دریادار کُرد سنندجی فرمانده جدید نیروی دریایی ایران کیست؟ | فراتاب
کد خبر: 11775
تاریخ انتشار: 26 مرداد 1400 - 21:03
رهبر انقلاب دریادار ایرانی را به فرماندهی نیروی دریایی ارتش منصوب کرد

فراتاب: دریادار شهرام ایرانی از سوی رهبر انقلاب به فرماندهی نیروی دریایی ارتش رسید.

به گزارش فراتاب آیت الله خامنه ای طی حکمی دریادار شهرام ایرانی را به عنوان عالی ترین مقام ارتش در نیروی دریایی منصوب کردند. متن خکم ایشان به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

امیر دریادار دوم شهرام ایرانی
نظربه تعهد و حسن سوابق و پیشنهاد فرمانده کل ارتش، شما را با اعطای درجه دریاداری به سمت فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، منصوب می‌کنم.

اهتمام جدّی و شایسته در بهره برداری از ظرفیت‌های نیرو و ارتش و نیرو‌های مسلح و کشور برای پیشبرد جهادی و انقلابی آن نیرو، ارتقاء توان و آمادگی همه جانبه بر پایه رشد و تعالی سرمایه انسانی مورد انتظار است.

از تلاش‌های مؤثر امیر دریادار حسین خانزادی در این مسئولیت، تشکر می‌کنم.

توفیق همگان را از پروردگار بزرگ خواستارم.
 
 
دریادار شهرام ایرانی در یک نگاه
  • امیر دریادار شهرام ایرانی در سال ۱۳۴۶ در شهرستان سنندج استان کردستان متولد شد و پس از طی مقاطع تحصیلی ابتدایی، راهنمایی در شهرستان سر پل ذهاب، پس از شروع جنگ تحمیلی مقطع متوسطه را در شهر سنندج سپری کرد.
  • فرمانده جدید نیروی دریایی ارتش در سال ۱۳۶۴ وارد دانشگاه علوم دریایی امام خمینی (ره) نوشهر شد و پس از فارغ التحصیلی در رشته ناوبری و فرماندهی کشتی از این دانشگاه، فرماندهی انواع یگان‌های شناور سطحی کلاس سبک و سنگین از جمله؛ ناوچه‌های توپدار، ناو‌های موشک انداز، ناو‌های پشتیبانی و نیروبر، ناوشکن‌های کلاس الوند و ناو بالگردبر جمهوری اسلامی ایران خارگ را بر عهده گرفت.
  • دریادار ایرانی همچنین دوره‌ی کارشناسی ارشد فرماندهی و ستاد را طی کرده و هم اکنون علاوه‌بر عضویت در هیئت علمی در دافوس آجا، به عنوان استاد دانشگاه علوم دریایی امام خمینی (ره) نوشهر نیز به تدریس می‌پردازد.
  • رئیس عملیات منطقه یکم دریایی ارتش (بندرعباس)، رئیس ستاد و جانشین فرماندهی این منطقه، جانشینی معاونت عملیات نداجا، معاونت آموزش نیروی دریایی و جانشینی معاونت آموزش ارتش از جمله مسئولیت‌های پیشین وی است.
  • امیر دریادار ایرانی همچنین علاوه‌بر عضویت در هیئت رئیسه و سخنگویی چندین رزمایش مهم نیروی دریایی و مشترک ارتش، فرماندهی برخی از مهمترین مأموریت‌های ناوگروه‌های ارتش از جمله مأموریت عبور از کانال سوئز در سال ۹۱ و فرماندهی عملیات متعدد امداد و نجات دریایی را نیز برعهده داشته است.
  • پیش از این امیر دریادار حسین خانزادی از ۱۴ آبان ۱۳۹۶ تا ۲۵ مرداد ۱۴۰۰ فرمانده نیروی راهبردی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران بود.
  • درجه نظامی فرمانده جدید نیروی دریایی ارتش، «دریادار دوم» معادل «سرتیپ دوم» بود، ولی امروز از سوی فرمانده معظم کل قوا مفتخر به دریافت درجه «دریاداری» معادل «سرتیپ» شد.
  • ناوی، سرناوی، ناویار، ناودار، ناوبان، ناوسروان، ناوسالار، دریادار دوم، دریادار، دریابان، دریاسالار و دریابد سلسه مراتب درجات نظامی نیروی دریایی ارتش است.

بازنشر این مطلب با ذکر منبع «فراتاب» بلامانع است

نظرات
آخرین اخبار