وندی شرمن از پیشرفت در مذاکرات وین خبر داد | فراتاب
کد خبر: 11633
تاریخ انتشار: 18 اردیبهشت 1400 - 11:39
معاون وزیر خارجه آمریکا: پیشرفت‌های خوبی انجام شده است اما هنوز تا توافق فاصله داریم

فراتاب: معلون وزیر امور خارجه آمریکا با اشاره به مذاکرات ایران و ١+٤ برای بازگشت آمریکا به برجام گفت که پیشرفت‌هایی در این مذاکرات حاصل شده است اما هنوز راه درازی پیش‌رو است. وندی شرمن معاون ویزر امور خارجه آمریکا در گفت وگو با نشریه شورای آتلانتیک به سوالاتی پیرامون چالش های دولت آمریکا در عرصه بین الملل، ازجمله بازگشت به برجام پاسخ داد.

 وی در پاسخ به سوالی درباره مذاکرات وین با بیان اینکه از بازگشت به جامعه بین الملل خرسند است، گفت: من ابتدا می‌خواهم از شرکای اروپایی‌مان تشکر کنم که به معنای واقعی سررشته مذاکرات برای بازگشت و پایبندی به برجام و مبنا قرار دادن آن برای حصول توافقی طولانی‌تر، قوی‌تر و بهتر با هدف رسیدگی به سایر نگرانی ها از سوی ایران همچون رفتار این کشور در منطقه، موشک‌های بالیستیک آن، تجارت تسلیحات و سوابق حقوق بشری‌اش در داخل کشور و در سراسر دنیا را در دست دارند.

وی در ادامه به زندانیان دو تابعیتی در ایران اشاره کرد و مدعی شد که همه آنها ناعادلانه در حبس به سر می برند.

شرمن افزود: موضوعات زیادی برای رسیدگی وجود دارد که اروپا جلودار آن است. همان طور که می دانید این مذاکرات غیرمستقیم است و تیم مذاکره کننده ما در هتلی جداگانه هستند. پیشرفت هایی در این مذاکرات حاصل شده اما هنوز راه زیادی برای طی کردن وجود دارد. 

این مقام آمریکایی خاطر نشان کرد: من امیدوارم که بتوانیم به یک فهم مشترک برسیم تا توافق فنی ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی را که در ماه مه منقضی می شود، تمدید کنیم. امیدوارم که ما بتوانیم به پیشرفت‌های کافی دست یابیم که تا برگزاری انتخابات ایران در ماه ژوئن پایدار بماند.

شرمن که در مذاکرات سال های قبل برای حصول برجام، عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای آمریکا بود در ادامه اظهارات خود گفت: نمی‌دانم که آیا می‌توانیم تا ضرب‌الاجل انتخابات ایران در ماه ژوئن به تفاهمی برای پایبندی در برابر پایبندی و توافقی برای ادامه رایزنی‌ها بعد از آن دست پیدا کنیم یا خیر. من از همکاران اروپایی مان برای پیش بردن این رایزنی ها تشکر می کنم. وی بار دیگر به حبس چند شهروند دوتابعیتی در ایران اشاره کرد و گفت که به همراه اروپایی ها برای آزاد شدن این افراد تلاش می کنند.

 

نظرات
آخرین اخبار