصادی به ایران است. وی که به همراه هیاتی بلندپایه از مقامات سیاسی و اقتصادی کراوات به تهران آمده است، یکی از مهمترین محورهای این سفر را توسعه همه جانبه روابط اقتصادی با ایران عنوان کرده است.
پس از به رسیمت شناخته شدن کرواسی توسط ایران در دهه 90 میلادی، دو کشور در عرصه های مختلف دارای روابطی نزدیک بوده اند، اما علیرغم این نزدیکی همچنان سطح مبادلات تجاری با توجه به ظرفیت های گسترده در حد قابل قبولی نبوده است. در این میان فوتبال یکی از مهمترین مهره های پیوند دهنده روابط تهران – زاگرب بوده و حضور مربیان سرشناس کروات در سطح اول فوتبال ایران، مقدمات آشنایی و پیوند بیش از پیش دو کشور را فراهم آورده است.
از سوی دیگر، وجود اشتراکات فراوان در عرصه اقتصادی آنچنان دورنمای مطلوبی را در روابط دو کشور در دوران پسا برجام ترسیم کرده که خبرگزاری های بین الملل در این خصوص گزارش داده اند: کراوات ها به تهران به چشم کلیدی برای تامین انرژی بالکان نگاه می کنند.

کرواسی دوست ایران در اتحادیه اروپا
در همین راستا حسن روحانی رییس جمهوری کشورمان روز چهارشنبه پس از استقبال رسمی از همتای کروات خود، در مذاکرات مشترک هیأت‌های عالی‌رتبه ایران و کرواسی، روابط فی‌مابین را دوستانه و نزدیک دانست و گفت: کشور کرواسی، منطقه بالکان و جنوب شرق اروپا، برای جمهوری اسلامی ایران حائز اهمیت است و امیدوارم این سفر سرآغاز خوبی برای تحرک و ایجاد روابطی نو میان تهران- زاگرب باشد.
رییس‌ جمهوری، کرواسی را دوست ایران در اتحادیه اروپا توصیف کرد و با اشاره به علاقه مشترک مردم دو کشور به واسطه اشتراکات تاریخی و فرهنگی، خاطرنشان کرد: سوابق مثبت همکاری و فعالیت شرکت‌های کروات در ایران، زمینه و بستر بسیار مناسبی برای توسعه مناسبات دو کشور خواهد بود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، روحانی با تأکید بر اینکه باید روابط اقتصادی و تجاری ایران و کرواسی که به واسطه تحریم‌ها، کاهش پیدا کرده بود، تقویت شده و توسعه یابد، گفت: امروز شرایط و فرصت‌های خوبی برای سرمایه‌گذاری در ایران فراهم شده که باید از آن برای گسترش همکاری‌ها و بویژه ارتباط هر چه آسان تر و سریع بخش‌های خصوصی دو کشور به بهترین شکل استفاده شود.
آمادگی ایران برای انتقال تجربیات به کرواسی
رییس‌ جمهوری با اشاره به آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای انتقال تجربیات و خدمات فنی و مهندسی به کرواسی، توسعه روابط اقتصادی و تجاری میان دو کشور را نیازمند گسترش مناسبات پولی و بانکی میان دو کشور برشمرد و افزود: ایران و کرواسی باید قوانین و مقررات موجود را برای ایجاد بسترهای لازم در زمینه همکاری هر چه بیشتر و بهتر کار آفرینان و فعالان اقتصادی تسهیل کنند.
روحانی همچنین توسعه روابط علمی و فرهنگی، مناسبات دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی، فعال شدن کرسی‌های آموزش زبان دو کشور در دانشگاه‌های ایران و کرواسی، تقویت روابط در زمینه‌ فناوری‌های نو، بیوتکنولوژی، نانوتکنولوژی و آی‌تی و توسعه گردشگری و ارتباط مردم دو کشور را ضروری خواند و خاطرنشان کرد: ایران و کرواسی باید در مجامع بین‌المللی حامی یکدیگر بوده و روابط و رایزنی نزدیکی با هم داشته باشند.

