رونمایی از مستند «آقا جلال و مستر رابرت» | فراتاب
کد خبر: 1626
تاریخ انتشار: 20 اردیبهشت 1395 - 15:26
«آقا جلال و مستر رابرت» دومین مستند پرتره شبکه مستند از بزرگان گویندگی کشور، دوشنبه ۲۰ اردیبهشت در فرهنگسرای ابن سینا رونمایی می شود.
به گزارش فراتاب، در ادامه تولید مستندهای پرتره از بزرگان عرصه گویندگی کشور که با ساخت مستند «روزگار بهروز» درباره بهروز رضوی در شبکه مستند آغاز شد، ابوالفضل توکلی این بار پرتره استاد جلال مقامی را با مستند «آقا جلال و مستر رابرت» تولید کرده است.
جلال مقامی متولد ۱۳۲۰ مدیر دوبلاژ، دوبلور و بازیگر سینما و تلویزیون ایران است که مردم بازیگران مطرحی چون رابرت ردفورد، رابین ویلیامز، عمر شریف، مایکل کین، ژان پل بلموند، باب پک و… را با صدای او به یاد می آورند.
وقتی فیلم های رابرت ردفورد جوان بر پرده نقره ای سینماهای ایران تابیده شد، صدای جلال مقامی بود که با دوبله اش به بازی او جان دیگری داد. جلال و رابرت از جوانی تاکنون با هنر خود هم پای یکدیگرند. استاد جلال مقامی با صدای آهنگین خود که بر فیلمها طنین انداز بود بخشی از حافظه شنیداری ماندگار هر ایرانی است.
وی درباره تولید این مستند در یادداشت کوتاهی نوشته است: بیش از نیم قرن از فعالیت هنری من گذشت و چه زود. در حال حاضر از این همه سال فعالیت چیزی برایم نمانده جز خاطرات تلخ و شیرین و مهر مردم عزیز و مهربان. آنچه گفتنی بود بارها گفته ام، دیگر چیزی برای گفتن ندارم جز اینکه بگویم… اهل کاشانم. روزگارم بد نیست. تکه نانی دارم. خرده هوشی، سر سوزن ذوقی. مادری (داشتم) بهتر از برگ درخت، دوستانی بهتر از آب روان و خدایی که در این نزدیکیست، لای این شب بوها، پای آن کاج بلند، روی آگاهی آب، روی قانون گیاه.
ابوالفضل توکلی پیش از این فیلمهای مستندی چون «جامبو، یعنی سلام»، «مسیر آبی»، «ایستگاه ۹»، «عمو علی»، «تک سوار» و … را کارگردانی کرده است.
عوامل «آقا جلال و مستر رابرت» عبارتند از طراح، کارگردان و تهیه کننده: ابوالفضل توکلی، تصویربردار: احسان آئینه، صدابردار: شهباز ضیایی، تدوین: حسین آئینه، صداگذار: سیدمهدی مویدی، اصلاح رنگ: عماد خدابخش، عکاس: سعیده ملامهدی.
این مستند با حضور جلال مقامی و دیگر بزرگان عرصه دوبله ایران، مدیران شبکه مستند، عوامل تولید و اهالی رسانه دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ساعت ۱۷:۳۰ در فرهنگسرای ابن سینا رونمایی می شود و قرار است جمعه ۲۴ اردیبهشت ساعت ۱۴ از شبکه مستند سیما روی آنتن برود.
منبع: روابط عمومی شبکه مستند سیما
کلید واژه ها :
نظرات
آخرین اخبار