واردات ایران از روسیه به اوج رسید! | فراتاب
کد خبر: 1397
تاریخ انتشار: 14 اردیبهشت 1395 - 19:00
با باز شدن دروازه های بازار ایران به سوی روسیه
در شرایطی که میانگین تجارت خارجی ایران با کشورهایی نظیر روسیه در پایان سال گذشته روند نزولی از خود به نمایش گذاشته بود، در فروردین امسال با رشد قابل توجهی مواجه شد.

به گزارش فراتاب و به نقل از  خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، آمارهای تجارت خارجی ایران در فروردین 1395 نشان می‌دهد که واردات از روسیه در این ماه نسبت به زمان مشابه سال گذشته، رشد 433.8 درصدی داشته و از رقم 24.75 میلیون دلار به 132.12 میلیون دلار رسیده است.

روابط تجاری ایران و روسیه با توجه به حصول توافق هسته‌ای ایران با 1+5 موسوم به برجام که موجب گشایش مبادی اقتصادی و رفع تحریم‌های پولی و بانکی کشور شد، رفت و آمدهای تجار و هیات‌های تجاری و بازاریابی از سراسر دنیا به ایران را به همراه داشت که در این بین تجار و مسئولان روسیه از جمله هیات‌های پر جمعیتی بودند که سال گذشته به ایران آمدند.آمارهای تجارت خارجی ایران در فروردین 1395 نشان می‌دهد که واردات از روسیه در این ماه نسبت به زمان مشابه سال گذشته، رشد 433.8 درصدی داشته و از رقم 24.75 میلیون دلار به 132.12 میلیون دلار رسیده است.

 در حالی که انتظار می‌رفت حاصل اقامت یک هفته ای این هیات 300 نفره روس در ایران باعث افزایش میانگین تجارت خارجی ایران با این کشور شود، اما آمار تجارت ایران و روسیه در سال گذشته نسبت به سال 1393، کاهشی حدود 27.5 درصدی داشت که متعاقب آن نیز صادرات سال گذشته نسبت به سال قبل خود 22.7 درصد کاهش داشته است.

 اما با این وجود آمارهای مقدماتی نشان می‌دهند که وضعیت تجارت خارجی بین دو کشور ایران و روسیه از ابتدای امسال دوباره روند صعودی به خود گرفته است که در گام اول رشد 5.3 برابری واردات از روسیه گواه این مطلب است.

کلید واژه ها :
نظرات
آخرین اخبار