مبارزه با تروریسم باید از حالت نمایشی خارج شود
رییس‌ جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود، با اشاره به ضرورت همکاری و فعالیت دو کشور در جهت مبارزه با تروریسم، تأکید کرد: امروز تروریسم به عنوان خطر و معضلی بزرگ برای جهان محسوب می‌شود و باید با ریشه‌یابی عوامل اقتصادی و فرهنگی بوجود آورنده و حامی تروریسم، از گسترش آن جلوگیری کرده و با این معضل مقابله کنیم.
روحانی افزود: ایران و کرواسی می‌توانند در راستای قطعنامه سازمان ملل متحد تحت عنوان، جهان عاری از خشونت و افراطی‌گری (Wave) همکاری و مشارکت داشته باشند.
رییس‌ جمهوری دخالت برخی کشورهای غربی و از جمله آمریکا را ریشه بسیاری از مشکلات منطقه برشمرد و خاطر نشان کرد: باعث تاسف است که برخی کشورها برای دست یافتن به اهداف خود صلح، ثبات و امنیت مردم منطقه را به خطر می اندازند.
روحانی با اشاره به مشکلاتی که تروریسم در افغانستان بوجود آورده، گفت: امروزه بخش بزرگی از منابع مالی تروریست‌ها در افغانستان از طریق فروش مواد مخدر حاصل می‌شود که متأسفانه برای توقف آن نیز هیچ اقدام جدی از سوی غرب مشاهده نمی شود.
رییس‌ جمهوری همچنین با انتقاد از حمایت‌های مالی و تسلیحاتی از داعش، گفت: مبارزه با تروریسم باید از حالت نمایشی خارج شده و به اقدامی عملی تبدیل شود و اگر بتوانیم جامعه جهانی را برای مبارزه با تروریسم آماده و هماهنگ کنیم، رسیدن به این هدف دشوار، غیرقابل دسترس نخواهد بود.
روحانی با اشاره به لزوم رسیدگی به وضعیت آوارگان در کشورهای منطقه بویژه افغانستان و سوریه، بر ضرورت اقدام جدی نهادهای بین‌المللی برای کمک به آوارگان و مبارزه با مواد مخدر و همچنین قاچاق نفت توسط گروه تروریستی داعش تأکید کرد و افزود: اتحادیه اروپا امکانات و ظرفیت‌های خوبی در اختیار دارد و در صورتی که اراده جدی برای مبارزه با تروریسم وجود داشته باشد، می‌توانیم با همکاری مشترک، دستاوردهای خوبی داشته باشیم.
رییس‌ جمهوری با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران همواره به کشورهایی که از ایران در مسیر مبارزه با تروریسم تقاضای مساعدت داشته‌اند، کمک کرده است، گفت: معتقدیم در کشورهای درگیر با تروریسم، باید دولت آن کشور به عنوان مرکزیت مبارزه به رسمیت شناخته شود.
روحانی همراهی مفتی اعظم زاگرب در این سفر را به معنای اهمیت دادن دولت کرواسی به ادیان الهی به ویژه اسلام دانست و اظهار داشت: به رسمیت شناختن دین اسلام موجب وحدت داخلی در کرواسی و پیوند این کشور با جهان اسلام شده است.
رییس‌ جمهوری با اشاره به اینکه شرایط منطقه و جهان به گونه‌ای است که وحدت و همدلی بیشتر میان ادیان و اقوام مختلف ضروری است، ادامه داد: متأسفانه در دنیای امروز بخش مهمی از توان و انرژی کشورها، صرف ایجاد ناهنجاری‌هایی می‌شود که عمدتاً از نبود اعتدال در افکار و رفتار، نشأت می‌گیرد.
روحانی با بیان اینکه همه ادیان آسمانی برای ترویج مهربانی و همزیستی مسالمت‌آمیز تلاش می‌کنند، گفت: تقویت روابط میان مقامات دینی و مذهبی ایران و کرواسی می‌تواند به تقویت تفکر میانه‌روی و اسلام رحمانی در جهان کمک کند.
رییس‌ جمهوری اظهار امیدواری کرد با تلاش مسئولان دو کشور در راستای توسعه همه جانبه مناسبات ایران و کرواسی، در پایان سال 2016 شاهد افزایش رقم مبادلات تجاری بین دو کشور باشیم.

