امیدی به توافق با اتحادیه اروپا نداریم | فراتاب
کد خبر: 1796
تاریخ انتشار: 25 اردیبهشت 1395 - 12:41
ولکان بزکر وزیر اتحادیه اروپای ترکیه:
وزیر اتحادیه اروپای ترکیه می‌گوید به چشم انداز تحقق توافق با این اتحادیه برای اعطای روادید آزاد به ترکیه امیدوار نیست.

فراتاب-سرویس بین الملل: وزیر اتحادیه اروپای ترکیه می‌گوید به چشم انداز تحقق توافق با این اتحادیه برای اعطای روادید آزاد به ترکیه امیدوار نیست.

ولکان بزکر پس از گفت و گو با یوهانس هان، کمیسیونر توسعه و سیاست منطقه‌ای اتحادیه اروپا در گفت و گو با خبرنگاران در بروکسل گفت: «در این مرحله می‌توانم بگویم ما خیلی امیدوار نیستیم.»

وعده اعطای روادید آزاد به شهروندان ترک یکی از اصلی‌ترین مفاد توافق میان بروکسل و آنکارا در ازای کاهش سیل مهاجران از ترکیه به کشورهای عضو این اتحادیه است. 

ترکیه باید تا پایان ماه آینده میلادی، 5 معیار دیگر از 72 معیار مورد نظر اروپا را تکمیل کند. این معیارها شامل تغییر قانون ضد ترور و همچنین حفاظت از اطلاعات شخصی می‌شود.

بزکر گفت: «هر کشوری مسایلی دارد که می تواند در برخی از موارد آن را تغییر دهد ولی در برخی از موارد امکان آن وجود ندارد. به نظر ما کمیسیون اروپا باید وضعیت بحرانی موجود را درک کند.»

تنش ها میان دولت ترکیه و اتحادیه اروپایی درباره توافق مورد نظر در حال افزایش است. روز پنجشنبه رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، اتحادیه اروپا را به دوروئی متهم کرد. این اظهارات اردوغان در واکنش به درخواست اتحادیه اروپا از آنکارا برای تغییر قوانین ضد تروریستی ترکیه در ازای دریافت روادید آزاد برای شهروندانش بیان شد.

ترکیه و اتحادیه اروپا اسفند ماه برای کاهش سیل پناهجویانی که از طریق دریای اژه به یونان می‌روند، توافقنامه‌ای را امضا کردند. بر اساس آن توافق آنکارا منابع مالی بیشتری برای پناهجویانی که در خاک این کشور زندگی می‌کنند، از اتحادیه اروپا دریافت می‌کند. همچنین ترکیه از تردد غیرقانونی پناهجویان از طریق سواحل این کشور و ورود آنان به اروپا از راه‌های غیرقانونی جلوگیری می‌کند و تمام پناهجویانی را که از این طریق به 28 کشور اتحادیه اروپا وارد شده‌اند، باز می‌گرداند. در مقابل، مذاکرات پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا از سرگرفته و لغو روادید برای شهروندان ترکیه‌ای سریع‌تر انجام می‌شود.

 

منبع:پرس تی وی

نظرات
آخرین اخبار