زبان کُردی و دانشگاه کردستان، تحقق یک رویای دیرپا! | فراتاب
کد خبر: 11404
تاریخ انتشار: 31 مرداد 1399 - 19:28

 فراتاب - استان کردستان: رشته زبان و ادبیات کُردی در سال 1394 در دولت آقای حسن روحانی، و بر اساس اصل 15 قانون اساسی و با تلاش و پیگیری‌های مستمر فعالین حوزه فرهنگی، جامعه مدنی، اساتید، مسؤلین دانشگاه و وزارت علوم  دایر گردید. در همان سال دانشگاه کردستان اقدام به پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی روزانه نمود، و امسال پنجمین سال است که این رشته دانشجو می‌پذیرد اولین گروه در سال 1398 فارغ التحصیل شدند و به غیر از مدیر گروه 3 استادیار به صورت تمام وقت به عنوان هیات علمی حضور دارند و امید است در آینده نه چندان دور شاهد دایر شدن این رشته در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری باشیم.  

 

اصل پانزده قانون اساسی

حق آموزش به زبان مادری، در بسیاری از اسناد و معاهدات حقوق‌بشری مثل منشور زبان مادری، اعلامیه جهانی حقوق زبانی، بندهای ۳ و ۴ ماده ۴ اعلامیه حقوق اشخاص متعلق به اقلیت‌های قومی، ملی، زبانی و مذهبی، ماده ۳۰ کنوانسیون حقوق کودک، ماده ۲۷ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی مورد تاکید قرار گرفته است. در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران نیز بر این اصل و لزوم پاسداشت زبان مادری و تدریس آن تاکید شده است:

«زبان و خط رسمي  مشترك مردم ايران فارسي است‌. اسناد و مكاتبات و متون رسمي و كتب درسي بايد با اين زبان وخط باشد ولي استفاده از زبان هاي محلي و قومي در مطبوعات و رسانه‌‌هاي گروهي و تدريس ادبيات آنها در مدارس‌، در كنار زبان ‌فارسي آزاد است‌.»

 

سال 1381 دولت اصلاحات

در سال های 81 و82 در دولت اصلاحات تلاش هایی شد که رشته زبان و ادبیات کُردی به لیست رشته‌های تحصیلی در دانشگاه کردستان اضافه شود و کارهایی هم در این خصوص انجام شد اما نهایتا این موضوع به سرانجام نرسید و دولت اصلاحات نتوانست در این خصوص گامی عملی بردارد و مجوز لازم برای این کار در وزارت علوم و تحقیقات و فناوری تصویب نشد!

 

سال 1392 دولت حسن روحانی

در خرداد 1393 همزمان با سالگرد انتخاب حسن روحانی به ریاست جمهوری 10 هزار نفر از شهروندان کردستان به حسن روحانی نامه‌ای فرستاند و خواهان عملی شدن وعده انتخاباتی او مبنی بر آموزش زبان مادری و دیگر وعده‌های داده شده طبق منشور حقوق شهروندی شدند.

در همین چارچوب روحانی در  سفر خود به کردستان در 4 مرداد 1394 اعلام کرد که در راستای بیانیه‌ی شماره سه (بیانیه اقوام) و وعده‌های انتخاباتی درباره اجرای اصل پانزده قانون اساسی بخش زبان کُردی خبرگزاری ایرنا و رشته زبان و ادبیات کُردی در دانشگاه کردستان راه اندازی می‌شود.

 

رشته ی زبان وادبیات کردی در دفترچه انتخاب رشته

در سال 1394 و پس از برگزاری کنکور سراسری رشته زبان و ادبیات کُردی در کنار رشته زبان و ادبیات عربی و فارسی در مقطع کارشناسی قرار گرفت و به لیست انتخاب رشته اضافه شد که حرکت دولت روحانی به سمت آموزش زبان مادری محسوب می‌شود. لازم به ذکر است که علاوه بر دانشجویان کُرد زبان، سایر نیز دانشجویان می‌توانند در این رشته تحصیل کنند.

در مهرماه سال 1394 رشته زبان و ادبیات کردی 40 نفر دانشجو در مقطع کارشناسی را که حائز رتبه مناسب برای قبولی بودند جذب کرد این رشته شامل 136 واحد بوده که 22 واحد آن عمومی، 20 واحدپایه، 64 واحد اصلی و 30 واحد آن تخصصی است.  

سال 1398 فارغ التحصیلی اولین دانشجویان

برای اولین بار در کشور رشته زبان و ادبیات کردی در دانشگاه کردستان که از سال 1394 راه اندازی شده بود اولین فارغ التحصیلان سوگندنامه ی خود را با حضور مدیر گروه و استاتید در حاشیه کنگره مشاهیر کُرد در شهر سنندج قرائت کردند تا سرانجام نخستین دارندگان لیسانس زبان و ادبیات کُردی از دانشگاههای ایران بطور رسمی فارغ التحصیل شوند. در همین زمینه بختیار سجادری مدیر گروه این رشته در دانشگاه کردستان در سخنانی گفت: «شروع دوره زبان و ادبیات کُردی، جذب نخستین دانشجویان و حالا فارغ التحصیل شدن نخستین ورودی این رشته، رویای دیرپایی بود که بالاخره به تحقق یافت.» لازم به ذکر است که در حال حاضر حدود 170 نفر دانشجو در ورودی های مختلف مشغول تحصیل در رشته زبان و ادبیات کُردی در دانشگاه کردستان هستند.

 

نویسنده: نوشین محمودی کارشناس زبان وادبیات کردی

بازنشر این مطلب با ذکر منبع «فراتاب» بلامانع است

نظرات
آخرین اخبار