کرواسی شریک ایران در اتحادیه اروپا
کولیندا گرابار کیتاروویچ رییس جمهوری کرواسی نیز در این نشست با تقدیر از استقبال و میهمان‌نوازی گرم دولت جمهوری اسلامی ایران از هیأت عالی‌رتبه مقامات کرواسی، روابط تهران – زاگرب را دوستانه و مثبت ارزیابی کرد و افزود: باید از فضاها و فرصت‌های موجود برای توسعه همه جانبه مناسبات بویژه روابط اقتصادی و فرهنگی میان دو کشور استفاده کنیم.
رییس جمهوری کرواسی ضمن ابراز امیدواری از اینکه قراردادها و توافقاتی که در جریان این سفر به امضاء مسئولان دو کشور، می‌رسد نقطه عطفی در گسترش همکاری‌ها و روابط ایران و کرواسی باشد، گفت: جمهوری اسلامی ایران می‌تواند به کرواسی به عنوان دوست و شریکی خوب در اتحادیه اروپا نگاه کند.
کیتاروویچ با تأکید بر ضرورت احیاء کمیسیون مشترک همکاری‌های ایران و کرواسی، گفت: مبادلات تجاری دو کشور که در سال‌های گذشته کاهش یافته، باید با تلاش مسئولان و برنامه‌ریزی مناسب ارتقاء پیدا کند.
رییس جمهوری کرواسی با اشاره به اینکه دستاورد ایران در رسیدن به توافق مذاکرات هسته‌ای نشان داد که دستیابی به دشوارترین مسایل از طریق گفتگو امکان‌پذیر است، گفت: این توافق فضای بسیار خوبی را برای توسعه همکاری‌های اقتصادی، علمی،فرهنگی و بین‌المللی میان دو کشور بوجود آورده که باید از آن به بهترین شکل استفاده کنیم.
وی با تاکید بر اینکه 'مصمم به توسعه روابط با تهران هستیم' افزود: کرواسی از توسعه همکاری‌ها و روابط اتحادیه اروپا با ایران استقبال کرده و از آن حمایت می‌کند.
کیتاروویچ همچنین با اشاره به اهمیت نقش مؤثر ایران در مبارزه با تروریسم و برقراری صلح و ثبات در منطقه و پایان دادن به منازعات منطقه‌ای و بین‌المللی، بر ضرورت همکاری دو کشور در زمینه مبارزه با تروریسم و افراطی‌گری تأکید کرد و افزود: باید با اهتمام و جدیت در مسیر مبارزه با تروریسم، مانع از حمایت‌های مالی از تروریست‌ها شویم و از ترویج افکار افراطی آنها در میان نسل جوان جلوگیری کنیم.
رییس جمهوری کرواسی با اشاره به یکصدمین سال به رسمیت شناختن اسلام به عنوان دینی رسمی در کرواسی، گفت: افتخار ما این است در دوره‌ای که اسلام هراسی و خشونت در اروپا ترویج می‌شود، در کرواسی همزیستی مسالمت‌آمیز میان ادیان مختلف وجود دارد.

امیدوارم سفر من مشوقی برای زنان دو کشور باشد
خانم «کولیندا گرابار کیتاروویچ همچنین در همایش تجاری ایران و کرواسی در محل اتاق بازرگانی، صنایع، معدن و کشاورزی ایران گفت: دیدار با فعالان اقتصادی ایران نشان می دهد می توان از فرصت های خوب در حوزه اقتصادی بهره مند شویم.
وی تاکید کرد کرواسی متعهد به تحکیم روابط با ایران است و ادامه داد: می توان ظرفیت روابط دوجانبه را به حداکثر رساند.
رئیس جمهوری کرواسی به بخش های مختلف همکاری با ایران اشاره کرد و گفت: در زمینه های حمل و نقل، دارو، غذا، کشتی سازی و زیرساخت های برق می توانیم با یکدیگر همکاری کنیم؛ ضمن آنکه به هرگونه چالش اقتصادی پاسخ دهیم.
وی تاکید کرد «افتخار می کنم به عنوان نخستین رئیس جمهوری زن اروپا در ایران حضور یافته ام». رئیس جمهوری کرواسی افزود: امیدوارم سفر من مشوقی برای زنان ایرانی و کرواسی باشد.
کیتاروویچ با یادآوری دیدار امروز با رئیس جمهوری اسلامی ایران گفت: از مهمان نوازی و فرصتی که برای مذاکره دوجانبه بویژه در مسایل اقتصادی پیش آمده است، تشکر می کنم.
به گزارش ایرنا، وی در ادامه به حذف تحریم های ایران اشاره کرد و افزود: پس از حذف تحریم ها فرصت برای گسترش روابط دوجانبه فراهم شده و چشم اندازی برای بهبود روابط پیش آمده است.
رئیس جمهوری کرواسی ادامه داد: امروز توافقنامه اقتصادی بین وزارتخانه های اقتصادی دو کشور امضا و قرار شد مذاکرات را در بخش های مختلف ادامه دهیم.
وی با تاکید بر تلاش بیشتر دو کشور برای افزایش روابط تجاری دوجانبه، گفت: سطح روابط تجاری کنونی دو کشور مطلوب نیست و باید افزایش یابد؛ بنابراین تشکیل کمیسیون مشترک بین ایران و کرواسی می تواند به اهداف دو کشور کمک کند.
رئیس جمهوری کرواسی به دیدار دیروز خود با وزیر امور اقتصادی و دارایی جمهوری اسلامی ایران اشاره و اضافه کرد: انتظار دارم نتایج این دیدارها در آینده دیده شود.
وی گفت: با تقویت روابط دوجانبه، نه فقط ایران، بلکه می توانیم خاورمیانه را در بخش های مختلف اقتصادی پوشش دهیم.

 

 

 

 

نظرات
آخرین اخبار